Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Ako sa vyvíja najrozsiahlejší rezidenčný projekt v Trnave

  • 17. 10. 2019
  • Tlačiť

Ak hľadáte bývanie v Trnave, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa pozriete do lokality Zátvor II v jej severovýchodnej časti. Na ploche vymedzenej ulicami Piešťanská, Veterná, Východná a tiež príslušným úsekom obchvatu vyrastá Arboria, plošne zatiaľ najrozsiahlejší rezidenčný projekt v meste. Finálny vzhľad nadobudne do roku 2031, obsahovať bude až okolo 3 000 bytov.

arbf
Arboria; Zdroj: Novostavby.sk

Za rozrastajúcou sa štvrťou stojí Lucron, developer dobre známy z bratislavského prostredia, kde rovnako realizuje projekty s prevažne obytnou funkciou. Malé Krasňany, Urban Residence a Vydricu v prípravnej fáze sme na našom blogu v minulosti spomínali. 

arbb
Arboria - "Východná"; Zdroj: Novostavby.sk

Vznik zóny bol zahájený položením základného kameňa v roku 2011, a to pre bytový dom s názvom “Veterná”, situovaný pri rovnomennej ulici Veterná. V tesnom susedstve sa nachádza panelové sídlisko, hypermarket Tesco a Obchodné centrum Galéria. Popri Východnej ulici ešte vyrastie predajňa nábytku Möbelix a iné obchodné prevádzky.

arbe
Arboria; Zdroj: Novostavby.sk

Bytové domy pribúdajú postupne. Súčasný stav zahŕňa už vybudované etapy “Veterná”, “Slnečná”, “Východná”, “Zelená” a “Mesačná”. Uvádzané sú podľa času ukončenia, od najstaršieho po najčerstvejší s názvom “Mesačná”, ktorý momentálne čaká na vydanie kolaudačného rozhodnutia. Na stavenisku zároveň sledujeme aktivity súvisiace s realizáciou “Južnej” a “Súhvezdnej”, obyvatelia ich budú môcť užívať od jari a jesene roku 2021. Na druhom menovanom prebiehajú práce na podzemných častiach stavby. 

arbd
Arboria - "Zelená"; Zdroj: Novostavby.sk

aarb
Arboria; Zdroj: Novostavby.sk

Pri prechádzke vnútroblokmi príjemne prekvapí pozornosť venovaná úprave verejných plôch. V dvoroch boli osadené menšie detské ihriská s rôznou skladbou herných prvkov, najvýraznejšie však zapôsobí bohatá výsadba. V komplexe tak objavíme naozaj sympatické miesta, zeleň, najmä husté trávnaté porasty, tvorí atraktívnu zložku novej obytnej štvrte.

aarb
Arboria - pohľad na "Zelenú"; Zdroj: Novostavby.sk

arbi
Arboria - "Mesačná"; Zdroj: Novostavby.sk

Arboria je v prvom rade obytný súbor. V rámci územia sa však aj v aktuálne uskutočňovaných budovách počíta s určitým oživením v podobe odlišnej funkčnej náplne, umiestnenej hlavne v parteri. Spoločensky aktívnejšie prostredie sa sústredí okolo Novomestskej ulice. Pozdĺž jej juhovýchodnej strany neskôr nájdeme zariadenia obchodu a služieb. Po komunikácií by mala v budúcnosti viesť trasa mestskej hromadnej dopravy, so zriadením zastávok sa uvažuje v blízkosti plánovaného námestia. 

aaarb
Arboria - Novomestská ulica, rozostavaná "Južná"; Zdroj: Novostavby.sk

arbc
Arboria - Novomestská ulica; Zdroj: Novostavby.sk

arbj
Arboria - "Súhvezdná"; Zdroj: Novostavby.sk

V celkovom návrhu zóny sa teda prejavuje snaha o vytvorenie hierarchie priestorov. O mestský nádych by sa v prípade vhodného riešenia mohlo postarať námestie, ktoré zvyčajne predstavuje ťažisko spoločenského života a tiež spomínaná Novomestská ulica so živým parterom. Ďalšia výstavba bude pokračovať práve v tejto línii, za rozostavaným objektom “Južná”. Začiatok stavebných prác sa predpokladá na jar alebo v lete budúceho roku.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bory, na ceste k plnohodnotnej mestskej štvrti

Predstava o podobe Nových Nív je už jasnejšia

Park, ktorý rastie spolu s projektom Nuppu

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 17. 10. 2019
  • Tlačiť

Diskusia