Novostavby.sk

Halenárska ulica v Trnave – postupné premeny

  • 03. 01. 2019
  • Tlačiť

Úroveň verejných priestorov je dôležitým predpokladom pre dobré mesto. Obyvatelia i návštevníci Trnavy si určite pamätajú a zároveň sledujú postupné zmeny Halenárskej ulice. Jedna z najvýraznejších prebehla v roku 2017. Počas dvoch etáp výstavby sa uskutočnila kompletná výmena značne zničených povrchov spolu s ostatnými ich súvisiacimi vrstvami a podložím. Stavebné práce zahŕňali úsek medzi križovatkami ulíc Dolné Bašty a Halenárska až po križovanie Dolnopotočnej s Haulíkovou. V podobnom duchu sa nesie aj prestavba ďalšej etapy smerom na sever spolu s ulicou Hollého, ktorá sa nedávno ukončila.

Halenárska 14; Zdroj: Novostavby.sk

Halenárska 14 s Rezidenciou Porta; Zdroj: Novostavby.sk

Okrem snahy o zabezpečenie funkčnosti a samozrejme estetiky bola ulica obnovená so zreteľom na jej pôvodný historický ráz a kategorizáciu z Architektonicko-urbanistickej štúdie koncepcie architektonicko-priestorového dotvorenia mestských priestorov MPR a OP Trnava od Ing. arch. Jany Gregorovej z 2016. Do vejárov ukladané čadičové kocky tvoria vrchnú vrstvu vozovky. Chodníky vyskladané z kamennej žulovej dlažby odčleňujú od cesty čadičové obrubníky, pričom v novom riešení sú zakomponované plochy zelene so zavedeným závlahovým systémom. V súlade s celkovým ladením je osadený historizujúci mobiliár, osvetlenie, lavičky, smetné koše, či stĺpiky.

Halenárska ulica a Halenárska 14; Zdroj: Novostavby.sk

Halenárska a Halenárska 14; Zdroj: Novostavby.sk

Popri relatívne rýchlom zásahu v podobe atraktívnej rekonštrukcie komunikácií už obraz pomaly vylepšujú viaceré stavebné aktivity pozdĺž jej východnej strany. Hneď tri realizácie na adresách Halenárska 5, 14 a 18 patria do portfólia spoločnosti púpava development. Adresy Halenárska 5 a 14 slúžia zároveň ako názvy a ich súčasťou sú národné kultúrne pamiatky. Tretí projekt, Rezidencia Porta, umiestnený na južnom konci ulice pozostáva z dvoch objektov ukončených šikmými strechami. Momentálne sa nachádza v štádiu výstavby s kolaudáciou plánovanou na február 2019. Po ukončení ponúkne 27 jedno-, dvoj- až trojizbových bytov, každý s vlastnou terasou, lodžiou či balkónom. Vybudovaná bola aj podzemná garáž.

Halenárska 14 s pôvodným detailom; Zdroj: Novostavby.sk

Halenárska 14; Zdroj: Novostavby.sk

Halenárska 14 pozostáva z pamiatkovo chránenej, uličnej časti v prevládajúcom renesančnom slohu a v súčasnosti dostavaných dvorových krídel. Na sympatickom radovom meštianskom dome s charakteristickým prejazdom môžeme dnes obdivovať napríklad priznaný, pri rekonštrukcii objavený pôvodný detail na rizalite prednej fasády ukončenej štítom. Podobne hodnotné ukážky minulých slohov dodávajúce objektu osobitosť môžeme nájsť tiež v interiéri. V podkroví sa nachádzajú 4 bytové jednotky určené na prenájom, parter sa vyhradil obchodným prevádzkam.

Halenárska 14 a jej dvor; Zdroj: Novostavby.sk

Halenárska 14 a jej interiér; Zdroj: Novostavby.sk

Po prechode bránou sa otvorí pohľad na skolaudovanú dostavbu obsahujúcu celkovo 17 bytov, z ktorých voľný zostal už len jeden. V ponuke sú prevažne dvojizbové bytové jednotky. Dvojpodlažná stavba s podkrovím sa výškou i použitým šikmým prestrešením začleňuje do okolitej zástavby. Strechy orientované do dvora dopĺňajú vikiere, fasády, medzi oknami dotvorené tehličkovým obkladom, zase oživujú jednoduché balkóny. Priestor prízemia je z väčšej časti uvoľnený, plochy sú vyčlenené pre 26 parkovacích miest.

Halenárska 14, starý dom a novostavba; Zdroj: Novostavby.sk

Vizualizácia Rezidencie Porta; Zdroj: púpava development

V nasledujúcom článku si priblížime ďalší projekt developera púpava development, Halenársku 5. Okrem novostavby prispieva, podobne ako Halenárska 14 aj k zachovaniu historického dedičstva. Ulica si znovu hľadá a pomaly upevňuje svoju podobu, vzhľad jej západnej strany je zatiaľ v štádiu plánovania.

 

Prečítajte si tiež:

City Residence, mestské bývanie v historickom centre Trnavy

Historické centrum Trnavy sa znovu rozvíja

Park ako ústredný motív Nuppu

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 03. 01. 2019
  • Tlačiť