Novostavby.sk

Tip pre dochádzajúcich za prácou, bývanie v oblasti bývalej seneckej tehelne

  • 22. 08. 2019
  • Tlačiť

Už dva články na našom blogu sa venovali téme novostavieb v Senci. Navštívili sme stavebne veľmi rušnú oblasť, ktorá sa rozprestiera pozdĺž západnej strany trnavskej cesty, na severe zastavaného územia sídla. Kedysi tu stála senecká tehelňa, dnes sa pozemky zapĺňajú rezidenčnou zástavbou. Atraktivitu lokality zvyšuje blízka križovatka Blatné umožňujúca rýchly presun na diaľnicu D1, bývanie je tým pádom výhodné pre ľudí dochádzajúcich za prácou.

Nova Tehelna-viz
Nová Tehelňa - vizualizácia, jedna z hlavných komunikácií projektu; Zdroj: ATOPS s.r.o.

Pokrok na staveniskách komorných realizácií Gemini a PRIMA DOMČEKY sme ukázali, v ich spoločnom susedstve vyrastá aj ďalšia s názvom Nová Tehelňa. Projekt developera ATOPS s.r.o. patrí veľkosťou medzi najrozsiahlejšie, a to nielen v uvedenej zóne, ale rovnako v celom meste. Vďaka svojej výmere výrazným spôsobom prispieva k vytváraniu podoby novej obytnej štvrte.

Rôznorodá ponuka obsahuje pozemky, ktoré sú v dnešnej dobe kompletne vypredané, ďalej rodinné a bytové domy. 

Nova Tehelna-viz2
Nová Tehelňa - vizualizácia, pohľad na viladomy okolo jazierka; Zdroj: ATOPS s.r.o.

Celý súbor sa vlastne rozčlenil na dve základné časti. V jednej vznikajú prevažne samostatne stojace rodinné domy, v druhej sa postupne buduje 1. etapa plánovanej výstavby. Zahŕňa tri objekty situované okolo jednej z hlavných komunikácií súboru, patrí sem päťpodlažný bytový dom B1 a dva menšie, štvorpodlažné, označené ako “viladomy” A3 a A4. 

Svojimi hmotami budú zároveň definovať vzhľad spoločensky najaktívnejšej zóny Novej Tehelne, uličný priestor oživia prevádzky umiestnené v parteri väčších objektov. Vybavenosť má neskôr slúžiť aj obyvateľom z ostatných rezidencií. 

Nova Tehelna-viz1
Nová Tehelňa - vizualizácia, parter bytového domu s prevádzkami; Zdroj: ATOPS s.r.o.

Okrem stavebných prác prebiehajúcich na 1. etape môžeme v okolí jazierka vidieť základy zvyšných “viladomov”, celkovo ich tu vyrastie 5. V rámci projektu predstavujú kompromis medzi bývaním vo vlastnom a bytovom dome. V každom sa počíta len s 10 dvoj- a trojizbovými jednotkami, pričom všetky sú orientované na dve svetové strany. Na najvyšších poschodiach nájdeme dva byty s rozľahlými terasami.

Nová Tehelňa-viz4
Nová Tehelňa - vizualizácia, viladomy; Zdroj: ATOPS s.r.o.

Skladbu bytového domu B1 tvoria jedno- až štvorizbové byty. Na prízemí boli navrhnuté kobky, parkovacie miesta a priestory pre občiansku vybavenosť, ktorá do novej štvrte prinesie viac mestského charakteru. Najvýraznejším prvkom objektu sa stane práve táto jednoposchodová podnož s prevádzkami a vegetačnou strechou, z časti využívanou ako plocha predzáhradiek.

Nasledujúca fáza výstavby projektu sa zaháji po ukončení 1. etapy realizácie. Jej termín pripadá na marec budúceho roku, pričom kolaudácia prebehne do konca augusta. 

Nova Tehelna7
Nová Tehelňa, výstavba viladomov okolo jazierka; Zdroj: Novostavby.sk

Nova Tehelna4
Nová Tehelňa, budúca hlavná komunikácia projektu; Zdroj: Novostavby.sk

Nova Tehelna5
Nová Tehelňa, výstavba viladomov; Zdroj: Novostavby.sk

Nova Tehelna-bd
Nová Tehelňa, výstavba bytového domu; Zdroj: Novostavby.sk

Vzhľad bytových a aj rodinných domov z dielne developera ATOPS s.r.o. má podľa dostupných vizualizácií jednotné riešenie. V dizajne objektov vznikajúcich na predaných pozemkoch však sledujeme naozaj rozličné prístupy, čo pri podobných typoch zástavby na Slovensku nie je nič výnimočné. Iná taktika bola napríklad zvolená pri návrhu štvrte v Záhorskej Bystrici, kde určitý stupeň regulácie pomohol dospieť ku vkusnému výsledku. V Záhorských sadoch, písali sme o nich na začiatku júla, tak v súčasnosti objavíme mnohé vydarené stavby.

Nova Tehelna8
Nová Tehelňa, rodinné domy z dielne developera; Zdroj: Novostavby.sk

Nova Tehelna3
Nová Tehelňa, samostatná výstavba rodinných domov; Zdroj: Novostavby.sk

Nova Tehelna1
Nová Tehelňa, samostatná výstavba rodinných domov; Zdroj: Novostavby.sk

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

V Záhorskej Bystrici vznikla štvrť s kvalitnou architektúrou

Nová štvrť v Senci sa formuje, 2. etapa projektu Gemini pokračuje

Areál trnavského cukrovaru konečne začína svoju transformáciu

 

Zdroj: Novostavby.sk

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 22. 08. 2019
  • Tlačiť