Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Centrum Nitry mení prebiehajúca výstavba Rezidencie Tabáň

  • 13. 06. 2019
  • Tlačiť

V Bratislave vzniká veľký počet rezidenčných stavieb, v podobných aktivitách však nezaostáva ani mesto pod Zoborom. Na jeseň minulého roka sa v nitrianskom centre rozbehla výstavba Rezidencie Tabáň.

Výber lokality v časti Staré mesto nie je náhodný. Projekt spadá do portfólia developera Proxenta, ktorý sa špecializuje práve na tieto ťažiskové územia v sídlach.

Rezidencia Tabáň; Zdroj: Novostavby.sk

Pôvodne nevyužívaný pozemok sa nachádza v oblasti nazývanej Tabáň, vymedzujú ho ulice Štúrova, Piaristická a Palánok. Mestský charakter okolia tu dotvárajú viaceré historické budovy. Predstavené vizualizácie zobrazujú decentnú novostavbu vsadenú do existujúceho prostredia, sformovanú do kompaktného bloku s chráneným átriom uprostred. Vo svojej finálnej podobe nadobudne 6 respektíve 7 nadzemných podlaží, 2 budú umiestnené pod terénom.

Rezidencia Tabáň; Zdroj: Novostavby.sk

Rozsiahlejší komplex zahŕňa rezidencie, obchodné prevádzky i administratívu, konštrukčná výška vnútorných priestorov sa prirodzene prispôsobuje ich účelu. Rozličná funkčná náplň ovplyvnila aj vonkajší vzhľad projektu. Na základe rozdielneho prístupu k stvárneniu architektúry môžeme ľahko odlíšiť kancelárske krídlo orientované do rušnej Štúrovej ulice a zvyšnú časť budovy. Nebytové priestory sa prezentujú jednoznačným, elegantne pôsobiacim členením priečelí, vstupný pás bude akcentovaný. Rezidencia zase využíva väčšiu variabilitu prostriedkov, na fasádach uvidíme striedanie polí s viacerými typmi dizajnov.

Vizualizácia; Zdroj: Proxenta
Vizualizácia; Zdroj: Proxenta

Komplex bude obsahovať 258 apartmánov a bytov. Skladbu tvoria dvoj- až štvorizbové jednotky, navrhnutých bolo niekoľko mezonetov. Záujem o bývanie dokladuje dobrá predajnosť, 125 bytov už má svojich majiteľov, mnoho ďalších je rezervovaných. Okrem výhodnej polohy lákajú aj pekné výhľady na Nitru a vzdialenú krajinu.

Rezidencia Tabáň; Zdroj: Novostavby.sk

Stavebné práce boli zahájené na jeseň minulého roka. Vzhľadom na aktuálny pokrok už sledujeme existujúcimi konštrukciami zadefinované uličné čiary a začíname získavať lepšiu predstavu o skutočnej rozlohe projektu. Momentálne pokračujú práce na nadzemných častiach, na Štúrovej ulici sledujeme rast 3. podlažia. Odhadovaný termín kolaudácie zatiaľ pripadá na 4 Q 2020.

Rezidencia Tabáň, Štúrova ulica; Zdroj: Novostavby.sk

Kombinácia blokovej zástavby a plánovanej polyfunkčnej náplne zvyšuje pravdepodobnosť, že Rezidencia Tabáň doplní štruktúru centrálneho prostredia v Nitre o výrazne mestotvorný prvok. V tesnom susedstve, na opačnej strane Piaristickej ulice navyše prebieha ďalšia aj na bývanie orientovaná výstavba. Nedávno spustená realizácia s názvom ORBIS Premium sa rovnako podieľa na rozsiahlej premene územia, k celkovému zvýšeniu estetickej úrovne okolia tak prispejú oba komplexy spoločne.

Prečítajte si tiež:

Ako ďalej na námestí Slobody

Fasáda Rezidencie Kesselbauer kombinuje pôvodné prvky so súčasnými

Zelené Vlčince

 

Zdroj: Novostavby.sk


  • 13. 06. 2019
  • Tlačiť

Diskusia