Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Developeri vo výstavbe pokračujú, sprísnili ochranu zdravia

  • 31. 03. 2020
  • Tlačiť

Situáciu v akej sa dnes nachádzame si pred pár týždňami vedel predstaviť len málokto. Opatrenia prijaté za účelom spomalenia šírenia vírusu sa razantne dotkli svetovej ekonomiky a pochopiteľne ovplyvnili aj chod realitného trhu. Informácie ako sa ďalej vyvíja výstavba na Slovensku určite zaujímajú viacerých, najmä čakateľov na konkrétny zakúpený priestor či prípadných záujemcov o investovanie do nehnuteľností.

V dnešnom príspevku uvádzame súhrn z vyjadrení niekoľkých na slovenskej scéne známych a stavebne aktívnych developerov. Je zjavné, že stavebná činnosť zatiaľ prebieha, aj keď za sprísnených opatrení.

devvystavba
Výstavba na Einsteinovej ulici; Zdroj: Novostavby.sk

 

J&T REAL ESTATE (JTRE)

Za rešpektovania epidémie koronavírusu pokračujú práce na všetkých projektoch JTRE. Prísne hygienické opatrenia na všetkých pracoviskách a stavbách zaviedol developer už koncom februára. Okrem iného sem patrí zvýšená dezinfekcia, používanie ochranných pomôcok aj meranie teploty pri vstupe na stavenisko. Zamestnanci a rovnako dodávatelia pracujú z domu alebo v otvorených priestoroch v súlade s nariadeniami a odporúčaniami Ústredného krízového štábu SR a vlády SR.

 

Všetky aktuálne informácie o koronavíruse nájdete na špeciálnej stránke portálu Aktuality.sk

„Uvedomujeme si zodpovednosť za bezpečnosť zamestnancov a partnerov, potrebu našich kolegov a externistov postarať sa o svoje deti, kým sú zatvorené školy, aj situáciu zahraničných dodávateľov v súvislosti s uzavretím hraníc. Myslíme však aj na to, že mnohých pracovníkov by zastavenie prác pripravilo o jediný príjem," vysvetľuje Pavel Pelikán.

Pokroky môžeme sledovať aj v prípade rozšírenia multifunkčného komplexu EUROVEA. Stavba na dunajskom nábreží napreduje, prebiehajú činnosti súvisiace so zakladaním stavby, tiež bol ukončený výber zhotoviteľov nadväzujúcich prác. Stavenisko postupne prevezme spoločnosť VHS-PS, s.r.o. a združenie EUROVEA 2 pozostávajúce z vedúceho člena, spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o. a spoločnosti SYTIQ a. s..

 

CORWIN 

Na základe stanoviska Erika Fusíka, manažéra rozvoja projektov v spoločnosti CORWIN pokračuje výstavba projektov podľa plánu (napríklad GUTHAUS), avšak v režime sprísnených požiadaviek na ochranu zdravia.

“Preto sme v spolupráci s realizátormi a dodávateľmi na stavbách Corwin prijali opatrenia, ktoré majú posilniť ochranu všetkých, ktorí sa na prácach podieľajú. Patrí sem napríklad pravidelná dezinfekcia, povinné nosenie ochranných rúšok a rukavíc, prísne dodržiavanie osobnej hygieny. Plnenie týchto nariadení pravidelne kontroluje bezpečnostný technik. Aktuálne nám stavebné firmy neavizovali žiadne výraznejšie časové či objemové obmedzenia prác, prípadné zdržania môže spôsobiť problém napríklad na strane dodávateľov stavebných vstupov.” uvádza Erik Fusík.

Zároveň dopĺňa, že developer zatiaľ nepristúpil k žiadnemu obmedzeniu prác, ale situáciu samozrejme neustále pozorne sleduje, aby bol v prípade potreby schopný čo najrýchlejšie zareagovať.

 

YIT Slovakia

Výstavba všetkých projektov spoločnosti prebieha bez obmedzení. Zároveň, už doteraz striktné bezpečnostné a hygienické opatrenia boli vzhľadom na pandémiu ešte viac sprísnené. Pri vstupe na stavenisko sa pracovníkom a dodávateľom meria teplota, pre všetkých boli zabezpečené ochranné rúška, rukavice a dezinfekcia rúk, s úmyslom vyhnúť sa bližšiemu osobnému kontaktu či pohybu viacerých ľudí v malom priestore sa pre zamestnancov zaistili obedy.

 „V súčasnej situácii prihliadame aj na skutočnosť, že na našich projektoch pracuje veľa živnostníkov, pre ktorých by zastavenie prác mohlo mať ťažké ekonomické následky. Preto sa snažíme, aby v prípade dobrého zdravia a za dodržania sprísnených bezpečnostných a hygienických opatrení mohli vo svojej práci pokračovať, kým to nariadenia príslušných orgánov umožňujú," vysvetľuje rozhodnutie generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko. 

Bez podpory nezostávajú ani samotní klienti. Zamestnanci z oblasti služieb pre zákazníkov pracujú naďalej z domu, osobné stretnutia v súčasnosti nahrádza komunikácia formou telefónov, e-mailov alebo prostredníctvom online služby YIT PLUS. Osobné obhliadky boli pozastavené, lepšiu predstavu však developer prináša pomocou 360° virtuálnej prehliadky.

Čo sa týka konkrétnych projektov, ZWIRN, NUPPU, Rozeta v Ružinove postupujú podľa plánov, rovnako napreduje i konverzia Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň. 

„Táto situácia celý tím o čosi viac stmelila a som naozaj vďačný svojim kolegom, ktorí sa snažia navzájom si pomáhať a prispieť k tomu, aby súčasná situácia nemala zásadný dopad na termíny, ktoré máme voči našim klientom. Situáciu neustále monitorujeme, a pokiaľ nedôjde k sprísneniu opatrení zo strany vlády, budeme na stavbách pokračovať v nastavených opatreniach," dodáva Milan Murcko.

 

Penta Real Estate

Developer v súčasnosti stavebné práce na žiadnej zo svojich stavieb nezastavuje.

Vzhľadom na prípadnú nutnosť pružne zareagovať, priebežne monitoruje a vyhodnocuje aktuálny stav okolo koronavírusu. Odhaduje sa, že v blízkej budúcnosti môžu byť zaznamenané problémy s dodávkou materiálov alebo pracovnou silou s dopadom na plánovaný harmonogram stavieb. Prijímajú sa však opatrenia, aby táto situácia nenastala, pričom prioritou sú momentálne rozostavané projekty. Spoločnosť ich chce ukončiť v súlade s pôvodným plánom.

Všetci zamestnanci Penta Real Estate pracujú z domu, predajné miesta boli zatvorené, komunikácia s klientmi prebieha naďalej prostredníctvom e-mailov. Na základe pokynov vlády bola rovnako obmedzená prevádzka nákupného strediska Bory Mall. Na staveniskách sa meria teplota všetkým pracovníkom.

"Rozsah ekonomických dopadov je nateraz predčasné vyčísľovať, predpokladáme však, že nebude zanedbateľný. Čo sa týka samotného predaja, proces zastavený nie je, s klientmi komunikujeme a potrebné úkony riešime elektronicky. Cenotvorba je daná jedine dopytom a ponukou na trhu. Najbližšie dni samozrejme neočakávame veľký objem obchodov. Budúci vývoj bude závisieť od toho, ako situácie zvládne ekonomika," uvádza Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ pre Penta Real Estate Slovensko.

 

HB Reavis

O zodpovedný prístup sa snaží aj táto spoločnosť, rozsiahle opatrenia zaviedla už pred mesiacom. Vo svojich budovách je v úzkom kontakte s nájomníkmi, apeluje u nich na zodpovedné správanie, najmä zváženie práce z domova pre zamestnancov. Okrem toho prebieha pravidelná dezinfekcia povrchov, vykonaný bol tiež špeciálny servis a dezinfekcia vzduchotechnických zariadení. 

V kancelárskych objektoch spravovaných developerom sa minulý týždeň navyše pristúpilo k uzatvoreniu recepcií, funguje sa v tvz. víkendovom režime, keď sa návšteva ohlasuje priamo konkrétnej osobe. Podľa developera/HB Reavis je pre prípad identifikácie nakazených vypracovaný jasný plán opatrení.

Vlastní zamestnanci HB Reavis pracujú z domu, tí ktorým to povaha ich činností neumožňuje majú k dispozícií rúška a rukavice.

Sprísnený režim sa prirodzene týka aj stavenísk, vyžaduje sa nosenie ochranných pomôcok, rúšok a rukavíc, meria sa telesná teplota a osadené boli kontajnery s teplou vodou a hygienickými zariadeniami. Tie sa spolu s dotykovými plochami dezinfikujú trikrát denne. Dodávky sa riadia pomocou rezervačného systému, sprísnili sa opatrenia pre dopravcov.

Výstavba Stanice Nivy a okolia zatiaľ pokračuje, k zmenám prišlo na projekte Nového Apolla. V súlade s vydanými opatreniami postupuje tiež dodávateľská firma z Českej republiky, ktorá vykonáva búracie práce. Jej zamestnanci sa vrátili späť do svojej krajiny, ďalšie aktivity boli teda pozastavené, predmetný skelet je ohradený, zabezpečený a monitorovaný.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Ďalšie zmeny v okolí jazera Kuchajda

Najväčší rezidenčný developer vo výstavbe s obmedzeniami pokračuje

V pozostatku po pivovare Stein vznikli netradičné priestory

 

Zdroj: Novostavby.sk, JTRE, CORWIN, YIT Slovakia, Penta Real Estate, HB Reavis

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 31. 03. 2020
  • Tlačiť

Diskusia