Novostavby.sk

WellPark v Žiline ponúka bývanie v centre a zeleni

  • 28. 02. 2019
  • Tlačiť

Niektoré stavby naozaj spĺňajú predpoklady, aby sme si ich ľahko zapamätali. Vizualizácie zverejnené na webovom sídle polyfunkčného objektu WellPark, Sad na Studničkách, sľubujú nie úplne štandardnú architektúru a lákavú polohu v centre na okraji parku.

Budova od LICITOR development vyrastá v mestskej časti Staré mesto v Žiline.    V portfóliu developera nájdeme viaceré realizácie lokalizované na území tohto mesta. Na zahájenie sa momentálne pripravuje aj Piano Residence, komornejší projekt na nároží ulice Jána Milca a Vojtecha Tvrdého. Pod oba architektonické návrhy sa podpísal A.R.K. ateliér.

WellPark, pohľad zo Sadu na Studničkách; Zdroj: Novostavby.sk

Pri zostupe chodníkom, na južnej hranici mestskej pamiatkovej rezervácie, sa nám otvorí pohľad na prebiehajúce stavebné práce. Predstavu o finálnom objeme nadobudneme hneď. Hrubá stavba s príslušnými železobetónovými a oceľovými konštrukciami bola ukončená. K záveru sa chýli inštalácia rozvodov, osádzanie hliníkových okien a presklených fasád. Vymurovaná je už väčšina vnútorných deliacich priečok.

WellPark, pohľad po opustení Mestskej pamiatkovej rezervácie v Žiline; Zdroj: Novostavby.sk

WellPark pozostáva z 5-podlažnej budovy posadenej na podnoži, z časti zapustenej v teréne a zaoblenej smerom do parku. Bezpochyby najvýraznejší prvok celej kompozície však vidíme na vrchu stavby. Pozdĺžna hmota rozhodne zapôsobí svojím osobitým umiestnením a funguje ako poznávací prvok celého projektu. Vynikne nielen polohou, jej vonkajší vzhľad zvýrazní tehlový obklad a oceľová konštrukcia. Formu hlavného objemu vyzdvihne biela farba, ozvláštňuje ho voľný raster otvorov a industriálne ladené balkóny.

WellPark, pohľad zo Sadu na Studničkách; Zdroj: Novostavby.sk

WellPark, pohľad z parku a Mestský úrad v Žiline; Zdroj: Novostavby.sk

V súlade so spoločensko-relaxačným charakterom okolia budú na najnižších podlažiach umiestnené prevádzky, v ponuke sú aj kancelárie. Najväčšiu plochu však zaberajú byty v počte 37 jednotiek, svojich majiteľov majú v súčasnosti už všetky. Svetlo do budovy dostane átrium, vnímať ho môžeme z Pivovarskej ulice cez otvor akcentujúci fasádu. Zaujímavosťou bude osadenie vzrastlého stromu, konkrétne druhu Ginko Biloba, do spomínaného vnútorného priestoru. Výber dreviny prebehol v rámci hlasovania budúcich rezidentov.

WellPark, pohľad zo Sadu na Studničkách; Zdroj: Novostavby.sk

Podkladom pre celkové ladenie dizajnu sa určite stal aj príjemný Sad na  Studničkách. V styku s miestom podobných kvalít sa žiada vytvoriť objekt, ktorý existujúce prostredie doplní o nové dielo s identitou. Architektúra WellParku používa priam sochársky prístup. Výslednú hru rôznych materiálov, ocele, dreva, betónu i samotnej zelene môžeme zhodnotiť o pár mesiacov. Termín ukončenia stavby pripadá na jún tohto roku.

WellPark, detail; Zdroj: Novostavby.sk

WellPark; Zdroj: LICITOR development

Prečítajte si tiež:

Ako sa v Žiline tvorí architektúra chrániaca životné prostredie

Sever Petržalky rozširuje územie centra mesta

Polyfunkčný dom Rázusova, výhľady do Ružového parku

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 28. 02. 2019
  • Tlačiť