Novostavby.sk

Fasáda Rezidencie Kesselbauer kombinuje pôvodné prvky so súčasnými

  • 28. 05. 2019
  • Tlačiť

Na Námestí 1. mája je rušno. Pomaly sa ukončuje výstavba projektu The Corner, o kúsok vedľa sme ešte donedávna mohli sledovať demoláciu posledných zvyškov do námestia orientovaných budov. Na jednom z dotknutých pozemkov stálo v minulosti pekárstvo majiteľa Antona Kesselbauera. Jeho meno zároveň ponesie stavba, ktorú práve tu plánuje vybudovať už známy developer Proxenta.

Vizualizácia, celkový pohľad na budúcu zástavbu; Zdroj: Proxenta

Miesto realizácie Rezidencie Kesselbauer zahŕňa spomínaný pozemok spolu s priľahlou, na juhu situovanou plochou. Tých, ktorí si pamätajú na vzhľad bývalého pekárstva určite zaujmú vizualizácie budúcej stavby. Časť priečelia vo výške pôvodnej budovy bola totiž v spolupráci s pamiatkovým úradom navrhnutá ako jej presná replika. Nad ňou pokračuje ďalší úsek ladený v podobnom historizujúcom duchu, fasádne prvky však používajú už väčšiu abstrakciu. Ukončenie šikmou strechou nadväzuje na vedľajší objekt.

Vizualizácia, replika fasády pôvodnej budovy v popredí; Zdroj: Proxenta

Riešenia druhej časti hlavného priečelia a rovnako aj ostatných plôch smerujúcich do dvora či Banskobystrickej ulice výzorovo zodpovedajú súčasným očakávaniam kladeným na dizajn bytových domov. Striedanie okenných otvorov a lodžií vytvára na fasádach pravidelný raster. Jednoduchosť navrhnutých prostriedkov podčiarkuje striedma farebnosť, podľa vizualizácií sa obmedzuje na dva hlavné odtiene.

Vizualizácia, replika fasády pôvodnej budovy; Zdroj: Proxenta

Hmota s plochým zastrešením je vystupňovaná smerom na juh, pričom dosahuje maximálnu výšku 8 podlaží. Vďaka kaskádam vzniknú pekné terasy na viacerých úrovniach. Pôdorysné rozloženie objektu má tvar písmena U a vymedzuje vnútorný, pred pohľadmi z ulice chránený dvor. Prepojený bude s vnútroblokom susediaceho projektu Weinhauer, tiež z dielne spoločnosti Proxenta. Koncepcia rozloženia objektov reflektuje spôsob usporiadania zástavby typickej pre Staré Mesto.

Vizualizácia, vnútroblok; Zdroj: Proxenta

V Rezidencii Kesselbauer nájdeme prevažne 2-izbové byty a apartmány, ponuku dopĺňajú aj 3 a 4-izbové, pričom celkový počet jednotiek je 116. V parteri budú umiestnené obchodné priestory s možnosťou ich spájania podľa potreby užívateľa. Stavebné práce by mali začať v druhej polovici tohto roka, ukončenie sa plánuje v 

1 Q 2021.

Tu vznikne Rezidencia Proxenta; Zdroj: Novostavby.sk

V prípade úspešnej výstavby by projekt mohol prispieť k zatraktívneniu centrálneho mestského prostredia a pri zvolení vhodnej skladby prevádzok k spomaleniu pešieho pohybu v tejto rušnej oblasti. Prekvapením bude aj výsledná podoba rezidencie, nielen kombinovanie dvoch štýlov, ale aj spracovanie historizujúcej architektúry patrí medzi náročnejšie úlohy. Úroveň realizácie detailov má samozrejme podstatný vplyv na náš dojem z Rezidencie Kesselbauer.

Zdroj: Novostavby.sk

Bývanie v centre Bratislavy s fasádou v historickom štýle

V Bratislave pribudne originálny verejný park

Byty Metodova ponúkajú bývanie vedľa národnej kultúrnej pamiatky

Postupné zmeny prebiehajú aj v Starom Meste

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 28. 05. 2019
  • Tlačiť