Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Projekt Kolísky pokračuje vo vytváraní novej štvrte v Záhorskej Bystrici

  • 18. 07. 2019
  • Tlačiť

Mestská časť Bratislavy, Záhorská Bystrica, sa postupne rozrastá. Mnohých láka svojou kľudnou, zatiaľ stále vidieckou atmosférou. Charakter prostredia navyše výrazne dotvára príroda, zastavané územie sa nachádza v tesnom kontakte Malých Karpát. Pôvodnú zástavbu tvorili hlavne sedliacke domy, posledné roky tu vyrastajú aj kompletne nové súbory s nízkopodlažnými rezidenciami.

Kolísky Záhorská Bystrica
Kolísky, vizualizácia budúcej zástavby; Zdroj: ITB DEVELOPMENT a.s.

Jedným z čerstvých príspevkov k bývaniu v Záhorskej Bystrici sú Kolísky spoločnosti ITB DEVELOPMENT a.s.. Pozostávajú zo štvorice objektov, ktoré vymedzujú centrálnu plochu určenú pre spoločný dvor. Štruktúra poskytne určité súkromie a pritom sa pred okolím striktne neuzatvára. Na začiatku bol pozemok súčasťou rozsiahleho plánu s názvom “Pod Vŕškami”, aktuálne realizovaný koncept si z neho ponechal zamýšľané rozloženie budov, ako aj základné hmotové riešenie. Akceptovaním prvotného urbanistického návrhu si vznikajúca štvrť udrží určitú jednotu.

Projekt Kolísky v Záhorskej Bystrici
Kolísky, výstavba; Zdroj: Novostavby.sk

V rámci celku si však Kolísky ponechajú vlastnú identitu. Výslednú podobu troj- až štvorposchodových bytových domov nám približujú vizualizácie architektúry z dielne Architekti Šebo Lichý. Osobitným prvkom použitým v navrhovanom dizajne by sa mali stať predsadené rošty s vertikálnymi záhradami, ktoré okrem estetickej funkcie prispievajú k ochladzovaniu povrchov.

Projekt Kolísky v Záhorskej Bystrici
Kolísky, výstavba; Zdroj: Novostavby.sk

Zeleň sa bude teda podstatným spôsobom podieľať na výraze objektov a rovnako na celkovom zážitku z miesta. Vegetáciu objavíme tiež na strešných konštrukciách. Počíta sa aj s ďalšou výsadbou trávnatých plôch, stromov, kríkov a vytvorením komunitných záhrad s úmyslom začleniť novovybudované formy do neďalekého prírodného prostredia. Vonkajšie vybavenie doplní zostava pre crossfit, svieže prvky detského ihriska a lavičky. Parkovanie je situované v suteréne.

Kolísky Záhorská Bystrica
Kolísky, vizualizácia; Zdroj: ITB DEVELOPMENT a.s.

Kolísky pozostávajú z 98 bytov, pričom väčšia časť disponuje vhodnou orientáciou na dve svetové strany. V širšej ponuke nájdeme päťizbové jednotky s veľkými terasami umiestnené na najvyšších ustúpených podlažiach. Budúci obyvatelia mali zároveň dosah na dispozičné členenie pôdorysov. V úvodných fázach projektu boli umožnené zmeny, ktoré sa dokonca prejavili na vzhľade fasád.

Na stavbe momentálne prebieha osádzanie okenných výplní a práce na oporných múroch, ukončenie hrubej stavby sme mohli sledovať už počas jari. Vyhotovené boli elektroinštalácie a väčšina vnútorných priečok. Záver realizácie aktuálne pripadá na 1Q budúceho roku s následnou kolaudáciou do konca 2Q.

Kolísky Záhorská Bystrica
Kolísky, výstavba, pohľad do vnútrobloku; Zdroj: ITB DEVELOPMENT a.s.

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 18. 07. 2019
  • Tlačiť

Diskusia