Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Sever Petržalky rozširuje územie centra mesta

  • 14. 02. 2019
  • Tlačiť

Pri rôznych mestských častiach Bratislavy sa nám vynárajú aj odlišné obrazy. Podfarbujú ich častokrát už zažité názory, alebo dávnejšie skúsenosti. Pod pôvodnými názvami Engerau, Audoerfl, či Ligetfalu sa skrýva mestská časť Bratislava-Petržalka, oblasť neslávne spájaná s rozsiahlou panelovou výstavbou, anonymným, často neudržiavaným prostredím a vysokou kriminalitou v 90. rokoch minulého storočia. Prirodzene, vývoj v hlavnom meste zasiahol aj túto oblasť a spolu s prebiehajúcimi zmenami sa menia tiež názory na bývanie v Petržalke.

Pozornosť tentokrát upriamime na severný okraj jej miestnych častí Dvory a Háje, ktoré sa nielen vďaka svojej polohe stávajú postupne súčasťou širšieho centra Bratislavy. Predstavené tu boli viaceré ambiciózne plány. Jedným z najvýraznejších je bezpochyby zaujímavý zámer vytvoriť kompletne novú štvrť Nové Lido. Stojí za ňou rovnomenná iniciatíva s architektmi a urbanistami z ateliérov Marko&Placemakers, Compass architekti a Jakub Cigler Architekti. Komplexne spracováva hlavne územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo, čiastočne zasahujúce až k Prístavnému mostu, pričom z juhu ho ohraničuje Einsteinova ulica.

Nové Lido, Zdroj: Novostavby.sk

Pohľad na Nové Lido; Zdroj: Novostavby.sk

Návrh pamätá na širšie vzťahy v mestskej štruktúre. K hlavným myšlienkam patrí priblíženie Petržalky a Starého Mesta. Existujúce mosty má doplniť pešie prepojenie vedúce centrálnou osou urbanistického riešenia od Námestia Milana Rastislava Štefánika po plánované

„Centrálne námestie” na druhej strane Dunaja. K prepojeniu dvoch brehov Bratislavy už napomohla rekonštrukcia Starého mosta s dlho očakávanou dráhou električky. Uľahčila sa ňou hlavne preprava obyvateľov žijúcich v severnej časti Petržalky.

Dráha električky smer Fuxova; Zdroj: Novostavby.sk

Električková zastávka Farského; Zdroj: Novostavby.sk

Nové Lido sa rozčleňuje do 5 základných verejných priestorov označovaných ako „superpriestory”. Koncepcia prvého, s názvom „Nábrežný park s mestskou plážou”, počíta s oživením legendárneho kúpaliska Lido. V prípade úspešnej realizácie by mohlo ísť o atraktívne voľné pokračovanie Tyršovho nábrežia, na východe ústiace do Sovieho lesa. Navyše sa ponúka ako elegantné využitie vodného toku v meste, ktoré, čo je dôležité, ráta s človekom ako užívateľom.

Pohľad zo Starého mosta na hrádzu; Zdroj: Novostavby.sk

Sad Janka Kráľa; Zdroj: Novostavby.sk

Priľahlý najstarší verejný park v strednej Európe  - Sad Janka Kráľa, predstavuje lákavý cieľ prechádzok. Funguje ako miesto konania mnohých rekreačných aktivít a poskytuje odpočinok pre zmysly preťažené dopravou z frekventovanej Einsteinovej. Vzhľadom na nepopierateľne kladné pôsobenie zelene, jej bude v rámci novej štvrte vyhradené dôležité miesto v podobe „Centrálneho parku”.

Aupark a Sad Janka Kráľa; Zdroj: Novostavby.sk

Einsteinova ulica; Zdroj: Novostavby.sk

Einsteinova ulica, pre niektorých bariéra v pohybe, pre iných naopak potrebná dopravná spojnica. Pozdĺž tejto komunikácie sú sústredené mnohé známe zariadenia, nákupné centrum Aupark, administratívny súbor Digital Park, dom nábytku Atrium, či výstavisko Incheba Expo Bratislava. Najjužnejšie umiestnený „superpriestor”, „Office park”, by teda vznikal v línií už existujúcej vybavenosti.

Pohľad na Aupark a Sad Janka Kráľa; Zdroj: Novostavby.sk

Projekt Einpark; Zdroj: Novostavby.sk

S prihliadnutím na plánované aktivity, uvedenú ponuku územia a zároveň pešiu dostupnosť do centra mesta možno predpokladať, že dopyt po bývaní v tejto oblasti bude rásť.

Lužná 2A a 2B; Zdroj: Novostavby.sk

Do skupiny novostavieb profitujúcich z uvádzaných výhod sa zaraďujú tiež Lužná 2A, Lužná 2B od VODOTIKA – MG spol. s r.o., Starý háj od developera VI Group s.r.o. a EINPARK s rezidenčnou i administratívnou časťou od CORWIN a.s. Na ploche medzi Sadom Janka Kráľa a Starým Mostom sa pripravuje projekt Green Park navrhovateľa RV Development 3 s.r.o. K relatívne nedávno zrealizovaným bytovým domom patrí Muchovo námestie od VI Group s.r.o. a tiež výrazná stavba Byty Fuxova od J&T Real Estate.

Plocha pre Green Park pohľad na Fuxovu ulicu; Zdroj: Novostavby.sk

Byty Fuxova; Zdroj: Novostavby.sk

Dunaj je často chápaný ako prvok, ktorý rozdeľuje. Avšak vhodnými zásahmi môžeme docieliť, že budú oba brehy vnímané ako jeden priestor. Stavebný rozmach na ľavej strane rieky sa už dávnejšie rozbehol, ukázala sa potreba zadefinovať novej výstavbe jasnejší ideový rámec. Riešenie, napríklad aj v podobe Nového Lida, má potenciál stať sa plnohodnotným rozšírením centra Bratislavy a zároveň jedným z odrazových mostíkov pre ďalšie zámery v okolitom území. Nový „Centrálny park”, „Centrálne námestie”, či „Bulvár” sa môžu stať nositeľmi pozitívne chápanej identity, ktorá prostrediu pôvodnej Petržalky do veľkej miery chýbala.

Jantárova cesta; Zdroj: Novostavby.sk

Pohľad na Muchovo námestie a Fuxovu; Zdroj: Novostavby.sk

Prečítajte si tiež:

Sofora, bývanie pri Kukorelliho parku

Portum, dve najštíhlejšie veže v Bratislave

Nová Dunajská Rezidencie, nové bývanie v Starom Meste

 

Zdroj: Novostavby.sk


  • 14. 02. 2019
  • Tlačiť

Diskusia