Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

V Bratislave pribudne originálny verejný park

  • 20. 05. 2019
  • Tlačiť

Tvár hlavného mesta sa výrazne mení, najvýraznejší prerod zaznamenávame v lokalite Mlynských nív. Na rozmerovo významnej ploche sa tu rozprestiera projekt Sky Park developera Penta Real Estate. Okrem prebiehajúcej výstavby nových výškových budov sa v území plánuje aj realizácia rozsiahleho mestského parku.

Vizualizácia; Zdroj: Penta Real Estate

Existujúca štruktúra mesta sa tak doplní o ďalší verejný priestor. Vďaka svojmu riešeniu má slúžiť rozličným skupinám obyvateľov. Na koncepte sa podieľal ateliér Zahy Hadid, na jeho konečnom dizajne spolupracovali tiež urbanista Igor Marko z Marko&Placemakers a štúdio Townshend. Slovenská spoločnosť GFI je generálnym projektantom.

Vizualizácia; Zdroj: Penta Real Estate

V predstavenom návrhu cítiť dôraz na rôznorodosť jednotlivých priestorov. Tvorené boli s ohľadom na funkciu, ktorá vychádza z ich umiestnenia v rámci dotknutého územia. Výsledná podoba tak má potenciál poskytnúť pestrejšie zážitky v novej rekreačnej zóne umiestnenej priamo uprostred ruchu Bratislavy.

Zadefinovalo sa ústredné miesto parku “Hub” pre stretávanie väčšieho množstva ľudí a sústredenie hlavnej časti spoločenského života. Iný dojem zase navodia komunitné záhrady situované pri štyroch rezidenčných vežiach. Pre každú bola vybraná špecifická výsadba zabezpečujúca jej individuálny ráz. Osobitosť celej zóne taktiež dodáva existencia Jurkovičovej teplárne, ktorá vzhľadom na svoju plánovanú funkčnú náplň podporí aktívne využívanie oblasti.

Vizualizácia; Zdroj: Penta Real Estate

V parku vzniknú bežecké trasy rôznych dĺžok vedúce cez kvalitatívne odlišné priestory. Vymedzenie chodníkov rešpektuje prirodzený pohyb ľudí. Nájdeme tu aj viaceré športoviská, osvedčené vodné prvky, výbeh pre psov a originálne ihriská pre deti. Tie zaujmú použitím neštandardných herných prvkov a zakomponovaním do okolitej zelene. Prírodná zložka bude pozostávať zo zelených plôch, pestrých mikrozáhrad, okrasných drevín a stromov.

Vizualizácia; Zdroj: Penta Real Estate

Jednou z podstatných čŕt návrhu sa stala atraktívna práca s terénom. Zvlnená krajina pôsobí ako rozhranie medzi priľahlými ulicami a zónou, v svahoch sa lokálne vytvoria miesta pre sedenie aj stupňovité hladisko amfiteátra.

Za zmienku stojí koncept údržby zelene, zjednodušiť by ho mal samotný výber rastlinstva. Trávniky tvoria 45 % percent plôch, zvyšok je rozdelený na oblasti s minimálnou, nízkou až strednou potrebou údržby.

Nový park bude k dispozícií v lete budúceho roka, kedy sa rovnako plánuje ukončenie 1. etapy rezidenčnej a kancelárskej časti projektu Sky Park.

Prečítajte si tiež:

Sky Park od Zahy Hadid - svetová architektúra v centre Bratislavy

Vajnorská 21 doplní prostredie v blízkosti Trnavského mýta štýlovou rekonštrukciou

The Corner vkusne ukončuje nárožie v Starom meste

 

Zdroj: Penta Real Estate, Novostavby.sk


  • 20. 05. 2019
  • Tlačiť

Diskusia