Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Drevostavbou roka 2018 sa stala školská telocvičňa v Cíferi

  • 17. 04. 2019
  • Tlačiť

Obec Cífer lokalizovaná neďaleko Trnavy má od minulého roku novú viacúčelovú športovú telocvičňu. Vzhľadom na materiál zrealizovaného nosného systému bola nominovaná do súťaže Drevostavba roka 2018. V súčasnosti je už známe, že spomedzi 12 návrhov získala najvyššie ocenenie v podobe prvého miesta.

Interiér, nosná konštrukcia; Zdroj: Novostavby.sk

Súťaž po ôsmykrát organizuje Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky, pričom medzi jeho ciele patrí hlavne popularizácia dreva ako efektívneho a rovnako estetického stavebného materiálu. Na projekte sa podieľal Ing. arch. Pavel Ďurko s kolektívom zo skúseného trnavského architektonického štúdia s názvom Ateliér DV s.r.o. a zhotoviteľ Kontrakting stavebné montáže, s.r.o. pre GD-KAMIPROFIT s.r.o..

Telocvičňa z ulice Marka Čulena; Zdroj: Novostavby.sk

Telocvičňa vyrástla v areáli miestnej základnej školy, na pozemku ohraničenom ulicami SNP a Marka Čulena. Okrem žiakov však slúži tiež ostatným obyvateľom, športové podujatia sa tu konajú pravidelne. Miesto realizácie sa nachádza v spoločensky najaktívnejšej časti Cífera, čo predstavuje súlad s aktuálnymi snahami o rozvoj obce. Stavba tak reflektuje existujúce rozloženie funkcií v štruktúre zástavby a zároveň prispieva k vytváraniu živého, kompaktného priestoru.

Telocvičňa, interiér; Zdroj: Novostavby.sk

Po vstupe do objektu sa otvára pôsobivý pohľad na elegantnú nosnú konštrukciu tvorenú drevenými lepenými rámami. Na jednotlivé stĺpy s nerovnomernou šírkou prierezu sa napájajú priečle v tvare oblúkov. Medzi nimi vidíme drevené väznice a oceľové zavetrovacie prvky. Materiálové riešenie povrchov, v ktorom prevažuje drevo, zabezpečuje celkový príjemný dojem z interiéru. Vonkajší výzor dotvára obvodový plášť pozostávajúci z oceľových sendvičových panelov.

Telocvičňa, pohľad z areálu základnej školy; Zdroj: Novostavby.sk

Vnútorná herná plocha môže byť využívaná pre volejbal, basketbal i halový futbal, jej výmera 20 x 40 metrov zodpovedá nárokom hádzanárskeho ihriska. Hádzaná má v Cíferi dlhoročnú tradíciu a už dávnejšie vznikla požiadavka vytvoriť funkčné športovisko pre rôzne vekové skupiny hráčov. Použitie uvedených rozmerov reaguje práve na tieto skutočnosti.

Obec plánuje vybudovať aj druhú časť objektu telocvične. Zahŕňať bude hygienické zázemie a učebne pre základnú školu, ktoré by mali pokryť potrebu nových výukových priestorov z dôvodu zvyšovania počtu obyvateľov.

Telocvičňa; Zdroj: Novostavby.sk

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 17. 04. 2019
  • Tlačiť

Diskusia