Novostavby.sk

Trendy bývanie: môže byť aj scifi, ale hlavne útulné

  • 20. 03. 2017
  • Tlačiť

Svietiace sprchy, živé steny, neviditeľné kúrenie. Základ domácnosti je ale kuchynská linka.

Ste typ, ktorý má byt v predstavách zariadený skôr ako si ho vôbec kúpi? Alebo v novom byte prenecháte zariaďovanie od dispozície až po dekoráciu odborníkom? Možno pri tom natrafíte aj na výsledky práce interiérovej dizajnérky Beáty Hajdu alebo architektky Zuzany Némethovej, ktoré sú autorkami vzorových bytov v trnavskom Arboria Parku a bratislavských Malých Krasňanoch.

Kde začať v prázdnom byte

Skôr, než sa vrhneme na nové trendy, je dobré si ujasniť čo má spĺňať náš byt. Je pre vás najdôležitejšia funkčnosť zariadeného priestoru? Alebo má byť útulným hniezdočkom, či minimalisticky zariadeným hi-tech otvoreným priestorom?

 

Trendy bývanie: môže byť aj scifi, ale hlavne útulné

Zdroj – Archív Arboria Park

Funkčnosť by podľa architektky Zuzany Némethovej mala byť prvoradá, lebo od nej sa odvíja ostatné. „S funkčnosťou sa spája  útulnosť a pocit domova, kam sa vždy radi vraciame,“ hovorí. S použitím moderných, kvalitných, aj luxusných doplnkov sa dá vytvoriť neopakovateľný priestor na mieru. „Investorovi vždy odporúčam riešiť priestor v širšom zábere, teda od zariadenia až k detailu. Práve kvalita detailov zaručí osobitý vzhľad  každého bývania,“ dodáva.

Interiérová dizajnérka Beáta Hajdu zo skúsenosti hovorí, že ľudia dnes preferujú útulnosť - vo svojich bytoch chcú navodiť príjemnú, kľudnú atmosféru. Preto používa prírodné materiály ako drevo, hlinu, prútie, korok, kožu či vlnu. „Drevo dokáže navodiť neuveriteľný pocit tepla. Drevený vzor sa používa aj na dlažbu,“ hovorí.

Novodobé dispozičné riešenia dovoľujú úlety

Centrom bytu je v súčasnosti stále otvorený priestor v dennej obývacej časti, ktorý spĺňa potreby rodiny. Niekomu vyhovuje klasická kuchynská linka, niekto ju chce v priestore s varným ostrovom či barovým pultom. Jedálenské sedenie môže plniť funkciu posedenia pri jedle v kruhu rodiny, alebo sa využíva na posedenie s priateľmi, čo platí aj o obývacom sedení – niekto sem usadí návštevu, iný si tu číta a relaxuje. Nároky stúpajú v oblasti hygieny. „Kým kedysi stačila jedna kúpeľňa alebo wc, dnes nové bytové domy ponúkajú buď WC s umývadlom aj sprchou a druhú kúpeľňu s vaňou a niekedy aj viacerými umývadlami,“ hovorí Némethová.

Trendy bývanie: môže byť aj scifi, ale hlavne útulné

Zdroj – Archív Arboria Park

Nielen za dverami bytu sa líši dnešné bývanie od klasického panelákového. Hoci aj v byte v Petržalke je možné si splniť sen o bývaní, jeho okolie – chodby, výťahy a exteriér sú trochu iné a ťažko ich zmeniť. „Novodobé bytovky ponúkajú iné materiály, veľké a kvalitné okná, za ktorými vytvoril developer vizuálne atraktívne prostredie. Výhľad z okna tiež predáva,“ vysvetľuje architektka. V takýchto bytovkách sú prízemné byty veľakrát riešené s predzáhradkou, podlažia majú balkóny s možnosťou grilovania a strešné byty terasy s trávnikom a sprchou. Majiteľ bytu si dokonca môže osadiť aj vírivku, ak stavbári vopred staticky pripravia terasu.

 Najhorúcejšie trendy

Dekorácia priestoru je veľmi dôležitá, veľa prezrádza o majiteľovi. „Dekorácie dokážu zmeniť vzhľad celého interiéru, zvýrazniť jeho prednosti a dodať neuveriteľnú atmosféru, ale aj zničiť celý dojem z interiéru, ak sú použité nesprávne,“ hovorí dizajnérka Beáta Hajdu.

Takisto bývanie má svoje farby. Hoci každý dizajnér odporúča zlatú strednú cestu, aj bývanie podlieha móde a my s radosťou vynovujeme byt aspoň v detailoch. Aké sú najhorúcejšie trendy?

Veľký dôraz sa kladie na farby, látky a pohodlné sedačky, ozdobené farebnými vankúšmi rôznej veľkosti a tvarov. Aktuálne farby sú modrá, šedá, čierna a farba bielej kávy. Modrá a všetky jej tóny – indigo, jeans, petrolejová sa využívajú na doplnkoch – vankúšoch, tapetách, kobercoch. Hitom v interiéri sú „živé steny“ – zvislé plochy zelene,“ menuje Hajdu.

 

Trendy bývanie: môže byť aj scifi, ale hlavne útulné

Zdroj – Archív Arboria Park

Podľa nej sa čoraz častejšie používajú oblé tvary, ktoré napríklad ako súčasť kuchynskej zostavy pôsobia osviežujúcim a bezpečným dojmom.

Zuzana Némethová vyzdvihuje nadčasovú bielu farbu v kombinácii s citrónovo žltou, karmínovo červenou, akvamarínovo modrou alebo zlatohnedou. Podstatné je dbať na kvalitné prevedenie detailov, ktoré by mali vytvoriť  celok lahodiaci oku.

 Domácnosť ovládaná mobilom

„Dnes je možné z mobilu ovládať na diaľku celú domácnosť –  inteligencia v bývaní má svoje dôležité miesto,“ hovorí architektka a dodáva, že vývoj ide neuveriteľne rýchlo. „Stále sa učím a napredujem, niekedy ma posúvajú klienti svojou požiadavkou.“

Úžasným fenoménom je led svetlo, ktoré dokáže vytvoriť nielen atmosféru, farebnosť a náladu, ale aj zákutia pre každého člena domácnosti v otvorených priestoroch. Namiesto radiátorov si zvykáme na „neviditeľné“ stropné, podlahové či stenové kúrenie a chladenie, ktoré nerušia v priestore a dávajú viac možností pri zariaďovaní. Stena z inteligentného skla, napojená na elektrický prúd sa vie zmeniť na premietacie plátno. „Zo sprchovej ružice nám podľa teploty svieti padajúca voda, v kúpeľni máme zrkadlo, ktoré sa zmení na televíznu obrazovku, odsávač pár visí ako dizajnový luster - no nie sú to úžasné veci?“ nadchýna sa Zuzana Némethová. A všetky môžeme mať doma!

Čo nemôže chýbať v bytoch Slovákov?

Najtypickejším prvkom slovenskej domácnosti je podľa Zuzany Némethovej kuchynská linka. „Už podľa veľkosti viete s kým máte tú česť - pre niekoho znamená len súčasť zariadenia obývacej izby, niekomu slúži ako výkladná skriňa najnovších spotrebičov na trhu, iní ju vnímajú ako oázu relaxu pri varení po náročnom dni za počítačom,“ hovorí.

 

Trendy bývanie: môže byť aj scifi, ale hlavne útulné

Zdroj – Archív Arboria Park

Skúsenosti učia Beátu Hajdu neustále nabádať ľudí, aby sa nebáli osloviť zručných remeselníkov, ktorí im vyrobia originálne kusy nábytku na mieru. „Mnohí Slováci stále bojujú so zaužívanou uniformnosťou, sériovou výrobou nábytkov, tapiet. Boja sa trošku zaexperimentovať,“ hovorí najmä o starších ročníkoch. Mladší sú v tomto viac otvorení.

 

Trendy bývanie: môže byť aj scifi, ale hlavne útulné

Zdroj - Archív Arboria Park, Beáta Hajdu

Ako by ste charakterizovali vzorové byty, ktorý ste realizovali v Arboria Parku?

Interiérová dizajnérka Beáta Hajdu:

Trojizbový byt som riešila pre potreby mladej rodiny s dvoma deťmi. Byt má peknú dispozíciu. Dva veľké šatníky sú dnes skôr výnimkou. Pozitívom je aj veľká samostatná kúpeľňa. Snažila som sa vytvoriť byt vyžarujúci príjemnú atmosféru s maximálnym využitím priestoru.

Dvojizbový byt pre mladého, moderného dynamického muža, resp. mladý pár som poňala v modernom industriálnom štýle.

Zdroj: Arboria Park, Malé Krasňany 


  • 20. 03. 2017
  • Tlačiť