Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Areál trnavského cukrovaru konečne začína svoju transformáciu

  • 10. 07. 2019
  • Tlačiť

Plány na zhodnotenie areálu po trnavskom cukrovare existujú už dlho. Posledná cukrovarnícka kampaň prebehla v roku 2004, odvtedy budovy výrazne chátrajú.

V roku 2007 bol schválený a zatiaľ aj stále platí Územný plán zóny Trnava - Cukrovar vypracovaný ateliérom EKOPOLIS Bratislava. Komplexne rieši transformáciu bývalej priemyselnej oblasti a jej priľahlých území v atraktívnom susedstve historického jadra Trnavy. Vzhľadom na jeho polohu sa totiž ponúka možnosť vytvoriť pokračovanie hlavného pešieho ťahu, ktorý v súčasnosti vedie ulicami Hlavná a Štefánikova. Druhú menovanú má napríklad v budúcnosti čakať prestavba posilňujúca jej mestský charakter.

Vizualizácia 1. etapy obytnej zóny Trnava - Cukrovar; Zdroj: UNITED INDUSTRIES, a.s.

Až doposiaľ sa v dotknutom území nezaznamenali výraznejšie aktivity prispievajúce k zmysluplnému začleneniu do mestskej štruktúry. Po dlhšej nečinnosti sa však veci začali hýbať. Na severozápade zóny pri križovatke ulíc Cukrová a Pri Kalvárií plánuje investor UNITED INDUSTRIES, a.s. výstavbu polyfunkčného súboru s názvom Obytná zóna Trnava - Cukrovar, 1. etapa, s dominantným podielom bývania.

Nárožie, na ktorom vznikne nová obytná zóna; Zdroj: Novostavby.sk

Obsahovať bude štyri bytové domy s maximálne štyrmi nadzemnými podlažiami. Autor projektu, spracovateľ Územného plánu Trnavy, Ing. arch. Peter Zibrin, PhD. v spolupráci s Ing. arch. Pavlom Zibrinom orientovali obytné priestory výhradne na juh, východ a západ. Súčasťou má byť aj občianska vybavenosť v jednom z bytových domov, umiestnená s ohľadom na plánovaný uličný priestor navrhovaný s úmyslom zabezpečiť mestskosť priestoru.

Budovy bývalého cukrovaru; Zdroj: Novostavby.sk

Týmto prvým krokom by sa mali postupne začať napĺňať ambície na rozšírenie existujúceho centra Trnavy o ďalšiu užívateľsky prívetivú časť. V prípade, že proces schvaľovania prebehne bez problémov, so zahájením výstavby sa počíta na jar budúceho roka.

Zdroj: UNITED INDUSTRIES, a.s., Novostavby.sk

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Jurkovičova továreň v novom susedstve 

Eurovea II pokračuje                                             

Floriánka umožňuje individuálny prístup k vlastnému bývaniu

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 10. 07. 2019
  • Tlačiť

Diskusia