Novostavby.sk

Stavba, ktorá sa prispôsobuje a pritom vyniká

  • 28. 05. 2020
  • Tlačiť

Novostavby, ktoré výrazne premieňajú oblasť Račianskeho mýta vstupujú do existujúceho prostredia naozaj rozličným spôsobom. Niektoré svoje okolie zohľadňujú, iné mu dominujú. Zaujímavý prístup bol uplatnený pri jednom z nedávno ukončených rezidenčných projektov. Vila Ľadová sa prispôsobuje a zároveň aj vyniká.

vil

Vila Ľadová - fasáda z dvora; Zdroj: VI group spol. s.r.o.

 

Developer známy osobitým prístupom

Výstavba bytového domu je v súčasnosti oficiálne ukončená, už dávnejšie bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie. Za realizáciou stojí VI group spol. s.r.o., rodinná projektová a developerská spoločnosť založená architektmi v roku 2005. Tá už dávnejšie preukázala ambície vytvárať originálnu architektúru, snaha o osobité riešenia v návrhoch fasád sa prejavila napríklad pri petržalských stavbách Muchovo námestie, Starý Háj, Matadorka či investičnom apartmánovom dome Vila Zuberec.

 

vlb
Vila Ľadová - fasáda z dvora; Zdroj: VI group spol. s.r.o.

 

Prispôsobiť sa a zároveň vyniknúť

Vila Ľadová sa nachádza na ploche vymedzenej dvomi charakterovo rozdielnymi komunikáciami, pričom na ich zástavbu hmotovo a výškovo reaguje. Pozdĺž frekventovanej Šancovej ulice bol osadený vyšší 7 podlažný blok, do kľudnej, komornejšej Ľadovej sa orientovala časť so 4 nadzemnými podlažiami. V čase prevzatia pôvodného projektu aktuálnym developerom boli jednotlivé objemy zadefinované, popracovalo sa ešte na výraze objektov. 

A práve ten by sa napriek celkovej jednoduchosti použitých prostriedkov dal v danom prostredí označiť ako ľahko extravagantný. 

 

vla

Vila Ľadová - dvor, blok Šancová; Zdroj: VI group spol. s.r.o.

vle
Vila Ľadová - dvor, blok Šancová; Zdroj: VI group spol. s.r.o.

vlc
Vila Ľadová - dvor, blok Ľadová; Zdroj: VI group spol. s.r.o.

vl
Vila Ľadová - blok Ľadová; Zdroj: VI group spol. s.r.o.

 

Za najväčší experiment považuje spoločnosť VI group spol. s.r.o. farbu exteriérovej omietky, pozornosť okoloidúcich určite pritiahne jej nezvyčajný sivomodrý odtieň. Okolo otvorov rozmiestnených poväčšinou v pravidelnom rastri upútajú biele tenké šambrány, na balkónoch a lodžiách boli použité dva typy zábradlí, ľahké kovové, ošetrené bielym náterom a tiež sklenená výplň. Lodžie na priečelí bloku Šancová sú vybavené pohyblivým zasklením. 

 

vile
Fasáda - Vila Ľadová; Zdroj: VI group spol. s.r.o.

vld
Fasáda - Vila Ľadová; Zdroj: VI group spol. s.r.o.

Výsledné spracovanie bytového domu si udržalo eleganciu a jednotnú úroveň. Ladeniu vonkajšej podoby projektu zodpovedá aj výber interiérového štandardu, zahŕňa decentnú sanitu a vkusnú farebnú paletu povrchových materiálov. Vilu Ľadovú môžeme chápať ako príklad stavby, ktorá svojmu okoliu do veľkej miery preukazuje rešpekt, ale popritom prináša vlastný názor na uchopenie architektonického výrazu. 

Všetky byty, v ponuke boli dvoj- a trojizbové, sa bez problémov vypredali. Na oživenie čaká parter, v ktorom sú situované priestory určené pre zriadenie prevádzok.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Slnečnice už dekádu menia juh Petržalky

Zmeny v cenách bytov? Reaguje realitná kancelária HERRYS

Dovolenka na Slovensku - výber rezortov 2. Od Donovál po Tatranskú Lomnicu

 

Zdroj: Novostavby.sk

 

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 28. 05. 2020
  • Tlačiť