Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

V Záhorskej Bystrici vznikla štvrť s kvalitnou architektúrou

  • 24. 07. 2019
  • Tlačiť

Projekt situovaný v južnej časti zastavaného územia Záhorskej Bystrice od developera Penta Real Estate je vlastne kompletne novou, dnes už viac menej zabývanou štvrťou.

V predchádzajúcich článkoch sme si v priblížili vznikajúci rezidenčný súbor Kolísky a pripravovanú Floriánku. Svojou architektúrou pozmeňujú vzhľad Záhorskej Bystrice, pôvodne vyskladanej najmä z tradičných sedliackych domov. V predstavených návrhoch sa objavuje snaha o zabezpečenie súkromia, od bývania v tejto bratislavskej mestskej časti ho prirodzene očakávame.

Záhorské sady
Záhorské sady; Zdroj: Penta Real Estate

Urbanistické riešenie pozostáva z radových a samostatne stojacich rodinných domov, v blízkosti sa nachádzajú tiež dvojdomy. Označenie miestnych komunikácií ladí s názvom obytného celku, poprechádzať sa môžeme napríklad po Hruškovom či Slivkovom sade. Vzhľadom na úsilie o zaistenie bezpečnosti sa areál ohradil a pri vstupe nás privíta objekt 24-hodinovej strážnej služby s kamerovým systémom.

Záhorské sady
Záhorské sady, radové domy; Zdroj: Novostavby.sk

Záhorské sady
Záhorské sady, detské ihrisko; Zdroj: Novostavby.sk

Hneď vedľa hlavného vchodu nájdeme otvorenú plochu s detským ihriskom a komunitným grilom, oživenú výsadbou listnatých stromov. K ďalším príjemným spestreniam podporujúcim vonkajšie aktivity patrí relaxačná zóna. Rozprestiera sa pozdĺž upraveného koryta Vápenického potoka a okrem lavičiek či štýlového sedenia vytvoreného v brehu zahŕňa tiež exteriérové fitness stroje.

Záhorské sady
Záhorské sady, vstupný objekt; Zdroj: Penta Real Estate

Ako deliaci článok medzi uličným a súkromným priestorom funguje zeleň v podobe živých plotov, zároveň sa stáva jedným z charakteristických znakov vonkajšieho prostredia. Najväčší podiel na atmosfére miesta má však popri spomínaných architektonizovaných prírodných prvkoch práve krajina. V celom areáli nás totiž sprevádza atraktívna scenéria Malých Karpát.

Záhorské sady
Záhorské sady, radové domy; Zdroj: Novostavby.sk

Podstatou konceptu Záhorských sadov bolo ponúknuť klientom dostatočne veľké pozemky, prevažne s rozlohou nad 1000 m², umožňujúce pretaviť vlastné sny o ideálnom dome do reality. Výstavba sa však musí riadiť spracovanými regulatívmi. Ich doporučenú časť definuje investor a štúdia londýnskeho ateliéru Serie Architects, tú záväznú navyše stanovuje aj Územný plán hlavného mesta SR Bratislava z roku 2007 pre predmetnú lokalitu. Týmto počinom sa poistila kultivovanosť a určitá štýlová jednotnosť prostredia.

Na výber boli tiež vopred navrhnuté radové domy a dva dvojdomy, na ktorých sa podieľali architektonické štúdiá Office 110 a MoroczTacovsky.

Záhorské sady
Záhorské sady; Zdroj: Novostavby.sk

V súčasnosti je radová zástavba rozdelená do piatich etáp ukončená a väčšina pozemkov predaná, na mnohých už stoja vkusné realizácie z dielne kvalitných ateliérov. Tam, kde nám pohľad ponad živý plot dovolí si všimneme čisté línie a dôraz na kompozíciu jednotlivých hmôt, podčiarknutú príťažlivými materiálmi v duchu súčasných trendov.

Záhorské sady nám slúžia ako príklad nastavenia regulácie, ktorá úspešne viedla k vzniku pokojnej štvrte s naozaj dobrou úrovňou architektúry.

Záhorské sady
Záhorské sady, živé ploty; Zdroj: Novostavby.sk

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 24. 07. 2019
  • Tlačiť

Diskusia