Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Čo si kúpite na realitnom trhu za 100-tisíc eur?

  • 15. 03. 2017
  • Tlačiť

Aký je ideálny rozpočet na kúpu bytu či rodinného domu?

Väčšinou sa púšťame do hľadania nehnuteľnosti podľa vopred stanovených kritérií - byt, dom, či pozemok,  počet izieb, štvrť a samozrejme zohľadňujeme výšku financií, ktoré môžeme do bývania investovať. Niektorí však idú na to opačne. Stanovia si rozpočet a podľa toho preberajú ponuku nehnuteľností v danom meste, či okrese. Naši realitní odborníci si stanovili rozpočet 100-tisíc eur a podrobne preskúmali aktuálnu ponuku trhu s nehnuteľnosťami na Slovensku. Zatiaľ čo v Bratislave s touto sumou peňazí musíte voliť kompromis medzi priestrannejším bytom v okrajovej časti mesta a menším v novostavbe alebo v lukratívnejšej lokalite, napríklad v takých Turanoch za túto sumu kúpite dva 3-izbové byty v novostavbe!

Bratislava

Napriek nárastu cien nehnuteľností zostáva aj v Bratislave dostatok možností vybrať si z aktuálnej ponuky na trhu, ak máte k dispozícii 100-tisíc eur. Samozrejme pod podmienkou, že nemáte prehnane vysoké očakávania od svojho budúceho bývania alebo lokality. Za túto sumu kúpite 1-izbový starší byt aj v dobrých lokalitách ako je Staré mesto alebo Ružinov. Ak by ste uprednostnili novostavbu, uspokojiť sa musíte s malým, 2-izbovým bytom s rozlohou približne 45 m2 mimo najžiadanejších častí mesta, napríklad na Trnávke alebo v Devínskej Novej Vsi. Realitný trh ponúka aj priestrannejšie 4-izbové byty v pôvodnom stave, ktoré sú ale staršie a situované v okrajových lokalitách ako je Vrakuňa alebo Podunajské Biskupice. Jednoznačne najlacnejšie byty v Bratislave nájdete v známej lokalite a bytovke „Pentagon“. Garsónky sa tu pohybujú na úrovni 25-tisíc eur. Ak by ste v Bratislave chceli stavať dom, tak s touto sumou zoženiete pozemok s rozlohou približne 500 m2,  ktorý bude mať s veľkou pravdepodobnosťou nejaké mínusy ako je napríklad blízkosť železnice, diaľnice, alebo pôjde o starý dom či chatku na zbúranie. V tých lepších bratislavských lokalitách si za 100-tisíc kúpite približne 150 m2, čo na stavbu rodinného domu nestačí. Lacnejšie sa predávajú „investičné“ pozemky, kde výstavba bude možná v budúcnosti (ak vôbec). Ak by ste si chceli kúpiť rodinný dom v hlavnom meste, stanovený rozpočet vám na to rozhodne stačiť nebude. Aktuálne je na predaj v Bratislave približne 15% bytov z celkovej ponuky, na ktoré vám postačí rozpočet do 100-tisíc eur.

Košice

Druhé najväčšie mesto Slovenska poskytuje s rozpočtom 100-tisíc eur veľkorysejší výber nehnuteľností. Až 50% nehnuteľností, ktoré sú dostupné v Košiciach kúpite do sumy 100-tisíc eur. V ponuke sú veľké, staršie, ale kompletne zrekonštruované 4-izbové byty. Podobne ako v Bratislave aj tu si môžete kúpiť 2-izbový byt v novostavbe. Pri priemernej cene pozemkov okolo 100 eur za m2, si zadovážite aj veľkorysý pozemok s rozlohou 1.000 m2. Ale v tých najlepších lokalitách Košíc sa budete musieť uspokojiť s pozemkom len okolo 350 m2. Na rozdiel od Bratislavy, v Košiciach si za 100-tisíc eur kúpite aj rodinný dom, síce len v okrajových častiach mesta a so starším dátumom výstavby.

Prešov

Ak máte k dispozícii 100-tisíc eur na kúpu nehnuteľnosti, v Prešove ste vážnym hráčom na realitnom trhu. Do tohto rozpočtu sa  zmestí takmer celá ponuka starších bytov, ktoré v Prešove nájdete. Túto hranicu prekračujú len byty v novostavbách, zopár exkluzívnych ponúk v historickom centre a veľkometrážne byty. Na výber máte buď 3-izbový byt v novostavbe ale aj novostavbu menšieho bungalovu v stave holodomu. Výborný pozemok si zadovážite za približne 80 eur za m2, čo znamená, že sa môžete tešiť z pozemku s rozlohou približne 1.250 m2. Ak by ste boli menej náročný a uspokojíte sa s investíciou aj v blízkom okolí, váš pozemok môže mať rozlohu až od 2.000 do 3.000 m2.

Dvojizbový byt za 5-tisíc ale aj dom za 7-tisíc eur

V Banskej Bystrici, Žiline a Trenčíne si za 100-tisíc eur kúpite starší, ale zrekonštruovaný 4-izbový byt. Vyberať môžete aj z ponuky starších rodinných domov alebo investovať do pozemku, ktorý má rozlohu od 1.100 do 1.400 m2. V Trnave a Nitre sa musíte uspokojiť s 3-izbovým starším bytom alebo menším, starším rodinným domom. Ak by ste uprednostnili novostavby, rozpočet bude dostačujúci pre menšie 3-izbové byty v okrajových lokalitách, alebo pekné 2-izbové byty. V Prievidzi a v Humennom rozpočet 100-tisíc eur dovoľuje investovať dokonca do niekoľkých bytov. V Prievidzi za túto sumu môžete mať až päť 1-izbových bytov v pôvodnom stave a v Humennom zase päť 1-izbových bytov ale po kompletnej rekonštrukcii. V Turanoch nemusíte voliť kompromis medzi starším bytom a novostavbou. Táto suma vám dovolí investovať až do dvoch 3-izbových bytov v novostavbe!

V malých mestách a dedinách si zadovážite 2-izbový byt aj za čiastku 5-tisíc až 6-tisíc eur. Znamená to, že za cenu najdrahšej bratislavskej garsónky by ste si  kúpili až dvadsať 2-izbových bytov v rôznych častiach Slovenska ako je napríklad okres Krupina, Revúca, Rimavská Sobota alebo  Svidník. Rovnako nájdete v ponuke nehnuteľností aj rodinné domy za sumu 6-tisíc až 7-tisíc eur. Roztrúsené sú  po Slovensku v rôznych lokalitách (napr. okres Spišská Nová Ves, Levice, Nové Zámky, Lučenec, Detva atď.), ktoré spája vysoká nezamestnanosť a odľahlosť od atraktívnych lokalít, krajských, či iných väčších miest. V ponuke sú aj pozemky na výstavbu rodinných domov za 1 euro za m2. Nachádzajú sa napríklad v okrese Sobrance na východe ale aj na juhu stredného Slovenska. A za sumu 100-tisíc eur by sa už nejednalo o pozemok pre rodinný dom ale skôr o rozľahlú farmu.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk


  • 15. 03. 2017
  • Tlačiť

Diskusia