Novostavby.sk

Hromadná práca z domu, bude mať tento „pokus“ dopady?

  • 05. 05. 2020
  • Tlačiť

Pracoviská v administratívnych budovách boli vzhľadom na pandémiu koronavírusu v mnohých prípadoch vymenené za ich domácu verziu. Aktuálne prebieha v podstate vynútené testovanie odhaľujúce možnosti odlišného spôsobu práce, s ktorým prichádza nemenej zaujímavé zamyslenie. Kam tento „pokus“ neskôr povedie, a ako sa bude vyvíjať ďalší osud kancelárskeho prostredia?

Podľa portálu archdaily.com sme totiž súčasťou experimentu nebývalého rozsahu a práve skúsenosti po upokojení situácie môžu ovplyvniť tradičnú kancelársku typológiu. 

ohe
Spoločnosť WebSupport; Zdroj: CBRE, WebSupport

 

Premena officov už prebieha dlhšie

Transformáciu „officov“ sledujeme dlhšie, „open space“, ktorý mal pôvodne podporovať lepšiu kooperáciu, prúdenie myšlienok a pomôcť vzniku nečakaných ideí sa v súčasnosti považuje za nie najšťastnejší spôsob dispozičného riešenia. Medzi najznámejšie úskalia patria napríklad komplikácie so sústredením s čím súvisí neschopnosť preniknúť hlbšie do riešenej problematiky, ďalej zvýšená chorobnosť a tiež rozdielne nároky jednotlivých zamestnancov na tepelnú pohodu.

 

Zaujímavé riešenia nájdeme aj na Slovensku

Podobne ako v zahraničí, tak aj na Slovensku sa dlhšie udomácňujú trendy, ktoré k návrhom kancelárií pristupujú s výrazne väčšou tvorivosťou, okrem snahy o prezentáciu firmy a jej identity zároveň prinášajú rôznorodejšie a najmä variabilnejšie interiéry. O konkrétnych zmenách presviedča súťaž Office roka 2019 približujúca viaceré zaujímavé a originálne realizácie. 

ohd
Coworkingové centrum Campus City; Zdroj: CBRE, Campus City

ohc
Spoločnosť HB REAVIS; Zdroj: HB Reavis

„Šeď“ a „uniformitu“ nahrádza hravosť a osobitosť. Začínajú sa realizovať viaceré typy priestorov, od veľkých otvorených s možnými variantmi ďalšieho delenia až po najmenšie uzatvorené jednotky, tvz. telefónne búdky, s úmyslom prispôsobiť prostredie pre aktuálne vykonávanú činnosť a preferencie skupiny alebo jednotlivca. Neobvyklé dnes nie sú ani neformálne miestnosti určené na relax a načerpanie inšpirácie, vybavené knižnicami, gaučami, barmi alebo hernými, či cvičebnými prvkami.

Nové kancelárie spoločnosti HB Reavis, ktorých návrh vychádza z praktických pozorovaní skutočného pohybu a obsadenosti staršieho pracoviska, predstavíme v nasledujúcom článku.

 

oh
Spoločnosť HB REAVIS; Zdroj: CBRE, HB ReavisBude mať práca z domu konkrétne dopady?

Na zladenie s novým režimom je určite potrebné dlhšie obdobie, už doterajšie týždne však vedia vniesť viac svetla na výhody a rovnako odhaliť nedostatky vlastného pracoviska. 

Niektorí ľudia domáce prostredie uprednostňujú. Jedná sa hlavne o skúsenejších zamestnancov - „seniorov“ a jedincov vyžadujúcich dlhší čas na prienik do problematiky a následnú „hlbokú prácu”. ( spisovatelia, programátori ) Tí môžu naozaj profitovať z výhod, ktoré vie v ideálnom prípade home office poskytnúť.

Na základe tohto pokusu s naozaj veľkým počtom účastníkov by mohli viaceré firmy identifikovať, pre ktorých zamestnancov a v akej intenzite je home office prospešný, čo doma funguje a oplatí sa priniesť na firemnú pôdu. Zistenia môžu priviesť k úprave názorov na celkové riešenie prostredia, k prehodnoteniu rozlohy, náplne priestorov, spôsobu ich členenia, radenia, prípadne k zamysleniu nad nárokmi na konkrétne vybavenie a vhodné materiálové riešenie, podľa aktuálnych skúseností s ohľadom na ľahké udržiavanie hygieny a životnosť.

 

oha
Spoločnosť HB REAVIS; Zdroj: HB Reavis

oph
Coworkingové centrum Campus City; Zdroj: CBRE, Campus City

Zmeny by sa dotýkali pochopiteľne aj samotnej prevádzky „officu“, ako dôležitého podkladu pre návrh vyváženého dispozičného riešenia, rešpektujúceho reálne potreby, pohodlie zamestnancov s jasným vplyvom na dosiahnutie lepšieho pracovného výkonu. Ako jedna z odpovedí sa ponúka spomínaná variabilita priestorov. Celkový dopad a záujem o následnú aplikáciu zistení je samozrejme zatiaľ otázny...

 

ohb
Spoločnosť HB REAVIS; Zdroj: HB Reavis

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Nová nemocnica bude na epidémiu pripravená, riešenie priestorov má zefektívniť liečbu

Pri interiérových doplnkoch sa zúžitkoval odpad zo stavby

Sme doma, do inšpiratívnych firiem však nazrieme

 

Zdroj: Novostavby.sk, Archdaily.com

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 05. 05. 2020
  • Tlačiť