Novostavby.sk

Keď zložitý pozemok podmieni vznik zaujímavej architektúry

  • 21. 10. 2019
  • Tlačiť

Tento rok vyhlásila Slovenská komora architektov už 18. ročník prestížneho ocenenia CE ZA AR 2019, Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru. Jedným z jej cieľov je zvyšovanie povedomia o kvalitnej architektúre, ako základu pre kvalitné, výstavbou utvárané prostredie. Aj z toho dôvodu ocenenie upozorňuje na nominantov, ku ktorým patria originálne a výnimočné diela.

Dnešný článok zahajuje minisériu venovanú stavbám nominovaným na Cenu v kategórii Bytové domy. Predstavené budú tri projekty, pričom všetky sa tentokrát nachádzajú na území hlavného mesta. Víťaza si, možno netradične, priblížime až v poslednom článku. 

rnvb
Rezidencia na Varte, ulica Na Varte; Zdroj: Novostavby.sk

Prvý obytný súbor nás prekvapí dvomi rozdielnymi “tvárami”. Vybudovaný bol v žiadanej bratislavskej miestnej časti Koliba, na ulici Na Varte. V tesnom susedstve, na náprotivnej strane komunikácie už stojí držiteľ CE ZA AR 2011, obytný súbor Minergo. Na novom projekte sa podieľal ten istý developer, ICT ISTROCONTI, a.s., i rovnaké architektonické štúdio, hantabal architekti, s.r.o.. 

rnv
Rezidencia na Varte; Zdroj: Novostavby.sk

Novostavba Rezidencia na Varte pozostáva zo šiestich bytových domov a jedného nebytového objektu. Po odbočení z Podkolibskej ulice nás privítajú na prvý pohľad až prekvapivo triezvou architektúrou. Juhozápadné priečelia členia vertikálne pásy s okennými otvormi a sklotextilnými automatickými vonkajšími roletami v oživujúcej oranžovej farbe, charakter najjužnejšie položeného domu A dotvárajú posuvné tieniace panely. Ako jedinú extravaganciu identifikujeme konzolové vyloženie hmôt objektu B, v ktorom bude sídliť zdravotné zariadenie. 

rnvg
Rezidencia na Varte; Zdroj: Novostavby.sk

O poznanie iný vnem sa nám ponúkne pri pohľade z opačného konca, smerom na juh. Prevažne pravouhlé línie, s výnimkou prvých dvoch objektov, A a B, vystriedajú obliny severovýchodných fasád. Veľkorysosť pri riešení zaoblených plôch, jednoliatosť čistobieleho povrchu a absencia otvorov transformujú časti obvodového plášťa do podoby sochárskych diel. 

rnvc
Rezidencia na Varte; Zdroj: Novostavby.sk

rnvd
Rezidencia na Varte; Zdroj: Novostavby.sk

Luxus, ktorý očakávame od bývania na Kolibe, sa prejavuje najmä v dispozičnom návrhu a v skladbe použitých materiálov. Na poschodí nájdeme vždy len jednu bytovú jednotku. Z hlavnej obytnej časti bol vytvorený prístup, na 1. nadzemnom podlaží bezbariérový, na vlastnú terasu alebo záhradu. Komunikačné jadrá s výťahmi zároveň vedú až do podzemnej garáže. Štandard zahŕňa hliníkové francúzske okná a elegantné drevené parkety.

rnve
Rezidencia na Varte; Zdroj: Novostavby.sk

Súbor vznikol v podmienkach, ktoré majú od ideálnych rozhodne ďaleko. Napriek úzkemu, strmému pozemku a blízkosti susedného projektu chceli architekti zabezpečiť vyhovujúce presvetlenie obytných priestorov a udržať dobrú úroveň súkromia pri pobyte vo vonkajšom prostredí. V porovnaní s blízkym okolím použili odlišný spôsob organizácie zástavby. Hlavné priečelia sa otáčajú na juhozápad a medzi jednotlivými objektmi vzniká do veľkej miery chránený vnútroblok.

rnvf
Rezidencia na Varte; Zdroj: Novostavby.sk

rnva
Rezidencia na Varte; Zdroj: Novostavby.sk

Rezidencia na Varte môže fungovať ako príklad zaujímavého a funkčného diela, umiestneného na zložitom pozemku s mnohými obmedzeniami. Podobne ako pri neďalekom Gansbergu, nadštandard nespočíva v zbytočnej okázalosti, ale v snahe o tvorbu kvalitnej architektúry. Zakúpiť si byt je ešte možné, v ponuke zostalo niekoľko voľných jednotiek. 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bory, na ceste k plnohodnotnej mestskej štvrti

Predstava o podobe Nových Nív je už jasnejšia

Park, ktorý rastie spolu s projektom Nuppu

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 21. 10. 2019
  • Tlačiť