Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Petržalské dvory, tretia etapa projektu v blízkosti petržalskej stanice

  • 09. 04. 2019
  • Tlačiť

Polyfunkčný charakter územia bývalého závodu Matador s bezprostredným okolím postupne dopĺňajú rezidenčné projekty i zariadenia občianskej vybavenosti. Jeho industriálnu minulosť však zreteľne vnímame stále. Údernícka ulica, vymedzujúca jednu z hraníc pôvodného areálu, je v súčasnosti značne rôznorodá, hlavne čo sa týka stavebných prejavov. Určitú podobnosť nájdeme v použití farebných panelov na fasádach bytových domov Septimo a Petržalské dvory.

Petržalské dvory, 3. etapa; Zdroj: Novostavby.sk

Práve pre druhý menovaný projekt tu developer FREDRIKSSON s. r. o. ukončuje tretiu etapu, najväčšiu počtom poschodí i bytov. Súbor je situovaný zo západnej strany polyfunkčného objektu Vienna Gate, ktorý ho zároveň oddeľuje od ruchov a pohľadov z Kopčianskej ulice. Budovy výškovo gradujú smerom na sever. Najnižší, 5-podlažný, dotvára uličné prostredie Úderníckej. Posledná etapa s finálnou výškou 8-podlaží zase susedí s rozsiahlou, zatiaľ nezastavanou plochou.

Petržalské dvory, dvor medzi etapami 1. a 3.; Zdroj: Novostavby.sk

Štýl architektúry Petržalských dvorov môžeme hodnotiť ako naozaj jednoduchý. Poznávacím prvkom sa okrem spomínaných panelov stali najmä oblé hmoty, v pôdoryse usporiadané do tvaru vlny. V jednotnom duchu sa drží aj dizajn obvodových plášťov. Farebné palety objektov sú podobné, k sivej a bielej prirátame ešte 3 výrazné odtiene. Použité boli v rámci konštrukcií balkónových zábradlí a objavujú sa tiež na malých poliach na fasáde. Stvárnenie parteru sa líši, v objeme ustúpeného podlažia či členení a veľkosti otvorov.

Petržalské dvory, dvor medzi etapou 1.a 3.; Zdroj: Novostavby.sk

Petržalské dvory, vnútorný dvor smerom k etape 3.; Zdroj: Novostavby.sk

Tretia etapa projektu sa skladá z dvoch rovnakých blokov, v oboch je umiestnené jedno komunikačné jadro so schodiskom a výťahom. Najdlhšie priečelie otočené do vnútrobloku smeruje prevažne na juh. Parter, pôvodne vyhradený pre obchodné prevádzky, zmenil určenie a poskytne priestory pre apartmány s predzáhradkami, časť už bola rezervovaná.

Všetkých 96 bytov má svojich majiteľov, v ponuke boli jedno- až štvorizbové jednotky. Výstavba sa zjavne chýli ku koncu, nedávno sme sledovali demontáž lešenia a úpravy povrchov dvorovej časti.

Petržalské dvory a pohľad na Matadorku; Zdroj: Novostavby.sk

Určitý stupeň intimity nám prekvapivo poskytujú vonkajšie priestory prislúchajúce k bytovým domom. Otvárajú sa až po odbočení z priľahlej komunikácie, medzi objektmi objavíme aj detské ihrisko. Do veľkej miery sem navyše presakuje špecifická atmosféra, typická pre oblasť Úderníckej ulice a areál bývalého gumárenského závodu Matador.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Petržalka City II, pokračovanie výstavby pri Chorvátskom ramene

Matadorka, bývanie v bývalom závode Matador

Areál Matador, industriálna zóna sa pomaly transformuje

Zdroj: Novostavby.sk


  • 09. 04. 2019
  • Tlačiť

Diskusia