Novostavby.sk

Projekt “Jedno staromestské átrium” zvíťazilo v súťaži o zveladenie dvora

  • 11. 07. 2019
  • Tlačiť

Výsledky súťaže “Nech žije náš dvor” už poznáme. Spoločnosť YIT Slovakia, ktorá ju vyhlásila v decembri minulého roka, sa rozhodla venovať finančné prostriedky na revitalizáciu týchto dôležitých a pritom často zanedbávaných vonkajších priestorov. O peňažnú podporu a zároveň mentoring sa nakoniec uchádzalo 25 majiteľov súkromných i verejných dvorov. 

Víťazom sa stalo spoločenstvo susedov neďaleko Hlavnej stanice v Bratislave s projektom “Jedno staromestské átrium”. Na realizáciu získali hlavnú cenu 15 000 EUR a ďalších maximálne 5 000 EUR na vypracovanie súvisiacej projektovej dokumentácie. 

Logo súťaže “Nech žije náš dvor”; Zdroj: YIT Slovakia 

Pri hodnotení súťažných návrhov sa okrem kvality zohľadňovala následná udržateľnosť. Do úvahy sa brala nielen finančná stránka, ale tiež schopnosť sa o revitalizovaný dvor starať. K tej by mala dopomôcť hlavne fungujúca, stabilná komunita, ktorá k potrebnej aktivite inšpiruje aj ostatných ľudí. K hodnotiacim kritériám teda patril potenciál predloženého projektu novú komunitu vytvoriť a prípadne s tou existujúcou ďalej spolupracovať.

Miesto realizácie projektu “Jedno staromestské átrium” sa nachádza na území medzi ulicami Žabotova, Holekova, Bukureštská a Železničiarska. Porotu oslovila prepracovanosť návrhu a spomínaná udržateľnosť. Víťazné spoločenstvo susedov sa javí ako šikovné a navyše sa rozrastá. 

Dvor; Zdroj: YIT Slovakia 

Ich nápady majú predmetný priestor zatraktívniť a oživiť, zahŕňajú detský domček, pergolu, gril, populárne komunitné záhrady či letné kino. Na závlahu vysadenej zelene bude slúžiť akumulátor dažďovej vody. V strede átria sa v budúcnosti plánuje vytvorenie kúpacieho jazierka, tento sen nadväzuje na tradíciu neďalekých zaniknutých verejných bazénov.

Odmenené boli ešte ďalšie dva projekty, Vajnorská a Susedia na dvore. Druhý menovaný je situovaný za vnútroblokom medzi ulicami Björnsonova, Povraznícka a Záhrebská. Na mentoring a zabezpečenie projektovej dokumentácie získali príspevok v maximálnej hodnote 5000 EUR.

Dvor; Zdroj: YIT Slovakia 

Budovanie pekného prostredia a rovnako aj medziľudských vzťahov pre všetky zúčastnené dvory môže uľahčiť Manuál na obnovu dvorov od YIT Slovakia. Obsahuje návody, ktoré by mali viesť k vytvoreniu aktívnej komunity, schopnosti navigovať povoľovací proces a tiež k hľadaniu ciest za účelom úspešného prefinancovania projektu. 

Vo výsledku nám obnovený dvor poskytuje miesto pre kvalitné trávenie voľného času a zároveň sa stáva zdrojom inšpirácie pre ostatných obyvateľov.

 

Zdroj: YIT Slovakia, Novostavby.sk

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Nech žije náš dvor

Blok v bratislavskom Novom Meste bude kompaktný

Galvani Home, miesto, ktoré je naozaj domovo


  • 11. 07. 2019
  • Tlačiť