Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Areál Matador, industriálna zóna sa pomaly transformuje

  • 26. 03. 2019
  • Tlačiť

Identita Petržalky, tá pozitívne vnímaná, sa dlhšie obdobie hľadá. Výzor mnohých obytných zón na jej území definuje uniformná panelová zástavba, aj keď už predsa odlíšená farbami po vlne zatepľovania fasád.

V pátraní po prípadných nositeľoch identity však samozrejme potrebujeme identifikovať niečo pre danú lokalitu príznačnejšie. V súvislosti s centrálnou časťou Petržalky sa začal zdôrazňovať význam koridoru Chorvátskeho ramena, jej severný okraj zase môže ťažiť z blízkosti vodného toku Dunaja.

Areál Matador; Zdroj: Novostavby.sk

Miestna časť Kapitulský dvor má tiež vlastné špecifikum, a to v podobe industriálnej oblasti s viac ako storočnou históriou. Areál gumárenského závodu Matador a jeho podstatná súčasť, zachované objekty smaltovne SFINX, si do dnešných dní uchoval kus svojskej atmosféry.

Areál Matador; Zdroj: Novostavby.sk

Napriek prebiehajúcej výstavbe si značná časť územia stále žije akoby vlastným životom. Prechádzka v zachovaných uličkách nám približuje určitú drsnú romantiku, ktorou miesto disponuje. Sympatický dojem v niektorých úsekoch mu zapožičiava hlavne ľudská mierka a tehlové fasády okrovej farby výrobných objektov na smaltovaný riad. Súbor navrhol a na samotnú výstavbu dohliadal nemecký architekt Heinrich Zieger.

Haly na morenie nábytku nás upútajú nápadným tvarom tvz. shedových striech, používaných v industriálnej výstavbe z praktických dôvodov. Pozdĺžne polia okien prepúšťajú, pre tento typ práce vhodné, severné svetlo. Pásové svetlíky zdobia elegantnú oblúkovú konštrukciu vedľa stojacej budovy, v minulosti sa práve tu vypaľoval smalt. Stavby už dávnejšie neslúžia svojmu pôvodnému účelu a dnes poskytujú priestory pre nové prevádzky. Aktivity v území tak nadobudli iný charakter.

Areál Matador, shedové strechy; Zdroj: Novostavby.sk

Areál Matador, pásové svetlíky; Zdroj: Novostavby.sk

Nové kontúry získava aj vzhľad celého areálu a priľahlého okolia, dôležitý podiel patrí aj rezidenčným novostavbám. V severovýchodnom rohu vyrastá projekt Matadorka od VI GROUP, spol. s r.o., rovnaký developer plánuje dostavbu existujúceho skeletu v blízkosti nárožia Gogoľovej a Úderníckej, známu pod názvom Septimo2. Výraznú premenu centrálnej časti súboru smaltovne pokrýva zámer spoločnosti Matador Development a.s. zatiaľ označený ako „Rekonštrukcia a dostavba výrobných hál Matador – I. etapa“.

Matadorka; Zdroj: Novostavby.sk

Tu vznikne Septimo2; Zdroj: Novostavby.sk

Ráz Úderníckej ulice už dotvára viacero nových realizácií, okrem menšieho objektu Septimo pozorujeme 3. etapu rozrastajúceho sa komplexu Petržalské dvory developera FREDRIKSSON s. r. o.. V štádiu zámeru je „SMARTTI ÚDERNÍCKA, bytové domy” od YIT Slovakia a.s., ktorý bude situovaný na západnom konci spomínanej ulice.

Petržalské dvory - 3. etapa; Zdroj: Novostavby.sk

Udernícka ulica; Zdroj: Novostavby.sk

Areál Matador je umiestnený neďaleko Železničnej stanice Bratislava-Petržalka a má dobré dopravné prepojenie s ostatnými časťami mesta. Pri stanici sa nachádza aj jeden koniec Petržalského korza, druhý vedie až pod Nový most. Načrtáva sa teda možnosť pokračovať v tejto zaujímavej línii pešieho a cyklistického pohybu. Transformácia prostredia sa javí ako veľmi potrebná z estetického i funkčného hľadiska. Obohacujúci by však mohol byť prístup, ktorý počíta s existenciou industriálnych budov v budúcej koncepcii územia Matadoru. Najmä pre identitu miesta.

Železničná stanica Bratislava-Petržalka; Zdroj: Novostavby.sk

Petržalské korzo; Zdroj: Novostavby.sk

Vienna Gate; Zdroj: Novostavby.sk

Areál Matador; Zdroj: Novostavby.sk

Prečítajte si tiež:

Zelené Vlčince, nové bývanie na skok od vodného diela

Rudnay Residence ponúka priestory pre bývanie i pracovné aktivity

Rudiny II ponúknu nové bývanie v rámci polyfunkčného centra

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 26. 03. 2019
  • Tlačiť

Diskusia