Novostavby.sk

Halenárska 5, nové využitie historickej budovy

  • 15. 01. 2019
  • Tlačiť

K stavebným realizáciám developera púpava development, s.r.o. spomínaným v článku s názvom „Halenárska ulica v Trnave - postupné premeny” patrí aj rekonštrukcia, dostavba a nadstavba lokalizovaná neďaleko križovatky Dolnopotočnej a Haulíkovej v historickom jadre Trnavy. Z tohto miesta, pri pohľade smerom na juh vidíme radový objekt v prevládajúcom novoklasicistickom slohu, zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok. Ide o prednú časť projektu označeného podľa adresy realizácie ako Halenárska 5, ktorého projektantom je Ing. arch. Peter Hanzlíček.

Halenárska ulica 5; Zdroj: Novostavby.sk

Halenárska ulica 5 a jej brána; Zdroj: Novostavby.sk

Budova zohrala v histórií svoju úlohu, na prelome 18. a 19. storočia sa v nej nachádzala kníhtlačiareň Václava Jelínka, ktorá výrazne prispela k udržaniu a šíreniu slovenského národného povedomia. Tlačili a vydávali sa tu knihy Slovenského učeného tovarišstva. Neskôr dom dlhodobo chátral, situácia sa však našťastie zmenila, opravená fasáda s elegantnou výzdobou dnes svedčí o nedávnej rekonštrukcii. Na streche nájdeme trojicu kovových vikierov s tromi cibuľkami, priečelie zdobia aj kvetinové ornamenty a vázy hojnosti.

Priečelie Halenárskej 5; Zdroj: Novostavby.sk

Halenárska 5 výhľad z podkrovia; Zdroj: Novostavby.sk

Prejazd umiestnený v strednom poli zdôrazňuje dekorovaný arkier, zaujímavý dizajn vstupnej brány je už súčasný. Pôdorys starej časti má tvar písmena U, vo dvore na jeho ramená nadväzujú nové krídla. Pôvodná budova je od bielych stien novostavby farebne odlíšená, omietka má jemný, béžový odtieň. Vzhľadom na polohu stavby v mestskej pamiatkovej rezervácií v tesnom styku s okolitými budovami bolo pri celkovom návrhu nutné rešpektovať viaceré skutočnosti a projekt prirodzene vznikal v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Trnave.

Halenárska 5 a jej dvor; Zdroj: Novostavby.sk

Pivnica na Halenárskej 5; Zdroj: Novostavby.sk

V záujme zabezpečiť preslnenie bytov sa hlavná hmota dostavby tiahne pozdĺž severovýchodnej hrany parcely s otvormi orientovanými viac menej na juh. Najdlhšie krídlo rovnako ako vedľajšie, situované v strednom a zadnom úseku dvora, má dve podlažia ukončené sedlovou strechou. Na rozdiel od strešných okien pamiatkovo chráneného objektu nadobudlo presvetlenie podkrovia inú formu, použité boli vikiere v súčasnej estetike. Vzhľad fasády 2. nadzemného podlažia okrem veľkorysých francúzskych okien ozvláštňujú aj balkóny s netradične stvárnenými bočnými stenami. Tehlový materiál vymedzuje aj jednotlivé lodžie.

Interiér Halenárskej 5; Zdroj: Novostavby.sk

Nová časť schodiska Halenárska 5; Zdroj: Novostavby.sk

Za povšimnutie taktiež stojí prezentácia autentického detailu pri vstupe do pivnice alebo opätovne preskladaná, stále zachovaná originálna dlažba. V interiéri zase upúta novotvar schodiska v styku s jeho rekonštruovanou časťou. Z ponuky prevažne jednoizbových bytov skolaudovanej dostavby zostalo voľných 6 kusov. Priestory v meštianskom dome pôjdu do prenájmu, v atraktívnom parteri sa už pomaly udomácňujú nové prevádzky. Parkovacie plochy, podobne ako pri Halenárskej 14 rieši uvoľnené prízemie.

Halenárska 5 s pôvodnou dlažbou; Novostavby.sk

Pridanú hodnotu projektu okrem výhodnej polohy rozhodne predstavuje obnovený meštiansky dom, dodávajúci celému miestu osobitý charakter. Zároveň ho môžeme zaradiť medzi realizácie, ktoré zlepšujú výzor Halenárskej ulice a aj historického jadra Trnavy. Sledujeme, ako sa atmosféra sa do centra pomaly vracia.

Prečítajte si tiež:

Halenárska ulica v Trnave – postupné premeny

City Residence, mestské bývanie v historickom centre Trnavy

Historické centrum Trnavy sa znovu rozvíja

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 15. 01. 2019
  • Tlačiť