Novostavby.sk

V pozostatku po pivovare Stein vznikli netradičné priestory

  • 05. 03. 2020
  • Tlačiť

Viaceré novostavby realizované v oblasti Račianskeho mýta len v období posledných pár rokov nepatria medzi jediné aktivity, ktoré si tu môžeme všimnúť. Pri Legionárskej ulici prebehla tiež zaujímavá, vzhľadom na špecifickú architektúru pomerne ľahko identifikovateľná, investícia do kultúrneho dedičstva.

spg
Spilka; Zdroj: Novostavby.sk

 

Spilka ožíva

Budova s charakteristickou kupolou, posledná zachovaná súčasť slávneho pivovaru Stein zapísaná ako národná kultúrna pamiatka, naďalej pripomína, aj keď už osamotená, pôvodné využitie územia. Budova bývalej kvasiarne, prezývaná Spilka, sa dnes už po komplexnej obnove spadajúcej do portfólia spoločnosti MiddleCap prezentuje svojím vynoveným vzhľadom a zároveň novým obchodným menom, Spilka Offices.

spj
Spilka; Zdroj: Novostavby.sk

Podobne ako pri iných, v rámci nášho blogu predstavených konverziách priemyselných budov, Jurkovičova tepláreň alebo Pradiareň 1900, spočíva ich hodnota nielen v zaujímavej architektúre a atraktívnych, neštandardných pracovných priestoroch. Ide o cenný príklad zabezpečenia kontinuity v území, o spomienku na industriálnu minulosť hlavného mesta, ktorej reprezentanti ožívajú v novom kontexte a s funkčnou náplňou prispôsobenou súčasným potrebám.

sph
Spilka; Zdroj: Novostavby.sk

spi
Spilka; Zdroj: Novostavby.sk

Areál pivovaru vymedzovali ulice Bernolákova, Blumentálska, Krížna a Legionárska, jeho začiatky siahajú až do roku 1872. V priebehu rokov sa komplex prirodzene menil. Rôzne prestavby či realizácie nových objektov a zmeny v organizácií areálu pretvárali pivovar v súlade s aktuálnymi požiadavkami doby na moderný závod, pričom súdobé trendy nasledovala aj podoba architektúry. Samotná Spilka, kvasiareň, získala stavebné povolenie v roku 1944, realizačnú projektovú dokumentáciu zase vypracoval architekt Herbert Zrnovský v roku 1950, výstavba však bola ukončená až v prvej polovici 50 rokov.

spe
Spilka; Zdroj: MiddleCap Group

 

Výzva pre architektov

Za konverziou stojí vo veciach pamiatkovej obnovy skúsený ateliér BOUDA MASÁR architekti. Jednu z najväčších výziev pre autorov, nakoniec úspešne zvládnutú,  predstavovalo udržanie charakteru objektu, a to pri súčasnom zaistení vyhovujúcich podmienok pre budúce prevádzky. Väčšina technológií bola totiž súčasťou budovy. 

spa
Spilka; Zdroj: MiddleCap Group

sp
Spilka; Zdroj: MiddleCap Group

spd
Spilka; Zdroj: MiddleCap Group

 

V ponuke sú netradičné priestory

Vysoké stropy, so svetlou výškou cez 5 metrov a zachovanie časti pôvodných železobetónových kvasiarenskych kadí spolu s pochôdznymi plochami otvára možnosti tvorivému riešeniu budúcich kancelárií. Naozaj pôsobivý priestor so svetlou výškou dosahujúcou 13,5 m a panoramatickkou terasou o rozlohe 120 m² nájdeme na najvyššom podlaží, pod kupolou Spilky. Jej škrupinová konštrukcia je prvá tohto rozsahu v našej krajine. 

Zmenu vnútorného využitia demonštrujú tiež nové presklené otvory. Podľa architektov sú symbolom transformácie územia z uzatvoreného priemyselného areálu na otvorený polyfunkčný blok. 

spb
Spilka; Zdroj: MiddleCap Group

spf
Spilka; Zdroj: MiddleCap Group

spk
Spilka; Zdroj: Novostavby.sk

Pivo sa bude ponúkať opäť

Originálna potravinárska náplň komplexu sa nakoniec opätovne objaví na výmere 1 250 m², suterén a prízemie sú vyhradené pre český pivovar Svijany. Pôjde o prvú svijanskú reštauráciu s pivom z tanku na Slovensku, ponúkať sa bude nepasterizované pivo, kvasené v otvorených kadiach. K prevádzke, ktorú prví zákazníci budú môcť navštíviť koncom 2Q 2020 prináleží tiež rozľahlá terasa.

Spilka má potenciál stať sa atraktívnym a živým prvkom mestského prostredia, akousi, už funkčnou ikonou v rámci rezidenčného projektu Stein2, administratívnej časti Stein2 offices i širšieho okolia.

spc
Spilka; Zdroj: MiddleCap Group

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

 

O čo všetko sa dá podeliť v jednom ružinovskom projekte

Ako sa zabezpečuje komfort bývania na severe Petržalky

Apartmánové domy na Orave - Krajina ako zdroj inšpirácie

 

Zdroj: Novostavby.sk, archinfo.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 05. 03. 2020
  • Tlačiť