Sympatický "mikrodom" zaberá plochu len 8,2 m²
Ak sa chcete pozrieť, čo všetko sa zmestí na plochu 8,2 m², prejdite sa na nábrežie Dunaja. Na lávke v bratislavskej štvrti Zuckermandel bol umiestnený sympatický mikrodom Ecocapsule® a disponuje práve takouto výmerou.
Projekty alternatívneho bývania sa zvyčajne sústredia na využitie obnoviteľných zdrojov energií. Vzhľadom na enormné ceny bývania v svetových metropolách sa do popredia dostáva aj otázka rozumného narábania s priestorom. Architekti zo slovenskej firmy Ecocapsule® sa pohrali s oboma kritériami. Výsledok ich práce predstavuje energeticky sebestačná, veľkosťou úsporná jednotka. Jej riešenie umožňuje nezávislosť na inžinierskych sieťach, užívateľom tak ponúka bonus v podobe mobility.

Mikrodom bol navrhnutý pre jedného až dvoch obyvateľov a zaberá vonkajšiu plochu 8,2 m², z toho 6,3 m² sú k dispozícii v interiéri. Napriek “mikro” rozmerom v ňom vlastne nájdeme všetko, čo bežne potrebujeme. Kuchynskú linku s malou chladničkou a ohrevom jedla, hygienickú miestnosť s wc, umývadlom a sprchou alebo pracovnú plochu. Prekvapí nás množstvo úložného priestoru a posteľ s pohodlným matracom, ktorá sa dá rozložiť pre dve osoby. Komfort užívania zabezpečuje ventilácia, kúrenie i klimatizácia.
Ecocapsule® je určená pre rôzne klimatické oblasti, energia sa získava zo slnečného žiarenia a vetra. Súčasťou sú solárne panely osadené na vrchu obvodového plášťa a vstavaná veterná turbína. Plne nabitá batéria by mala vydržať 4 dni. V prípade lokalít s predpokladanými menšími energetickými prírastkami existuje možnosť vybavenia batériou s väčšou kapacitou. Dažďová voda stekajúca po povrchu sa zachytáva a vo viacerých krokoch čistí. Jej zásobníky navrhnuté v spodnej časti “kapsule” fungujú zároveň ako stabilizačný prvok.

Projekt vzbudil ohlas aj v zahraničí, na základe prejaveného záujmu sa spoločnosť orientuje na trhy v Amerike, Japonsku, Austrálií a západnej Európe. Malé rozmery, energetická sebestačnosť a tiež príjemný dizajn robí z Ecocapsule® produkt so širokými možnosťami použitia. Zaujímavé sa javí napríklad uplatnenie v hotelierstve, ako náhrada luxusných stanov pre tvz. “glamping”. Týmto výrazom sa označuje trend stanovania pre náročnú klientelu, zložený zo slov “glamour”+“camping”. Sebestačná jednotka je vlastne autonómna hotelová izba osaditeľná v rôznych odľahlejších a príťažlivých lokáciách.
Vzhľad “kapsule” si viete do istej miery prispôsobiť, na výber sú viaceré farebné varianty obvodového plášťa a rôzne povrchy podláh a nábytku. Cena prvej série sa pohybuje od 79 900 EUR a zodpovedá rokom vývoja a testovania. Ďalšia, masovo vyrábaná séria by mala byť už lacnejšia.
Od 15. septembra si rozkošnú jednotku, nateraz umiestnenú na lávke v Zuckermandli, môžete prenajať a vyskúšať, či si vás myšlienka “mikrobývania” získa.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Štýlová investícia priamo v centre mesta
Čo vyrastá v susedstve žilinských "panelákov"
Pozrite si zelené výhľady z projektu v centre Žiliny
Zdroj: Novostavby.sk