Novostavby.sk

Sympatický "mikrodom" zaberá plochu len 8,2 m²

  • 24. 09. 2019
  • Tlačiť

Ak sa chcete pozrieť, čo všetko sa zmestí na plochu 8,2 m², prejdite sa na nábrežie Dunaja. Na lávke v bratislavskej štvrti Zuckermandel bol umiestnený sympatický mikrodom Ecocapsule® a disponuje práve takouto výmerou.

ecovizi
Ecocapsule® umiestnená na lávke pri Zuckermandli; Zdroj: Ecocapsule®

ecovizc
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

Projekty alternatívneho bývania sa zvyčajne sústredia na využitie obnoviteľných zdrojov energií. Vzhľadom na enormné ceny bývania v svetových metropolách sa do popredia dostáva aj otázka rozumného narábania s priestorom. Architekti zo slovenskej firmy Ecocapsule® sa pohrali s oboma kritériami. Výsledok ich práce predstavuje energeticky sebestačná, veľkosťou úsporná jednotka. Jej riešenie umožňuje nezávislosť na inžinierskych sieťach, užívateľom tak ponúka bonus v podobe mobility. 

ecovizf
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

ecovizj
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

Mikrodom bol navrhnutý pre jedného až dvoch obyvateľov a zaberá vonkajšiu plochu 8,2 m², z toho 6,3 m² sú k dispozícii v interiéri. Napriek “mikro” rozmerom v ňom vlastne nájdeme všetko, čo bežne potrebujeme. Kuchynskú linku s malou chladničkou a ohrevom jedla, hygienickú miestnosť s wc, umývadlom a sprchou alebo pracovnú plochu. Prekvapí nás množstvo úložného priestoru a posteľ s pohodlným matracom, ktorá sa dá rozložiť pre dve osoby. Komfort užívania zabezpečuje ventilácia, kúrenie i klimatizácia. 

 

ecovizg
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

ecoviza
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

Ecocapsule® je určená pre rôzne klimatické oblasti, energia sa získava zo slnečného žiarenia a vetra. Súčasťou sú solárne panely osadené na vrchu obvodového plášťa a vstavaná veterná turbína. Plne nabitá batéria by mala vydržať 4 dni. V prípade lokalít s predpokladanými menšími energetickými prírastkami existuje možnosť vybavenia batériou s väčšou kapacitou. Dažďová voda stekajúca po povrchu sa zachytáva a vo viacerých krokoch čistí. Jej zásobníky navrhnuté v spodnej časti “kapsule” fungujú zároveň ako stabilizačný prvok. 

ecovize
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

ecovizh
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

Projekt vzbudil ohlas aj v zahraničí, na základe prejaveného záujmu sa spoločnosť orientuje na trhy v Amerike, Japonsku, Austrálií a západnej Európe. Malé rozmery, energetická sebestačnosť a tiež príjemný dizajn robí z Ecocapsule® produkt so širokými možnosťami použitia. Zaujímavé sa javí napríklad uplatnenie v hotelierstve, ako náhrada luxusných stanov pre tvz. “glamping”. Týmto výrazom sa označuje trend stanovania pre náročnú klientelu, zložený zo slov “glamour”+“camping”. Sebestačná jednotka je vlastne autonómna hotelová izba osaditeľná v rôznych odľahlejších a príťažlivých lokáciách. 

 

ecovizd
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

ecovizb
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

Vzhľad “kapsule” si viete do istej miery prispôsobiť, na výber sú viaceré farebné varianty obvodového plášťa a rôzne povrchy podláh a nábytku. Cena prvej série sa pohybuje od 79 900 EUR a zodpovedá rokom vývoja a testovania. Ďalšia, masovo vyrábaná séria by mala byť už lacnejšia.

Od 15. septembra si rozkošnú jednotku, nateraz umiestnenú na lávke v Zuckermandli, môžete prenajať a vyskúšať, či si vás myšlienka “mikrobývania” získa. 

ecoc
Mikrodom na lávke pri Zuckermandli; Zdroj: Novostavby.sk

ecovizh
Ecocapsule®; Zdroj: Ecocapsule®

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

 

Štýlová investícia priamo v centre mesta

Čo vyrastá v susedstve žilinských "panelákov"

Pozrite si zelené výhľady z projektu v centre Žiliny

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 24. 09. 2019
  • Tlačiť