Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Výstavba v okolí Račianskeho Mýta pokračuje

  • 11. 04. 2019
  • Tlačiť

Približne pred pol rokom sme náš blog zahájili článkom o prebiehajúcich projektoch prispievajúcich k novému vzhľadu oblasti Račianskeho Mýta.

Dnes je situácia samozrejme iná, v predošlých článkoch predstavené objekty zaznamenali zjavné posuny vo výstavbe, pričom pri niektorých už môžeme vidieť ich finálnu podobu. Zároveň sa zmenil aj vzhľad ulíc dotknutých stavebnými prácami, vo viacerých lokalitách na nás prostredie pôsobí už ucelenejším a príťažlivejším dojmom.

Račianske Mýto, pohľad na STEIN2; Zdroj: Novostavby.sk

PROXENTA Residence od developera Proxenta situovaná na asi najvýraznejšom mieste Račianskeho Mýta nadobudla plný objem, pokračuje realizácia fasádneho plášťa. Orientáciu hlavného priečelia nasleduje aj koncepcia dizajnu, pomocou stvárnenia fasády sa budova otvára rovnakým smerom a to do rušnej križovatky. Svojou hmotou ukončuje už viac menej sformovaný blok medzi ulicami Mýtna a Radlinského. K jeho kompaktnosti a atraktivite podstatne prispeli projekty Rezidencie Pri Mýte od Penta Real Estate a BLUMENTAL od spoločnosti CORWIN.

Račianske Mýto, PROXENTA Residence; Zdroj: Novostavby.sk

Račianske Mýto, PROXENTA Residence a BLUMENTAL Offices; Zdroj: Novostavby.sk

Druhý menovaný pozostáva z dvoch častí, okrem rezidenčnej BLUMENTAL Rezidencia boli vybudované aj BLUMENTAL Offices. Medzi uvedenými funkčnými celkami vznikla zaujímavá plocha s názvom Námestie Mateja Korvína. V minulosti sme spomínali, že týmto počinom prišlo nielen k pocitovému zväčšeniu mesta, ale obyvatelia majú aj reálne sprístupnený nový verejný priestor. A ako z podstaty námestia vyplýva, miesto disponuje potenciálom umožňovať medziľudské kontakty, čo podporuje živý a priateľský charakter štvrte.

Námestie Mateja Korvína; Zdroj: Novostavby.sk

Račianske Mýto a PROXENTA Residence, pohľad z Mýtnej ulice; Zdroj: Novostavby.sk

Námestie Mateja Korvína; Zdroj: Novostavby.sk

Príjemne pôsobí aj blok, kde vznikol STEIN2 od YIT Slovakia a STEIN2 Offices developera AMW Development. Opäť ide o kombináciu funkcií, komplex zahŕňa kancelársku i obytnú časť. Estetika použitej architektúry vylepšuje dojem hlavne z Blumentálskej a Bernolákovej ulice. V rámci celkového riešenia súboru prirodzene vyniká pamiatkovo chránená budova bývalej kvasiarne nazývaná Spilka. Jej osobité tvaroslovie, hlavne konštrukcia zastrešenia vo forme kupoly, vytvára pozitívny kontrast k ostatným novostavbám a oživuje priestor vnútorného dvora. V súčasnosti ešte môžeme sledovať hlavne úpravu vonkajších povrchov v okolí projektu.

Bernolákova ulica; Zdroj: Novostavby.sk

Blumentálska ulica; Zdroj: Novostavby.sk

Úprava povrchov okolo STEIN2 a vyčnievajúca kupola Spilky; Zdroj: Novostavby.sk

Dvor projektu STEIN2; Zdroj: Novostavby.sk

Ráz Šancovej ulice zásadným spôsobom zmenila stále prebiehajúca výstavba developera FINEP pod názvom Byty Premiére. Mohutný objekt zmenil výškové pomery v oblasti, 23-podlažná veža je viditeľná z mnohých bodov okolo Račianskeho Mýta. Momentálne sledujeme postupné formovanie povrchov fasády.

Byty Premiére; Zdroj: Novostavby.sk

Byty Premiére; Zdroj: Novostavby.sk

Byty Premiére; Zdroj: Novostavby.sk

V tesnej blízkosti vznikli komornejšie a architektonickým stvárnením rozdielne Byty na Beskydskej 10 od spoločnosti Schöndorf. Predlohou pre dnešnú historizujúco ladenú podobu bytového domu sa stal pôvodný nezachovaný objekt. Novostavba doplnila okolie naozaj nenápadným spôsobom, hmotou i výrazom existujúcu zástavbu nenarúša.

Byty na Beskydskej ulici 10; Zdroj: Novostavby.sk

Byty na Beskydskej ulici 10; Zdroj: Novostavby.sk

Nakoniec uvedieme ešte Vilu Ľadovú, dielo s elegantnými črtami od developerskej a projektovej spoločnosti VI Group. Dotvára prostredie hneď dvoch na vnemy odlišných ulíc, Šancovej a Ľadovej. Konštrukcie oboch blokov už majú svoju výslednú výšku, ktorá sa snaží reagovať na susediace domy.

Vila Ľadová na Šancovej ulici; Zdroj: Novostavby.sk

Vila Ľadová na Ľadovej ulici; Zdroj: Novostavby.sk

Mestského ducha oblasti Račianskeho Mýta pomáha vytvárať aj kombinovanie funkcií. Zabezpečuje sa tak prítomnosť ľudských aktivít počas celého dňa. Starú štruktúru dopĺňajú súčasné projekty, pretvárajú sa celé bloky a v nich postupne ožívajú ďalšie dvory. Ulice Starého mesta pomaly dostávajú sviežejší výraz. Významne im pomáha aj revitalizácia chodníkov a priľahlých vonkajších plôch.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Račianske mýto mení svoju tvár

Petržalka City II, pokračovanie výstavby pri Chorvátskom ramene

Matadorka, bývanie v bývalom závode Matador

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 11. 04. 2019
  • Tlačiť

Diskusia