Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Realitný trh je v 4. štvrťroku 2017 stabilný. Staršie byty rástli minimálne, novostavby sú opäť drahšie.

  • 22. 12. 2017
  • Tlačiť

Čo očakávame na realitnom trhu v roku 2018?

Vývoj cien nehnuteľností v 4. štvrťroku 2017 nepriniesol na realitný trh žiadnu výraznú zmenu. Po predbežnom vyhodnotení posledných mesiacov roku 2017 môžeme konštatovať, že celkové ceny 2-izbových bytov sa na Slovensku medzištvrťročne zvýšili v priemere len o 0,9 %, v prípade 3-izbových bytov ide o zvýšenie celkovej ceny o 2,1 %. Pri porovnaní cien starších a nových bytov vidíme rozdielny vývoj medzi novými a starými bytmi. Vo všeobecnosti platí, že staršie byty rástli len minimálne, alebo boli zaznamenané lokálne poklesy. Výraznejší rast cien bol zaznamenaný v prípade novostavieb. Ale aj tento nárast bol len v rozmedzí 2 - 3 % a výrazne zaostáva za predošlým obdobím rastu.

Tak ako v predošlých obdobiach, najvyššie nárasty cien nehnuteľností boli zaznamenané mimo hlavného mesta, uvádza portál Nehnuteľnosti.sk. V tomto prípade výraznejšie poskočili ceny 3-izbových bytov v Banskej Bystrici (z 83-tisíc eur na 91-tisíc eur), kde hlavným ťahúňom cien smerom hore boli novostavby, ktoré majú výrazne vyššiu cenu ako staršie byty. Táto situácia sa opakovala aj v ostatných mestách, kde sa vzhľadom na realitný vývoj realizuje stále viac developerských projektov. Tie síce dvíhajú celkovú priemernú cenu bytov za mesto v štatistikách, ale zároveň rozširujú ponuku, čím na druhej strane zase brzdia rast starších bytov. „Dnes na trhu nemáme žiaden faktor, ktorý by spôsobil zmenu záujmu a správanie sa kupujúcich,“ uvádza Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. „Bude pokračovať sťahovanie sa za prácou do väčších miest z vidieka. To bude spôsobovať rast lokálnych rozdielov – drahých nehnuteľností v mestách a v okolí a lacných na vidieku.“

V segmente 2-izbových bytov sme pri porovnaní priemerných absolútnych cien medzi 3. štvrťrokom a 4. štvrťrokom 2017 nezaznamenali takmer žiadnu zmenu. Výraznejšie rástla priemerná absolútna cena len v Banskej Bystrici (z 69-tisíc na 73-tisíc eur) a v Prešove (z 62-tisíc na 65-tisíc eur). Tieto mestá sa cenovo doťahujú na ostatné krajské mestá a znižujú tak cenový rozdiel. 

Realitný trh je v 4. štvrťroku 2017 stabilný. Staršie byty rástli minimálne, novostavby sú opäť drahšie.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Realitný trh je v 4. štvrťroku 2017 stabilný. Staršie byty rástli minimálne, novostavby sú opäť drahšie.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Čo očakávať v roku 2018?

Podľa Martina Lazíka, analytika portálu Nehnuteľnosti.sk, bude pre ďalší vývoj na realitnom trhu nutné sledovať lokálne správanie sa kupujúcich, úspešnosť predaja jednotlivých projektov medzi novostavbami a vnímanie nálad z realitného trhu od realitných maklérov. „Stagnáciu cien v roku 2018 by sme mali vidieť hlavne v Bratislave, kde sa podľa doterajšieho vývoja zdá, že ceny dosiahli vrchol. Na základe hodnotenia viacerých analytikov z rôznych bánk nepredpokladáme v roku 2018 výraznú zmenu na realitnom trhu. Tak ako v roku 2017, tak aj v roku 2018 budú nad relatívne vysokými cenami nehnuteľností prevažovať pozitívne faktory dostupnosti lacných peňazí a dobrých vyhliadok vyšších príjmov a vyššej zamestnanosti v ekonomike SR. Analytici označili tento vývoj za vplyv „Lex Beblavý“, kde sa na základe zákona zvýšila konkurencia bánk na národnom hypotekárnom trhu. V budúcnosti by mohlo spôsobiť ešte dočasný nárast cien nehnuteľností avizovanie výrazného zvýšenia úrokových sadzieb. To by v danom čase spôsobilo rýchlejší nárast dopytu s nasledovným dočasným opadnutím záujmu a s možným dôsledkom v podobe poklesu cien nehnuteľností.“

„Dostupnosť financovania je pri nehnuteľnostiach kľúčová, najmä ak hovoríme o mladých ľuďoch. Z pohľadu bánk by mali tvoriť základný kameň budúcej klientely, preto chcem veriť že sa nájde spôsob financovania ich bývania. A to aj vo vyššej miere ako len 80 % z hodnoty nehnuteľnosti. Možno dnes nepatria k najbonitnejším klientom, ale určite k najperspektívnejším. Ak hovoríme o mladých ľuďoch (rodinách) nebál by som sa ani výraznejšieho stimulu zo strany štátu, ktorý by mal nastaviť dlhodobé transparentné nástroje podpory bývania pre túto skupinu občanov,“ uvádza Martin Lazík.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk


  • 22. 12. 2017
  • Tlačiť

Diskusia