Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Nenápadná, ale dôležitá prístavba v centre Trnavy

  • 28. 01. 2020
  • Tlačiť

Historické časti sídel na nás pôsobia sympaticky. Príjemné ľudské merítko, kompaktný uličný priestor a primeraná dochádzková vzdialenosť patria ku kvalitám, ktoré pozitívne ovplyvňujú náš vnem, aj keď si to zvyčajne ani neuvedomujeme. Cieľ mnohých, bývanie v centre, potom naozaj neprekvapuje.

Po dvoch rezidenčných projektoch v Starom Meste Bratislavy, Nová Dunajská Rezidencie a Nové Byty Staré Mesto, sa pozrieme na možno nenápadnú, ale pre celkovú podobu prostredia dôležitú stavebnú aktivitu prebiehajúcu rovnako v mieste prieluky. Nachádza sa, pre zmenu, v centre najstaršieho kráľovského mesta na Slovensku. Menšia stavba s názvom “Nebytová budova pre obchod a služby – prístavba” vyrastá na dlhodobo prázdnej ploche v zaujímavej oblasti, v Centrálnej mestskej zóne Trnava na Paulínskej ulici. Časť predmetného územia zo strany budovy poisťovne Allianz už zaplnila Rezidencia Paulínska

pbb
Prístavba polyfunkčného centra Balakovo; Zdroj: Novostavby.sk

Objekt stavebníka DPD s.r.o. je prístavbou polyfunkčného centra Balakovo. Tak ako vyššie uvedené rezidencie v hlavnom meste sceľuje štruktúru zástavby a po úspešnom dokončení sa bude podieľať na zlepšení obrazu celej Paulínskej ulice. Jej aktuálny stav totiž ponúka naozaj všehochuť architektonických prejavov, vidíme skutočne bohatú paletu tvarov, materiálov i farieb. 

pbd
Prístavba polyfunkčného centra Balakovo; Zdroj: Novostavby.sk

Stavba bude obsahovat len dve bytové jednotky, napriek tomu ide o ďalší príspevok k oživeniu mestského priestoru funkciou bývania, ktorá je na tejto ulici zatiaľ zastúpená v minimálnej miere. Ako príklad novšieho rezidenčného projektu môžeme uviesť spomínanú susednú Rezidenciu Paulínska. Oba pripravované byty sú navrhované ako 4-izbové s dvomi kúpeľňami, vybavené technickou miestnosťou a tiež komorou. 

pbc
Prístavba polyfunkčného centra Balakovo; Zdroj: Novostavby.sk

Prístavba svojou výškou prirodzene reaguje na hlavný objekt Balakova, vo výsledku nadobudne v najvyššom bode 4. nadzemné podlažia. Posledné, výrazne ustúpené sa prezentuje vo forme menších hmôt, zrealizovaná tu bude terasa a vegetačná strecha. Ako sa už v súčasnosti stáva opäť zvykom, v súlade s významom komunikácie a v tomto prípade aj s charakterom pôvodného polyfunkčného centra vznikne v parteri obchodný priestor. 

pba
Prístavba polyfunkčného centra Balakovo; Zdroj: Novostavby.sk

Okolitá architektúra je pestrá, hmotové i výrazové riešenie prístavby si však udržalo jednoduchosť a jednotnosť. Dominovať by mal obklad z pozinkovaného plechu a veľkorysé okenné otvory. V súčasnosti už objekt dosiahol finálny objem a boli osadené okenné výplne. Prístavba ulicu skompaktňuje a vzhľadom na použité i plánované výrazové prostriedky sa dá predpokladať, že ju doplní nekonfliktným spôsobom.

pb
Paulínska ulica - severný koniec; Zdroj: Novostavby.sk

V budúcnosti sa na Paulínskej plánuje komplexná rekonštrukcia cestnej komunikácie i chodníkov. Priniesť by mala aj novú koncepciu ich organizácie so zreteľom zabezpečiť atraktívnejšie mestské prostredie pre chodcov a návštevníkov prevádzok, zohľadňujúce jeho polohu v rámci mesta.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Novostavba na Dunajskej, použije sa aj tradičná omietka

Na hradnom kopci vznikla naozaj sympatická architektúra

Okolie panelových sídlisk ožíva

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 28. 01. 2020
  • Tlačiť

Diskusia