Novostavby.sk

8 bytových domov - 8 umeleckých diel, na sídlisko sa vracia umenie

  • 12. 11. 2019
  • Tlačiť

S vlnou zatepľovania bytových domov sa na slovenské sídliská dostali naozaj pozoruhodné farebné kombinácie. Pod novými vrstvami mizne tradičná sivá a s ňou aj mnohé umelecké diela, ktoré fasády “panelákov” zdobili pôvodne.

V tejto súvislosti určite stojí za zmienku ďalšia rezidenčná novostavba, situovaná na severnom konci Dúbravky. Len nedávno sme tu priblížili rozrastajúci sa projekt Záhradné mesto, ktorý hraničí s prírodnou rezerváciou Devínska Kobyla. Okrem príjemného prostredia pozitívne prekvapila jeho súčasť Záhradné vily, nominant na Cenu CE ZA AR 2019. 

dubi
Dúbravy; Zdroj: Novostavby.sk

dubh
Dúbravy - Dorota Sadovská - Mama a ja; Zdroj: Novostavby.sk

Objavy v Dúbravke dnešným článkom pokračujú ďalej. Pri prechádzke územím na východ od Saratovskej ulice, za hypermarketom Tesco, narazíme na skupinu ôsmich bytových domov. Ich vzhľad je jednotný, architektúra jednoduchá, čo však rozhodne zaujme sú originálne mozaiky ozvláštňujúce biele fasády. Každý objekt má vytvorený svoj vlastný motív.

dubg
Dúbravy - Dominika Žáková - Teória útulnosti; Zdroj: Novostavby.sk

dubf
Dúbravy -  Marek Ormandík - Braček jelenček; Zdroj: Novostavby.sk

Tradíciu sídliskového umenia sa týmto spôsobom rozhodol oživiť developer CORWIN. Na bytovom komplexe Dúbravy spolupracoval s ôsmimi slovenskými umelcami. Diela pre prvú etapu projektu navrhli Eva Činčalová (Nebo), Erik Šille (Maco), Marek Ormandík (Braček jelenček) a Erik Binder (Úlet). O dotvorenie druhej etapy sa postarali Dominika Žáková (Teória útulnosti), Dorota Sadovská (Mama a ja), Martin Gerboc (Kúzelník) a Ivan Csudai (Mozaika).

dube
Dúbravy - Erik Šille - Maco; Zdroj: Novostavby.sk

Dúbravy - Eva Činčalová - Nebo a Ivan Csudai - Mozaika; Zdroj: Novostavby.sk

Mozaiky reagujú na spoločnú tému “Detstvo”, určenú s ohľadom na charakter súboru, ktorý prináša aj bývanie pre mladé rodiny s deťmi. V porovnaní s bežnými kachličkami o rozmeroch 1,5 x 1,5 cm sa použili väčšie s formátom 10 x10 cm, celková plocha 340 m2 bola vyskladaná z približne 30 000 kusov v 50 odtieňoch. V rámci hmotovo i výrazovo jednotne riešenej architektúry sa diela hravou formou postarali o identitu objektov. 

dubc
Dúbravy - Erik Binder - Úlet; Zdroj: Novostavby.sk

dub
Dúbravy - Ivan Csudai - Mozaika; Zdroj: Novostavby.sk

Dúbravy vyrástli na ploche ohraničenej komunikáciami Pri Hrubej lúke a Agátová. Usporiadanie bytových domov vymedzilo vnútorný dvor, na ktorom bolo vybudované detské ihrisko s rôznymi hernými prvkami a tiež ohradené športovisko s hľadiskom osadeným v teréne. Jedna časť parkovacích miest sa nachádza vo vonkajšom prostredí, zvyšok sa umiestnil v garážach pod objektmi.

dubd
Dúbravy; Zdroj: Novostavby.sk

dubb
Dúbravy - Martin Gerboc - Kúzelník; Zdroj: Novostavby.sk

Ponuku tvoria jedno-až štvorizbové byty s predzáhradkami, balkónmi alebo terasami. Najvyššie, ôsme nadzemné podlažia boli vyčlenené pre penthousy s rozľahlými terasami, vybavené viacerými kúpeľňami i šatníkmi. Prvá etapa Dúbrav sa už začala užívať, na druhej ešte prebieha proces kolaudácie. Bývanie v projekte so zakomponovanými umeleckými dielami sa stretlo so slušným záujmom kupujúcich, podobná iniciatíva je v našich končinách zatiaľ ojedinelá. Aktuálne zostáva k dispozícií už len 15 bytových jednotiek. 

Dúbravy - Erik Binder - Úlet; Zdroj: Novostavby.sk

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Ideály "Záhradného mesta" ožívajú v projekte Pekná vyhliadka

Príjemné prekvapenie na konci Dúbravky, nominant na CE ZA AR 19

V historickom jadre Trnavy bude sprístupnený ďalší atraktívny priestor

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 12. 11. 2019
  • Tlačiť