Novostavby.sk

Príjemné prekvapenie na konci Dúbravky, nominant na CE ZA AR ´19

  • 29. 10. 2019
  • Tlačiť

Záhradné vily, ďalšieho nominanta na Cenu CE ZA AZ 2019 v kategórií Bytové domy nájdeme v severnej časti Dúbravky v lokalite Brižite. Aj keď názov už čo to o charaktere projektu napovedá, pravdepodobne viacerí by podobne ladenú výstavbu na konci panelového sídliska nečakali. Koncept Záhradných víl v tomto prípade, viac ako na existujúce “paneláky”, reaguje na národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, s ktorou hraničí.

zavih
Záhradné vily; Zdroj: Novostavby.sk

Zelená zložka sa naozaj významne podieľa na celkovej atmosfére a kvalite bývania. Trojica šesťpodlažných domov totiž predstavuje pokračovanie väčšieho zámeru s názvom Záhradné mesto od spoločnosti ARCHIKÓD. Ide o obytnú štvrť, ktorá vzniká okolo ulice Martina Granca. Pri jej tvorbe sa architekti z ateliéru VAVRICA ARCHITEKTI snažili zohľadniť a inovovať ideály konceptu “záhradného mesta” z prelomu 19. a 20. storočia. Podstatou je život v zdravom prostredí a podpora väzieb medzi obyvateľmi v rámci lokálnej komunity. 

zavif
Záhradné vily; Zdroj: Novostavby.sk

Malý súbor dopovedá východný koniec bloku ulice Martina Granca, zástavba graduje smerom k aktuálne realizovanému projektu Pekná Vyhliadka, tiež od ARCHIKÓDu. Záhradné vily si uchovali príjemnú mierku, vďačia za ňu členeniu fasád i ustúpeným hmotám najvyšších poschodí. Na prvý pohľad jednoduchá architektúra má svoje špecifiká. Raster na dominantnej časti obvodového plášťa typických podlaží vytvára efekt šachovnice. Kontrast medzi svetlými stenami a otvormi prehlbujú rámy, žalúzie a nadokenné kastlíky v rovnakom tmavom odtieni. 

zavic
Záhradné vily; Zdroj: Novostavby.sk

zavia
Záhradné vily; Zdroj: Novostavby.sk

Hmoty najnižších a najvyšších podlaží sú materiálovo odlíšené, čím sa zdôrazňuje hlavná časť priečelia. Na prízemí sa použila betónová stierka, na hornom poschodí vertikálne ukladaný drevený obklad. Ľahkú extravaganciu do návrhu vnášajú balkóny s vyložením konštrukcie dosahujúcim až 2,5 metra. O zaujímavý výsledok sa postaralo už samotné materiálové riešenie, priznaný betónový povrch na spodných doskách a bočných stenách odlahčuje čelná sklenená plocha. 

zavie
Záhradné vily; Zdroj: Novostavby.sk

Vytvorených bolo 75 bytov s rôznymi výmerami, väčšina disponuje výhodnou orientáciou na minimálne dve svetové strany. Ponuka obsahuje dvoj- až štvorizbové jednotky, navrhnuté boli aj päťizbové “penthousy”. Súbor prepája spoločná garáž pod terénom, pričom prístup do bytových domov zabezpečujú tri komunikačné jadrá so schodiskom a výťahom. Na cestu do podzemia sa využilo prirodzené klesanie terénu.

zavig
Záhradné vily; Zdroj: Novostavby.sk

zavib
Záhradné vily; Zdroj: Novostavby.sk

Okrem v úvode spomínaného atraktívneho prírodného prostredia dopĺňa súbor aj pekný návrh spoločných vonkajších priestorov. Do ich členenia sa preniesli dynamickejšie línie, ktoré vymedzujú už obrysy jednotlivých stavieb. Vyhotovené bolo detské i multifunkčné ihrisko.

zavi
Záhradné vily; Zdroj: Novostavby.sk

zavid
Záhradné vily; Zdroj: Novostavby.sk

Záhradné vily sú rozhodne príjemným prekvapením na konci Dúbravky, ich realizáciou pribudli do projektu Záhradné mesto objekty s jednoduchou a nadčasovou architektúrou.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Keď zložitý pozemok podmieni vznik zaujímavej architektúry

V historickom jadre Trnavy bude sprístupnený ďalší atraktívny priestor

Gansberg, vkusné bývanie na Kolibe

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 29. 10. 2019
  • Tlačiť