Novostavby.sk

V centre Žiliny vzniká projekt, ktorý spája novostavbu a staršiu budovu

  • 07. 04. 2020
  • Tlačiť

V centre Žiliny, na nároží ulíc Vojtecha Tvrdého a Jána Milca sa za posledné storočie vystriedali viaceré prevádzky. Fungovali tu tlačiarenské či odevné závody, neskôr aj Výskumný ústav textilnej chémie v Žiline. Dnes miesto podstupuje ďalšiu premenu, spoločnosť LICITOR development na ňom rozbehla výstavbu Piano Residence.

prmn

Stavenisko Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

Objekt už rastie

Podoba architektúry pochádza od architektov, manželov Klenovičových z A.R.K. ateliéru. Do existujúcej staromestskej štruktúry vstupuje objekt spájajúci súčasné a staršie prvky, v rámci aktuálneho konceptu zostáva zachovaná jedna pôvodná budova. Tú už postupne dopĺňa nová rastúca konštrukcia, koncom februára bol železobetónový nosný skelet už na úrovni 1. nadzemného podlažia. Stavebné práce podľa developera momentálne napredujú podľa schváleného harmonogramu. 

pra
Stavenisko Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

 

pr

Stavenisko Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

 

Piano ako inšpirácia

Vo výsledku uvidíme objekt s plochým prestrešením dosahujúci 5 podlaží, hmota najvyššieho ustupuje a vytvára terasy situované po jej vonkajšom a vnútornom obvode. Podobné exteriérové plochy prispievajúce k zatraktívneniu vnútorných priestorov vzniknú vďaka átriu aj na iných úrovniach.

 

prk

Pôvodný stav; Zdroj: LICITOR development

pri

Stavenisko; Zdroj: LICITOR development

prj

Vizualizácia výslednej podoby; Zdroj: LICITOR development

Riešenie fasády odkazujúce na hudobný nástroj piano sme spomínali už v predchádzajúcom článku nášho blogu. V pravidelnom rastri okenných otvorov novonavrhovanej časti objavíme voľne rozmiestnené polia čierneho obkladu a celosklenené podsvietené plochy, ktoré prirodzene najviac vyniknú po zotmení.

 

Investícia umiestnená v centre

Použitými prostriedkami by sa mal docieliť prvotný zámer autorov, priniesť na nárožie reprezentatívny architektonický akcent.

Týmto spôsobom sa zohľadní nielen zaujímavá centrálna poloha, ale rovnako pestrá funkčná náplň, keďže plánované prevádzky budú do veľkej miery z príťažlivej architektúry ťažiť. Na trh sa totiž uvedie kombinácia administratívy, obchodu, bývania a tiež ubytovania so službami hotelového typu. 

 

prh
Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

prg
Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

prf
Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

pre
Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

Prednedávnom sme niekoľkými článkami priblížili vybrané nehnuteľnosti vybudované v horských strediskách, ktoré svojim klientom ponúkajú aj ďalšie zhodnotenie. V Piano Residence sú pre zmenu k dispozícii investičné apartmány situované v odlišnej lokalite, priamo v žilinskom centre. Krátkodobý prenájom a potrebnú starostlivosť ako upratovanie alebo marketing zabezpečí pre majiteľov spoločnosť Piano apartments.

 

Nezabudlo sa ani na zeleň

Stravovanie vo forme raňajok poskytne klientom WellPark, takisto v Starom Meste umiestnená polyfunkčná budova z portfólia developera navrhnutá A.R.K. ateliérom, ktorá mu, vzhľadom na svoju ľahkú extravaganciu a experiment s komponovaním hmôt, priniesla zvýšenú pozornosť. 

V oboch projektoch sa navyše prejavuje spoločná snaha o doladenie a zatraktívnenie celkového dizajnu pomocou zelenej zložky. Za návrhom aj realizáciou stojí JD Garden. Intenzívna strešná záhrada o výmere 50 m² bude obsahovať 6 vzrastlých stromov Amelanchier Lamarickii, Magnolia stellata a 118 kusov okrasných trvaliek, na 300 m² extenzívnej strešnej záhrady bude vysadených 3480 kusov okrasných trvaliek.

 

prd
Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

prc
Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

prb
Piano Residence; Zdroj: LICITOR development

 

Vysoký záujem 

Väčšina priestorov v Piano Residence je v súčasnosti už zazmluvnená, na výber zostalo len zopár bytových jednotiek a parkovacích miest. Vysoký záujem pravdepodobne okrem výhodnej lokality podporila netradičná architektúra s pridanou hodnotou v podobe rekonštruovaného objektu.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Reprezentatívny projekt v centre, fasáde dominuje lícová tehla

Developeri vo výstavbe pokračujú, sprísnili ochranu zdravia

Ďalšie zmeny v okolí jazera Kuchajda

 

Zdroj: Novostavby.sk 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 07. 04. 2020
  • Tlačiť