Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Lužná 2A a 2B, pokračovanie uličného priestoru

  • 19. 02. 2019
  • Tlačiť

V článku „Sever Petržalky rozširuje územie centra mesta” sme spomínali potenciál a význam, ktorý by pre centrum Bratislavy mohol nadobudnúť severný okraj Petržalky. V jednej z jej miestnych častí pod názvom Háje, sa na ploche medzi Einsteinovou a Bosákovou ulicou nachádzajú viaceré, prevažne rezidenčné projekty z portfólia developera VODOTIKA – MG spol. s r. o. Patria sem zrealizované komplexy Bosákova Šustekova I., Bosákova III.A, Bosákova IV. a Lužná.

Lužná 2A a 2B; Zdroj: Novostavby.sk

K najnovším stavebným počinom patrí dvojica označená Lužná 2A a Lužná 2B. Obidva nadväzujú na existujúcu výstavbu západnej strany Lužnej ulice. Druhý objekt bol orientovaný so zreteľom na plánovanú dopravnú komunikáciu v línií Černyševského a Šustekova, pričom momentálne ukončuje severný kus bloku. Umiestnenie novostavieb definuje ďalší úsek uličného priestoru a spolu s rozložením ostatných budov developera už v súčasnosti vytvára aj časť novej štvrte.

Lužná 2A a 2B; Zdroj: Novostavby.sk

Architektúra posledných etáp, Lužnej 2A a 2B, je v porovnaní s väčšinou predchádzajúcich realizácií od VODOTIKA – MG spol. s r.o. hmotovo i výrazovo čistejšia, s jednoduchším formovaním fasádnych prvkov ako balkóny a loggie. Výzorom sa približuje k dizajnovo striedmejšej etape Lužná, či stavbe susediacej z juhu. Prvé nadzemné podlažie od zvyšnej časti fasády aj tu odlišuje tehličkový obklad. Výrazná dúhová paleta vonkajších povrchov sa však v prípade prvého objektu drží jednoznačne v duchu pestrejšie poňatých bytových domov v štvrti.

Lužná 2A a 2B uličný priestor; Zdroj: Novostavby.sk

Lužná 2A má úspešnú kolaudáciu za sebou. Priestory boli odovzdané majiteľom do užívania ešte v minulom roku. Stavebné práce na vedľajšej budove pokračujú, hrubá, 8-podlažná stavba dosiahla svoju finálnu výšku. Predpokladaný termín kolaudácie pripadá na november tohto roku. Dvoj- i trojizbové byty a apartmány o celkovom počte 56 kusov sú už všetky vypredané. Jednotlivé poschodia prepája jedno, v severnej časti pôdorysu osadené jadro so schodiskom a výťahom. Na parkovanie slúžia dve podzemné podlažia a verejné parkovisko pred domom. 

Lužná 2A a 2B uličný priestor; Zdroj: Novostavby.sk

Podobne ako pri okolitej zástavbe, parter Lužnej 2A a 2B je vyhradený prevádzkam. Sledujeme postupný vznik živého prostredia mestského charakteru, ktoré vzhľadom na šírku Lužnej ulice pôsobí aj vzdušne. Celý dojem by snáď ešte vylepšila architektúra zodpovedajúca súčasnej estetike, farebné riešenie nás v tomto prípade upúta viac ako architektonické.

Lužná 2A; Zdroj: Novostavby.sk

Obchody a služby dopĺňajú oblasti pre trávenie voľného času, v tesnej blízkosti bytových domov nájdeme niekoľko udržiavaných zelených plôch. Pozitívny príspevok pre hodnotu širokého okolia bude predstavovať aj revitalizácia koridoru neďalekého Chorvátskeho ramena spolu s plánovaným predĺžením existujúcej električkovej trate v Petržalke. Prerokovania konceptov urbanistickej štúdie venujúcej sa budúcej podobe tohto územia práve prebiehajú.

Lužná 2B; Zdroj: Novostavby.sk

 

Prečítajte si tiež:

Sever Petržalky rozširuje územie centra mesta

Sofora, bývanie pri Kukorelliho parku

Portum, dve najštíhlejšie veže v Bratislave

 

Zdroj: Novostavby.sk


  • 19. 02. 2019
  • Tlačiť

Diskusia