Novostavby.sk

Ideály "Záhradného mesta" ožívajú v projekte Pekná vyhliadka

  • 07. 11. 2019
  • Tlačiť

Záhradné mesto je koncept z prelomu 19. a 20. storočia, ktorý reaguje na negatívne dôsledky rozvoja priemyslu v mestách. Podstatou bolo vybudovanie nových sebestačných štruktúr osídlenia poskytujúcich kvalitné bývanie s dôrazom na prírodnú zložku prostredia. Lokálne pracovné príležitosti mali posilniť komunitu i väzby s miestom a zabezpečiť nezávislosť na hlavnom sídle.

pvi
Pekná vyhliadka a Záhradné vily na ľavo; Zdroj: Novostavby.sk

pvh
Pekná vyhliadka; Zdroj: Novostavby.sk

Oživiť ideály záhradného mesta sa v podobe rovnomenného rezidenčného projektu Záhradné mesto rozhodli spoločnosť ARCHIKÓD s architektonickým štúdiom VAVRICA ARCHITEKTI. Miesto realizácie na severnom okraji Dúbravky poskytuje bývanie v kontakte so zeleňou, hraničí s prírodnou rezerváciou Devínska Kobyla. Ukončené boli menšie súbory, Villa Vista, Villa Rustica, Pekná vyhliadka - 1. etapa, i nominant na ocenenie CE ZA AR 2019, Záhradné vily. Malú štvrť na juhozápade doplnia pripravované Villa Rustica Terasy, súčasť tvorí aj obdobne koncipovaný projekt Tarjanne od developera YIT Slovakia.

pve
Pekná vyhliadka - 2. etapa - výhľad; Zdroj: Novostavby.sk

pvc
Pekná vyhliadka - 2. etapa; Zdroj: Novostavby.sk

Kompozícia hmôt výškovo vrcholí pri východnom úseku ulice Martina Granca, kde v súčasnosti prebieha výstavba 2. etapy Peknej vyhliadky. Časť bytového domu nadobudne 11 nadzemných podlaží, 1. etapa, skolaudovaná v lete, ich dosiahla 9. Súbor teda môžeme chápať ako hmotový medzistupeň medzi komornejším typom zástavby ,"vilami", a blízkym sídliskom. Inšpiráciou pre názov Pekná vyhliadka sa stala poloha na miernej vyvýšenine nad Záhorskou nížinou, vďaka čomu sa rezidentom otvárajú naozaj pekné výhľady na Devínsku Kobylu, Malé Karpaty a Záhorskú nížinu. 

pvd
Pekná vyhliadka - výstavba 2. etapy; Zdroj: Novostavby.sk

pvf
Pekná vyhliadka - výstavba 2. etapy; Zdroj: Novostavby.sk

V architektonickom riešení oboch etáp sa prejavuje snaha o zohľadnenie konceptu zdravého bývania s dostatkom slnka, vzduchu a zelene. Autori mu vyšli v ústrety návrhom výrazných terás s hĺbkou vyloženia až 2,6 m. Ich výmera umožňuje vytvorenie akýchsi osobných oáz, ktoré sú k dispozícií ku každému bytu. Zabezpečujú lepšie prepojenie s vonkajším prostredím a zároveň rozohrávajú základné objemy objektov. Okrem terás zreteľne vidíme aj iný motív, a to zdôrazňovanie horizontálneho členenia. Na priečeliach sa striedajú pásy svetlej a tmavej omietky. 

pvg
Pekná vyhliadka - 1. etapa; Zdroj: Novostavby.sk

pv
Pekná vyhliadka - 1. etapa; Zdroj: Novostavby.sk

Na rozdiel od vybudovaných častí Záhradného mesta sa v parteri Peknej vyhliadky objavia obchodné prevádzky a doplnia tak vybavenosť v okolí. K 6-tim priestorom z 1. etapy pribudne v rozostavanom bytovom dome ďalších 10, počet bytov z aktuálneho počtu 51 narastie o 72 kusov. Priestor parteru odlišuje presklená fasáda lemovaná oceľovou pergolou s "cortenovým" obkladom. Parkovanie je vyriešené v podzemnej dvojpodlažnej garáži.

pvb
Pekná vyhliadka -  byt v 1. etape; Zdroj: Novostavby.sk

pva
Pekná vyhliadka - výstavba 2. etapy; Zdroj: Novostavby.sk

Rovnako ako pri ostatných projektoch v tejto štvrti, ARCHIKÓD ani tu nenavrhol jednoizbové byty. V ponuke dnes nájdeme dvoj- až štvorizbové jednotky. Väčšina disponuje výhodnou orientáciou na dve svetové strany, zaujímavosťou trojizbových bytov sú dispozície s dvomi hygienickými miestnosťami. V štandarde sa ponúka gresová veľkoformátová dlažba, sanita, batérie, kvalitná laminátová podlaha, laminátové dvere, FTP kabeláž v každej izbe, predpríprava na žalúzie a klimatizácia. Na terasách sa používa prírodná drevená podlaha zo sibírskeho smrekovca.

pvviza
Pekná vyhliadka; Zdroj: ARCHIKÓD

Hrubá stavba druhého bytového domu by mala byť ukončená do konca roka. Momentálny stav predaja je dobrý, väčšina dvojizbových bytov sa už vypredala. Plánovaná tretia etapa bude osadená najviac na severe, čo znamená aj najbližšie k zeleni. Jej realizáciou bude zavŕšený súbor Pekná vyhliadka. 

 

Komunitné centrum

pvviz
Pekná vyhliadka; Zdroj: ARCHIKÓD

Súčasťou konceptu projektu je aj Komunitné centrum. Slúžiť má pre celú štvrť a zahŕňa námestie s podlubím a mestským mobiliárom, verejný park so sadovými úpravami, detské ihriská i mestskú pasáž. V rámci centra už bola zazmluvnená kaviareň, zdravotnícke ambulancie, kvetinárstvo a služby právnikov, nasledovať bude reštaurácia, potraviny, materská škôlka a fitnescentrum. 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Víťaz CE ZA AR ´19, kvalitnejšia architektúra za cenu bývania porovnateľnú s konkurenciou

Industriálne objekty budujú identitu novej bratislavskej štvrte, Pradiareň 1900

Príjemné prekvapenie na konci Dúbravky, nominant na CE ZA AR 19

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 07. 11. 2019
  • Tlačiť