Novostavby.sk

Zelené Vlčince, nové bývanie na skok od Vodného diela

  • 21. 03. 2019
  • Tlačiť

Podoba prevažne panelových sídlisk na Slovensku prechádza pomalou transformáciou. V predošlých článkoch sme približovali stavebné aktivity na území bratislavskej Petržalky a žilinských Hlín, pridávajúce prostrediu mestskejší charakter.

Viaceré zmeny prebiehajú aj na sídlisku Vlčince, rozlohou najväčšom v Žiline. K modernizácií osvetlenia, vzniku ovocného sadu na Dobšinského ulici, či výstavbe Nových Vlčiniec môžeme pripočítať tiež premenu administratívnej budovy. Jej rekonštrukciu, konkrétne na Poštovej ulici, dokončuje spoločnosť Reinoo.

Zelené Vlčince - juhovýchodné priečelie; Zdroj: Reinoo

Rovnaký developer chystá výstavbu aj vo východnej časti Vlčiniec. Pripravovaný projekt Zelené Vlčince, s názvom inšpirovaným lokalitou a zámerom vysadiť množstvo drevín, slúži čisto na bývanie. Výkopové práce začnú už onedlho, ich zahájenie pripadá na apríl tohto roku. Prekládky elektrických rozvodov vysokého a nízkeho napätia sú plánované v mesiacoch apríl a máj. Ešte na jeseň sa uskutočnila potrebná úprava terénu.

Miesto realizácie Zelených Vlčiniec; Zdroj: Novostavby.sk

Návrh pozostáva z dvoch zhodných 8-podlažných blokov A a B osadených rovnobežne s Tulskou ulicou. Hlavné priečelia objektov s približne obdĺžnikovými pôdorysmi sú smerované na severozápad a juhovýchod. Hmotové riešenie Zelených Vlčiniec nadväzuje na susedné bytové domy. Podľa dostupných vizualizácií by sa okrem tvaru a výšky samotných budov mal okoliu prispôsobiť aj výraz architektúry. V súlade s funkčnou náplňou sa na obvodových plášťoch prirodzene objavujú tie isté prvky, avšak už zaobalené do materiálov zodpovedajúcim dnešnému vkusu a požiadavkám na kvalitu.

Miesto realizácie Zelených Vlčiniec, Tulská ulica; Zdroj: Novostavby.sk

Stvárnenie fasádnych plôch je jednotné, decentne ho ozvláštňuje riešenie parteru a najvyššieho podlažia s ustúpeným objemom. Práve tu sa nachádzajú nadštandardné 5-izbové byty s terasami. Bývať sa bude v dokopy 138 bytoch, predaná už bola asi štvrtina. Väčšina dispozícií má okenné otvory prakticky orientované na dve svetové strany. V komunikačných jadrách so schodiskom a výťahom sú navrhnuté aj užitočné odkladacie priestory.

Okolie Zelených Vlčiniec; Zdroj: Novostavby.sk
Stavenisko; Zdroj: Novostavby.sk

Bezprostredné okolie skrášli nová výsadba, najmä v podobe už odrastených stromov. Developer prejavil snahu zachovať čo najväčší počet existujúcich drevín, zeleň sa objaví aj na strechách Zelených Vlčiniec. Možnosti vyžitia v prírode rovnako poskytuje blízka lokalita, neďaleko nájdeme Vodné dielo Žilina. S prihliadnutím na celkovú koncepciu návrhu predpokladáme, že koncom budúceho roku pribudne na sídlisku Vlčince vkusný projekt, ktorý navyše reflektuje aktuálnu identitu miesta.

Prečítajte si tiež:

Zelené Vlčince v Žiline spustili predpredaj bytov

Rudiny II ponúkne nové bývanie v rámci polyfunkčného centra

Ako sa v Žiline tvorí architektúra chrániaca životné prostredie

 

Zdroj: Novostavby.sk


  • 21. 03. 2019
  • Tlačiť