Novostavby.sk

Jurkovičova továreň v novom susedstve

  • 04. 07. 2019
  • Tlačiť

Vzhľad našich sídiel sa postupom času samozrejme mení, najmä za posledné roky sledujeme ako ho pretvára masívny stavebný rozmach. Nová výstavba rozlohou v mnohých prípadoch predbehla pôvodné štruktúry a obce tak dostávajú odlišný charakter.

Vo veľkom množstve novostavieb vynikajú obnovy starších, častokrát industriálnych objektov. Prvotnému účelu už poväčšinou neslúžia, priemysel sa z centrálnych mestských oblastí pomaly vytláča. S recykláciou objektov teda zvyčajne prichádza aj nová funkčná náplň. Tá v spojení s originálnym stvárnením architektúry pomáha vytvoriť zapamätateľnú kombináciu dôležitú pre identitu konkrétneho priestoru, s dopadom na jeho postavenie v širších mestských vzťahoch.

Jurkovičova tepláreň; Zdroj: Penta Real Estate

Na úvod sme vybrali známu Jurkovičovu tepláreň v Bratislave. Zaujala nielen vďaka faktu, že jej projekt pochádza z dielne Dušana Samuela Jurkoviča, jedného z našich najvýznamnejších architektov. Pozornosť tiež priťahuje vzhľadom na premenu okolitého prostredia. Situovaná je na Čulenovej ulici, v stavebne veľmi aktívnej oblasti Mlynských nív. Vývoj tohto územia sa pravidelne medializuje a na jeho budúcu podobu vplýva viacero rozsiahlych projektov. V bývalej priemyselnej zóne hlavného mesta sa dnes týčia výškové budovy, pričom aj ich realizácia prispieva k zviditeľneniu spomínanej teplárne.

Jurkovičova tepláreň; Zdroj: Penta Real Estate

Stavba patrí do polyfunkčného komplexu Sky Park od developera Penta Real Estate, pričom celkový koncept zahŕňa aj jej obnovu. Rekonštrukcia prebieha na dvoch zachovaných častiach, kotolni a tiež menšej, mladšej turbínovej hale. Od roku 2008 sú obe pamiatkovo chránené, pričom obnovu plášťa má na starosti spoločnosť PAMARCH zameraná na ochranu, revitalizáciu a rekonštrukciu pamiatok.

Monumentálne vnútorné priestory priam otvárajú dvere nápadom, ich dizajn a ďalšie využitie bude nasledovať súčasné trendy. Autor adaptácie interierových priestorov, ateliér ADOM M STUDIO s architektom Martinom Paškom, pri návrhu zúročil svoje predchádzajúce skúsenosti s rekonštrukciami industriálnych budov.

Jurkovičova tepláreň; Zdroj: Penta Real Estate

Náplň by mala tvoriť zmeska funkcií s ohľadom na zabezpečenie prístupnosti pre verejnosť v maximálnej možnej miere. Nájdeme tu lobby s kaviarňou, reštauráciu, kreatívne a coworkingové kancelárie aj multifunkčnú sálu. Zvedavosť vzbudzuje výsledný dojem po vstupe do bývalej kotolne, pohľad sa nám má otvoriť na novo vsadenú štvorúrovňovú presklenú hmotu. Zaujímavý efekt by malo priniesť aj svetlo prenikajúce cez vrchný svetlík do rozmerovo impozantného átria. Špecialitou turbínovej haly sa zase stane pôvodný žeriav, po zakonzervovaní získa novú polohu pod strechou.

Po búracích prácach, sanáciách a rekonštrukcii režného muriva západnej fasády začne vo vnútorných priestoroch na pol roka plánovaná dostavba skeletu. Trvanie nadväzujúcich dokončovacích prác v interiéri sa odhaduje na ďalších 8 mesiacov. Počas spomínaných činností sa bude stavba zásobovať cez otvorenú strešnú konštrukciu, vežový žeriav sa umiestni do kotlovej haly. Pri postupe obnovy exteriérového tehlového obkladu sa používa murovanie na pôvodný typ vápennej malty.

Jurkovičova tepláreň; Zdroj: Penta Real Estate

Okolie Jurkovičovej teplárne sa mení, rovnako jej funkčná náplň sa prispôsobuje nárokom dnešnej doby. Jej charakteristické hmoty obložené tehlovým obkladom budú, aj keď už v inom kontexte, naďalej pripomínať industriálnu minulosť miesta a zároveň schopnosti architekta Dušana Samuela Jurkoviča.

Prečítajte si tiež:

Sky Park od Zahy Hadid – retro komunitný priestor i moderné kancelárie

Floriánka umožňuje individuálny prístup k vlastnému bývaniu

Bratislava má konečne v ponuke projekt pozemkov v širšom centre mesta s nádherným výhľadom

Zdroj: Novostavby.sk

Jurkovičova tepláreň obklopená vežami Sky Parku; Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 04. 07. 2019
  • Tlačiť