Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Nech žije náš dvor

  • 20. 12. 2018
  • Tlačiť

YIT Slovakia, developer viacerých úspešných projektov na území hlavného mesta ako je  NUPPU, ZWIRN, Pradiareň 1900, STEIN2, vyhlásila súťaž s názvom „Nech žije náš dvor”. Podkladom sú výsledky ankety YIT z  mesiacov október a november, ktorá prebehla medzi obyvateľmi bytových domov v Bratislave.  Tie presvedčivo poukazujú na význam dvora v živote ľudí a vplyv kvalitného riešenia na dĺžku času v ňom strávenú. Ľudia prirodzene chcú čistotu, dostatok zelene a upravené prostredie. Spoločnosť sa teda prostredníctvom súťaže rozhodla venovať finančné prostriedky na obnovu tohto dôležitého priestoru.

Zdroj: YIT Slovakia

Zároveň sa potvrdil výskum odborníkov z Fínska, ktorý viac ako dva roky študovali tému dvorov a ich prínos pre užšie aj širšie okolie. „More life in Yards” je názov výsledného konceptu, ktorý definuje základné požiadavky vedúce k vytvoreniu funkčného a životaschopného priestoru. Dôležitosť pestrej ponuky aktivít vo vonkajšom prostredí je známa už dlhšie. Ukázalo sa, že práve členenie na samostatné zóny predstavuje jeden z predpokladov dobrého  dvora.

Rôzne aktivity a rôznu skladbu užívateľov pomôžu zabezpečiť tri zóny označené ako spoločenská, aktívna a oddychová, oddelené od seba zeleňou, komunikáciami, či budovami. Na čo majú slúžiť napovedajú už samotné názvy. V oddychovej ide v prvom rade o relax a pokoj, podmienky sú vhodné napríklad pre čítanie a cvičenie jogy. Spoločenská podporuje život v komunite, vytvára sa priestor pre stretnutia a spoločné akcie. V aktívnej prebiehajú akčnejšie činnosti ako šport a hry.

Príkladom zohľadnenia výsledkov výskumu môže byť už v súčasnosti vyrastajúci komplex NUPPU s dvorom, ktorý má predstavovať ústredný prvok celého riešenia. Pri návrhu mu bola venovaná špeciálna pozornosť a dôraz bol kladený práve na bohatú ponuku aktivít pre rôzne vekové skupiny obyvateľov.

Pôvodom fínska spoločnosť YIT podporí 3 projekty v Bratislave. Víťaz súťaže získa okrem 15 000 eur aj zabezpečenie projektovej dokumentácie v maximálnej hodnote 500 eur a samozrejme mentoring. Ten sa ukázal ako veľmi dôležitý, keďže až 86 % ľudí v ankete uviedlo ochotu zapojiť sa do aktivít, ktoré by pomohli zveľadiť a oživiť ich dvor.

Termín prihlásenie projektov je 28. február 2019. Súťaž predstavuje zaujímavú príležitosť ako pomôcť seba aj svojej komunite ku krajšiemu spoločnému prostrediu.

Zdroj: YIT Slovakia


  • 20. 12. 2018
  • Tlačiť

Diskusia