Novostavby.sk

Víťaz CE ZA AR ´19, kvalitnejšia architektúra za cenu bývania porovnateľnú s konkurenciou

  • 05. 11. 2019
  • Tlačiť

Súťaž CE ZA AR organizovaná Slovenskou komorou architektov už 18. rok upozorňuje na originálne a výnimočné architektonické diela. Nominácia a rovnako následné víťazstvo projektu NIDO v kategórií Bytové domy v tohtoročnom CE ZA AR 2019 teda rozhodne neprekvapí. Sympatický rezidenčný súbor navrhnutý ateliérom GRIDO architekti si ocenenie i väčšiu pozornosť určite zaslúži.

Z mnohých pojmov vhodných pre opis novostavby sa ťažko hľadá ten najvýstižnejší, v tomto prípade by mohla poslúžiť paradoxne práve "vyváženosť". Ako kľúčová kvalita korunuje celkový dojem z NIDO, prejavuje sa vo výraze objektov a dokonca i v členitom hmotovom riešení.

nidoi
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

Miesto realizácie sa nachádza v blízkosti frekventovanej križovatky Tomášikova a Trnavská cesta. Rozmiestnenie zástavby výraznejšie reaguje na športoviská na severozápade, týmto smerom sa otvára vnútroblok vymedzený trojicou bytových domov. Okrem ihriskových plôch kompenzuje dopravne aktívnu oblasť aj neďaleký rekreačný areál jazera Kuchajda. Súbor z portfólia IURIS GROUP aktuálne nemá bezprostredného suseda. Plánuje sa však pokračovanie, ďalšia etapa bude zahŕňať tiež občiansku vybavenosť orientovanú pozdĺž Trnavskej cesty.

nidoa
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

nidob
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

nidoj
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

Výsledná kompozícia pôsobí vyvážene napriek zreteľnej členitosti foriem. Objekty stoja pevne na spoločnom základe, podzemných garážach. Podnož s nadzemnými časťami, dvoma vežovými a jedným pozdĺžnym bytovým domom, navzájom prepájajú vertikálne komunikačné jadrá. Fungujú ako kostra, okolo ktorej sa organizujú jednotlivé obytné priestory so zaoblenými nárožiami balkónov - hniezda. Možno tam nájdeme súvislosť medzi podobou a názvom projektu, "nido" po taliansky znamená hniezdo.

NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

nidoe
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

Príjemný dojem z oblín podporujú treláže a pergoly zo svetlého dreva, stávajú sa jedným z charakteristických prvkov architektúry. V kombinácií materiálov vyznieva mäkko aj priznaný betón použitý na vysunutých konštrukciách. Otvory s drevenými rámami dosahujú svetlú výšku miestnosti. 

nidoc
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

nidog
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

V projekte bolo vytvorených 115 bytov, ponuka obsahuje jedno- až štvorizbové, pričom na najvyšších podlažiach vzniklo niekoľko mezonetov. Väčšina jednotiek je orientovaná na minimálne dve svetové strany, ku každej prináleží balkón, terasa alebo predzáhradka. Opäť, ako pri iných zaujímavých projektoch, sa stretávame s príťažlivými úpravami vonkajších priestorov, úrovňou návrhu zodpovedajúcim stvárneniu bytových domov. Okolie skrášľuje pekná výsadba, ústredným prvkom na dvore je jednoduchá preliezková zostava z dreva.

nidof
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

nido
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

nidod
NIDO; Zdroj: Novostavby.sk

V našich končinách patrí NIDO medzi nevšedné diela. Inšpiruje vydarenou, komplexne a s vkusom riešenou architektúrou. Členka poroty CE ZA AR 2019 architektka Miriam Lišková, vo vyjadrení uvedenom na stánke archinfo.sk, zdôvodňuje víťazstvo aj vyššou kvalitou architektonického návrhu a realizácie, ktoré projekt poskytuje pri cene bývania porovnateľnej s konkurenciou.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Industriálne objekty budujú identitu novej bratislavskej štvrte, Pradiareň 1900

Keď zložitý pozemok podmieni vznik zaujímavej architektúry

Príjemné prekvapenie na konci Dúbravky, nominant na CE ZA AR ´19

 

Zdroj: Novostavby.sk, archinfo.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 05. 11. 2019
  • Tlačiť