Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Realitné zlaté časy, ale dokedy?

  • 05. 05. 2017
  • Tlačiť

Jeden veľký projekt na každý deň. Stovky nových bytov, nové a rozšírené plochy nákupných centier, ďalšie administratívne komplexy, miliónové transakcie. Aj takúto podobu mal realitný trh v Bratislave, Košiciach aj ďalších mestách v očakávaní nárazu na strop dopytu. Otázkou je, dokedy zlaté časy vydržia.

Odpovede budeme hľadať na 11. ročníku tradičnej TREND konferencie Reality a development, ktorá sa uskutoční 25. mája v hoteli Altes Kloster v Hainburgu. Štyri diskusné panely prinesú pohľady developerov, investorov, bankárov, starostov či architektov na témy spojené s výstavbou bytov, nákupných centier, kancelárií, ale aj celých nových štvrtí a s rozvojom miest. Konferencia prinesie priestor aj na stretnutia a nové kontakty s ľuďmi z realitného biznisu.

Kam sa bude rozširovať Bratislava?
Hlavné mesto sa rozrastá do širokého okolia. Zároveň sa bývalé továrne v širšom centre začínajú meniť na nové štvrte a centrum sa má rozšíriť aj na druhý breh Dunaja. Obyvatelia satelitov trávia hodiny v dopravných zápchach alebo pred nimi utekajú do Rakúska. V meste zasa nie je kde parkovať a chýbajú lepšie spoje hromadnej dopravy. Chýba jasná vízia a kvalitné plány rozvoja. Je budúcnosť mesta v rozširovaní alebo v zahusťovaní a ako na to?

Nákupné a biznisové centrá chcú žiť
Potrebujeme nové, väčšie nákupné centrá a kancelárske vežiaky? Developeri predstavili projekty, ktoré spájajú nakupovanie a prácu s ďalšími funkciami. Hovoria, že nestavajú len komerčné komplexy, ktoré po zatvorení vymrú, ale tvoria mesto. Ako chcú na trhu s vysokou nasýtenosťou prilákať nájomcov a návštevníkov a ako sa vyrovnajú s nárokmi na dopravu a kvalitnejšie verejné priestory? Pozrieme sa aj na situáciu v regiónoch, kde pokračuje zapĺňanie posledných bielych miest.

Kto kúpi všetky rozostavané byty?
Nové projekty stále predávajú byty ešte pred začiatkom výstavby aj po dlhšie avizovanom sprísnení podmienok poskytovania hypoték. Nahromadený dopyt podporený investičnými nákupmi v časoch nízkych úrokov zatiaľ neslabne. Neustále však pribúdajú nové rezidenčné projekty vrátane veľkých komplexov so stovkami bytov aj luxusných komornejších konceptov. Kupujú tieto byty ľudia na bývanie alebo investori? Dokedy vydrží silný dopyt a ako nastaviť projekty, aby súčasný rozmach výstavby nezanechal na trhu opäť ležiaky?

Architektonická súťaž v developerskom procese
Ako prispeje architektonická súťaž ku kvalitnému developerskému projektu? Súťaží je na Slovensku stále veľmi málo, v poslednom čase však začínajú pomaly pribúdať. Vyhlasujú ich developeri aj samosprávy. Aká je pridaná hodnota súťaží – pre užívateľa, samosprávu i developera? Vyplatí sa súťažiť za súkromné peniaze? Architekti pripravili aj manuál, ktorý má pomôcť súťaže organizovať. Diskusný panel ASB sprostredkuje skúsenosti a problémy s architektonickými súťažami u nás aj u susedov.

Program a prihlášku nájdete na www.trendkonferencie.sk

Zdroj: Reality a development 2017


  • 05. 05. 2017
  • Tlačiť

Diskusia