Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Postupné zmeny prebiehajú aj v Starom Meste

  • 23. 05. 2019
  • Tlačiť

V lokalite Mlynské nivy v súčasnosti mohutnie kostra štvrte, ktorá by sa v blízkej budúcnosti mala stať ďalším moderným centrom hlavného mesta Slovenska. Rastúce výškové budovy majú zhmotňovať prechod Bratislavy smerom k dynamickej metropole a prinášajú iný pohľad na doterajšiu koncepciu zástavby v centrálnych častiach mesta.

Niektoré úvahy naznačujú, že sa aktívny mestský život bude presúvať do oblasti Nív, územia podstupujúceho masívny stavebný prerod. Určité zmeny, renovácie i nová výstavba však prebiehajú aj v Starom Meste. Za posledné roky pomaly ale isto silnejú snahy o zatraktívnenie existujúceho obrazu centrálneho mestského prostredia. Väčšie úsilie sa investuje do zapojenia tiež neodbornej verejnosti. Aktivity v podobe procesov participácie majú vplyv na vyvolanie zodpovednosti za stav vlastného okolia a prispievajú k vytvoreniu pocitu súnaležitosti. Zároveň, aj odborníci v nich môžu nájsť nový uhol pohľadu a zdroj inšpirácie pre ďalšiu tvorbu.

Námestie 1. mája, The Corner - stav na konci apríla; Zdroj: Novostavby.sk

Na Námestí 1. mája a v jeho blízkosti sú ohlásené viaceré projekty. Na mieste, kde stálo bývalé pekárstvo Antona Kesselbauera vyrastie pri spojení s vedľajším pozemkom Rezidencia Kesselbauer od spoločnosti Proxenta. Na ňu by mal nadviazať dlho plánovaný polyfunkčný komplex Metropolitan Star, ktorý istý čas spadal pod developera ARCHIKÓD. Vzniknúť by mal na prázdnom pozemku po bývalom kine Hviezda. Západný koniec bloku vymedzený ulicami Jozefská a Námestie Slobody dnes dopĺňa projekt The Corner od Vodohospodárskych stavieb Malacky. Vidieť ho môžeme už v takmer finálnej podobe.

Miesto, kde vyrastie Rezidencia Kesselbauer a vedľa komplex Metropolitan Star; Zdroj: Novostavby.sk

Neďaleko, na Námestí Slobody prebehla už časť jeho rekonštrukcie, pokračovať by mala ďalšou etapou. Tá okrem iného zahŕňa obnovu známej fontány Družba ako charakteristického, pre mnohých možno až kultového, prvku námestia. Podľa spracovanej štúdie, ktorá vzišla zo spolupráce architektov z ateliérov 2021 a LABAK sa vodný element v architektonizovanej forme stane neoddeliteľnou súčasťou verejného priestoru. Riešenie ľuďom zabezpečí lepšiu prístupnosť a kontakt s fontánou.

Námestie Slobody, fontána Družba; Zdroj: Novostavby.sk
Námestie Slobody, fontána Družba; Zdroj: Novostavby.sk

Zásadnejšie zmeny sa očakávajú tiež na Kollárovom námestí, neuspokojivý stav tohto územia je všeobecne známy. Predstavené boli viaceré vízie, dávnejšie vypracované Igorom Markom, spoluzakladateľom poradenskej kancelárie Marko&Placemakers. Ako podklad slúžili aj výstupy z participácie uskutočnenej pre nadáciu Green Foundation, ktorá ďalej figurovala ako iniciátor určitých zlepšení spríjemňujúcich dotknutú oblasť.

Kollárovo námestie od Obchodnej ulice; Zdroj: Novostavby.sk
Kollárovo námestie; Zdroj: Novostavby.sk
Kollárovo námestie; Zdroj: Novostavby.sk

Nutnosť vytvoriť kvalitné vonkajšie priestory netreba zdôrazňovať, užívateľsky priateľské a funkčné prostredie by malo byť dnes už štandardom. Vzhľadom na svoje postavenie v rámci mestskej štruktúry nesie oblasť a okolie Námestia Slobody, Kollárovho námestie a Námestia 1. mája značný potenciál.

Aktuálne stavebné počiny i plánované revitalizácie vytvárajú nádej pre udržanie pestrej ponuky aktivít a s tým súvisiaceho života v území. V úvode spomínaná štvrť Nové Nivy rastie zo dňa na deň, netreba však zabúdať ani na Staré Mesto. Ľudskejšia mierka zástavby a existujúce budovy napríklad aj s historickou hodnotou vyvolávajú pochopiteľne iný zážitok.

Kollárovo námestie a výšková zástavba na Mlynských nivách v pozadí; Zdroj: Novostavby.sk

Prečítajte si tiež:

Vajnorská 21 doplní prostredie v blízkosti Trnavského mýta štýlovou rekonštrukciou

The Corner vkusne ukončuje nárožie v Starom meste

Dom športu a okolie, komplexné riešenie územia v štvrti Pasienky

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 23. 05. 2019
  • Tlačiť

Diskusia