Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Životnosť plastových okien

  • 22. 05. 2017
  • Tlačiť

Ako dlho vám budú slúžiť nové plastové okná? Pri dodržaní odporúčanej starostlivosti má kvalitný výrobok potenciál dobre a spoľahlivo slúžiť desiatky rokov.

Správna údržba

Kvalitný výrobok, dodržanie údržby odporúčanej výrobcom a ohľaduplné zaobchádzanie s plastovými oknami a dverami sú základné predpoklady toho, aby dlho a dobre slúžili. Platí to všeobecne pre všetky moderné okná. „Aj keď sa plastové okná označujú ako bezúdržbové, týka sa to ich povrchovej úpravy. Okrem pravidelného umývania nevyžaduje ich povrch žiadnu ďalšiu starostlivosť," vysvetľuje Ing. Jiří Korbelář technický manažér VEKRA OKNA a dodáva, "je nevyhnutné chrániť povrch plastových okien pred mechanickým poškodením, ale napríklad aj pred pokreslením od detí, môže ísť poškodenie, ktoré prakticky nie je možné odstrániť."

TIP: Ako na nová okná?

Premazať a nastaviť kovanie a zistiť stav tesnenia - to sú dva základné piliere pravidelnej údržby všetkých moderných okien, ktoré by ste nemali podceniť. Všeobecne platí, že správne izolovať môžu len dobre nastavené okná. Ak zistíte, že okná drhnú, idú ťažko zatvárať alebo cez ne ťahá, mali by ste sa buď sami pustiť podľa návodu do nastavenia, prípadne kontaktovať odborný servis dodávateľa. Niekedy postačí len pohyblivé časti premazať a kvapnúť pár kvapiek silikónového oleja do miest vyznačených na kovaní. Pokiaľ dôjde k opotrebovaniu častí kovania alebo poškodeniu tesnenia, je potrebné zabezpečiť odborný servis.

Ako spoznať kvalitné plastové okná

Vysoká kvalita je samozrejme hlavným predpokladom toho, aby plastové okná dlho a dobre slúžili. Ak sa krídla alebo rámy plastových okien prehnú a nejdú nastaviť, nemôžu okná zabezpečiť požadované izolačné vlastnosti. Preto musia byť plastové okná dostatočne vystužená kovovou výstuhou, ktorá je skrytá vo vnútri profilu. Dvojnásobne to platí pri farebných plastových oknách a veľkých stavebných prvkoch.

TIP: pre kvalitná okná navštěvte spoločnost VEKRA

Overiť, ako sú plastové okná vystužené bez ich rozrezania je prakticky nemožné, preto sa oplatí venovať pozornosť výberu dodávateľa. „Okná si kupujeme väčšinou len raz za život, preto sa oplatí vedieť, kto a kde ich vyrobil," dodáva Ing. Korbelář z VEKRA.

Reálna a morálna životnosť plastových okien

Plastové okná pri správnej údržbe a šetrnom zaobchádzaní majú potenciál vydržať 50 aj viac rokov. Na trh však prichádzajú stále nové a inovované výrobky, ktoré reagujú na zvyšujúce sa požiadavky na tepelnú izoláciu. To je realita, ktorá platí snáď v každom odbore a inak to nie je ani pri oknách.

V súčasnosti sú pri plastových oknách už prakticky štandardom profily so stavebnou hĺbkou aspoň 70 mm a so stredovým systémom tesnenia, ktoré sú osadené izolačným trojsklom. Vlastnosti profilov aj zasklenie sa za posledné roky výrazne zlepšili a je veľmi ťažké povedať, kam sa posunú plastové okná za ďalších päť či desať rokov.

Ak by sme mali vyjadriť určitú morálnu životnosť plastových okien, môžeme hovoriť o dvadsiatich či tridsiatich rokoch. Výhodou moderných plastových okenných systémov je to, že ich je možné pomerne ľahko zaskliť napríklad novým izolačným zasklením s lepšími vlastnosťami. Popri profilovom systéme je práve izolačné zasklenie zásadné z hľadiska vlastností okien.

Článok pripravený z podkladov spoločnosti VEKRA


  • 22. 05. 2017
  • Tlačiť

Diskusia