Pri interiérových doplnkoch sa zúžitkoval odpad zo stavby
Žilinský Wellpark patrí do skupiny zapamätateľných diel. Projekt spoločnosti LICITOR development pritiahol pozornosť hneď v úvode, a to vďaka zaujímavej lokalite. Postupujúca stavebná činnosť následne približovala vznik nevšednej architektúry, v závere pribudla premyslená výsadba a rovnako originálny interiér. Budova bola navyše prihlásená do súťaže STAVBA ROKA 2019.
O výstavbe a spolupráci developera so začínajúcimi firmami sme už v minulosti informovali, teraz sa pozrieme bližšie na interiér bytu a zelenú zložku projektu.
Budova ako socha
Mať v portfóliu netradičné a zároveň zrealizované dielo s dotiahnutými detailmi je snom asi každého člena tvorivého procesu. Manželia architekti Klenovičoví z A.R.K. ateliér sa v svojom návrhu rozhodli zohľadniť miesto realizácie situované v centre Žiliny, v dotyku s historickým jadrom a na okraji príjemneho parku Sad na Studničkách.

Špeciálne miesto realizácie nasledovali snahou o vytvorenie akejsi sochy, ktorá sa už dnes prezentuje vcelku smelou kompozíciou hmôt a výrazným materiálovým riešením. Završuje ju mierne extravagantná dvojpodlažná nadstavba s charakteristickou exteriérovou oceľovou priehradovou konštrukciou a keramickým obkladom so vzorom Cortenu. V tejto časti nájdeme tri byty, dva mezonetové s pôsobivými otvorenými spoločenskými priestormi.
V tomto prípade, ich exkluzívna poloha v rámci stavby i samotné umiestnenie WellParku zabezpečujú naozaj pekné, rôznorodé výhľady, do parku, na mesto a neďaleké pohoria.
V interiéri sa použil aj odpad zo stavby
Exteriérová kulisa sa samozrejme podstatným spôsobom podieľa na výslednom pocite vo vnútornom prostredí, pohľad na okolie i dostatok svetla sem prináša veľkoformátové zasklenie osadené v hliníkových rámoch. Sympaticky pôsobí aj ladenie interiéru v jednom z mezonetov, štýlovo nadväzujúce na celkový dizajn objektu.

Zdôrazňuje sa surovosť materiálov, zostávajú v takmer pôvodnom stave, vidíme tehlu, masívne drevo, tkaniny v prírodných odtieňoch či oceľ, pričom podobne ako v ďalších bytoch sa podľa prianí zákazníkov zrealizovali steny či podhľady z pohľadového betónu.
Za zmienku určite stoja dekoratívne interiérové prvky inštalované v uvedenom byte aj na stenách spoločných priestorov. Ich autorom je firma PURE JUNK, ktorá do veľkej miery používa recyklované materiály, vo WellParku bol využitý zostatky-odpad zo stavby, rôzne odrezky, železo. Nezvyklé machové obrazy vyrobila záhradkárska firma JD Garden, 3D logo spoločnosť Altom.

WellPark - 3D logo od Altom; Zdroj: LICITOR development
Zeleň oživuje i prekvapuje
Zeleň funguje ako dôležitá súčasť konceptu. Dolaďuje a oživuje, miestami možno až prekvapí, v átriu totiž na základe výsledkov hlasovania pribudol strom ginko biloba. Do zaujímavého priestoru patrí tiež javor šedý, paprade - perovník pštrosí, okrasné trávy, pôdopokryvné trvalky a machové plochy.

Červeným lístím v okolí budovy upútajú javory ohnivé a ambrovníky styraxové. Skladbu zelene dopĺňajú okrasné kry (Euonymus alatus, Viburnum plicatum, Rhododendron sp. Hydrangea macrophyll) a podrastové trvalky. Ďalšie rastliny boli vysadené na extenzívnych a intenzívnych strešných záhradách o výmere 200 m2 a aj súkromných terasách dosahujúcich podobnú rozlohu. Návrh i komplexný servis zastrešila firma JD Garden.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Priemyselné haly v Martine získavajú svieži dizajn
Sme doma, do inšpiratívnych firiem však nazrieme
RETRO bývanie zaujalo, viac ako polovica bytov je predaná
Zdroj: Novostavby.sk