V pozostatku po pivovare Stein vznikli netradičné priestory
Viaceré novostavby realizované v oblasti Račianskeho mýta len v období posledných pár rokov nepatria medzi jediné aktivity, ktoré si tu môžeme všimnúť. Pri Legionárskej ulici prebehla tiež zaujímavá, vzhľadom na špecifickú architektúru pomerne ľahko identifikovateľná, investícia do kultúrneho dedičstva.

Spilka ožíva
Budova s charakteristickou kupolou, posledná zachovaná súčasť slávneho pivovaru Stein zapísaná ako národná kultúrna pamiatka, naďalej pripomína, aj keď už osamotená, pôvodné využitie územia. Budova bývalej kvasiarne, prezývaná Spilka, sa dnes už po komplexnej obnove spadajúcej do portfólia spoločnosti MiddleCap prezentuje svojím vynoveným vzhľadom a zároveň novým obchodným menom, Spilka Offices.

Podobne ako pri iných, v rámci nášho blogu predstavených konverziách priemyselných budov, Jurkovičova tepláreň alebo Pradiareň 1900, spočíva ich hodnota nielen v zaujímavej architektúre a atraktívnych, neštandardných pracovných priestoroch. Ide o cenný príklad zabezpečenia kontinuity v území, o spomienku na industriálnu minulosť hlavného mesta, ktorej reprezentanti ožívajú v novom kontexte a s funkčnou náplňou prispôsobenou súčasným potrebám.
Areál pivovaru vymedzovali ulice Bernolákova, Blumentálska, Krížna a Legionárska, jeho začiatky siahajú až do roku 1872. V priebehu rokov sa komplex prirodzene menil. Rôzne prestavby či realizácie nových objektov a zmeny v organizácií areálu pretvárali pivovar v súlade s aktuálnymi požiadavkami doby na moderný závod, pričom súdobé trendy nasledovala aj podoba architektúry. Samotná Spilka, kvasiareň, získala stavebné povolenie v roku 1944, realizačnú projektovú dokumentáciu zase vypracoval architekt Herbert Zrnovský v roku 1950, výstavba však bola ukončená až v prvej polovici 50 rokov.
Výzva pre architektov
Za konverziou stojí vo veciach pamiatkovej obnovy skúsený ateliér BOUDA MASÁR architekti. Jednu z najväčších výziev pre autorov, nakoniec úspešne zvládnutú, predstavovalo udržanie charakteru objektu, a to pri súčasnom zaistení vyhovujúcich podmienok pre budúce prevádzky. Väčšina technológií bola totiž súčasťou budovy.
V ponuke sú netradičné priestory
Vysoké stropy, so svetlou výškou cez 5 metrov a zachovanie časti pôvodných železobetónových kvasiarenskych kadí spolu s pochôdznymi plochami otvára možnosti tvorivému riešeniu budúcich kancelárií. Naozaj pôsobivý priestor so svetlou výškou dosahujúcou 13,5 m a panoramatickkou terasou o rozlohe 120 m² nájdeme na najvyššom podlaží, pod kupolou Spilky. Jej škrupinová konštrukcia je prvá tohto rozsahu v našej krajine.
Zmenu vnútorného využitia demonštrujú tiež nové presklené otvory. Podľa architektov sú symbolom transformácie územia z uzatvoreného priemyselného areálu na otvorený polyfunkčný blok.
Pivo sa bude ponúkať opäť
Originálna potravinárska náplň komplexu sa nakoniec opätovne objaví na výmere 1 250 m², suterén a prízemie sú vyhradené pre český pivovar Svijany. Pôjde o prvú svijanskú reštauráciu s pivom z tanku na Slovensku, ponúkať sa bude nepasterizované pivo, kvasené v otvorených kadiach. K prevádzke, ktorú prví zákazníci budú môcť navštíviť koncom 2Q 2020 prináleží tiež rozľahlá terasa.
Spilka má potenciál stať sa atraktívnym a živým prvkom mestského prostredia, akousi, už funkčnou ikonou v rámci rezidenčného projektu Stein2, administratívnej časti Stein2 offices i širšieho okolia.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
O čo všetko sa dá podeliť v jednom ružinovskom projekte
Ako sa zabezpečuje komfort bývania na severe Petržalky
Apartmánové domy na Orave - Krajina ako zdroj inšpirácie
Zdroj: Novostavby.sk, archinfo.sk