Novostavby.sk

Klingerka a pokračovanie príbehu

  • 03. 12. 2018
  • Tlačiť

Predchádzajúci článok popisoval prebiehajúci prerod Nív, miestnej časti Ružinova, zapríčinený masívnou výstavbou. Oblasť patrí medzi historicky zaujímavé, o väčšine pozemkov by sa dal porozprávať naozaj pútavý príbeh. Autorom pokračovania o mieste, kde sa v minulosti rozprestierala Klingerova kolónia bude tentokrát developer J&T Real Estate.

Zdroj: J&T REAL ESTATE

Projekt s názvom Klingerka má vyrásť na území vymedzenom ulicami Prístavná, Súkennícka, Valchárska a Plátennícka. Zaujímavé je porovnanie minulého stavu s dnešným zámerom. Pôvodná robotnícka kolónia postavená pre zamestnancov Klingerovej textilnej továrne pozostávala z 3-podlažných bytových a rodinných domov. Naopak, v súčasnosti plánovaná výstavba má držať líniu neďaleko sústredených výškových budov, Panorama Towers, či súboru SKY PARK, ktoré už výrazne utvárajú charakter zóny.

Zdroj: J&T REAL ESTATE

Novostavba sa stane súčasťou rozrastajúceho sa centra Bratislavy, kedysi predmestie nadobúda ráz veľkomestskej zóny a ašpiruje na pozíciu ďalšieho jadra mesta. Určite aj z tohto dôvodu mnohých zaujíma aktuálny postup stavebných prác. Podľa vyjadrenia developera sa značný časový úsek vyhradil dekontaminácií a čisteniu staveniska. Po odstránení zeminy momentálne prebieha fáza čistenia, vrtmi odčerpávaná znečistená voda sa následne upravuje. Ide o dlhodobý proces sledovaný odborným geologickým dohľadom. Predpokladaná dĺžka výstavby je 34 mesiacov.

Zdroj: Novostavby.sk

Klingerka sa skladá z 35 poschodovej rezidenčnej časti a nižšej 11 poschodovej administratívnej budovy. Obe prepája parkovací dom s 580-timi parkovacími miestami, 100 ďalších sa umiestni na teréne. Výškový objekt má byť v čase realizácie najvyššou rezidenčnou stavbou opatrenou energetickým certifikátom A1, pričom do dnešnej doby sa predalo už viac ako 75 % bytov. Okolo súboru vznikne veľký verejný park, ktorý ponúkne množstvo aktivít s cieľom zabezpečiť atraktívne prostredie pre bežný život rezidentov. Priestor budú môcť využívať aj ostatní, zámerom je, aby slúžil hlavne obyvateľom bývalej Klingerovej kolónie, ktorej pozostatky sa ešte stále nachádzajú v štvrti rodinných domov na sever od staveniska.

Zdroj: Novostavby.sk

Park a stvárnenie vonkajších plôch má zjemniť kontrast medzi nízkou zástavbou a bytovou vežou. Obchodné prevádzky v parteri, detské ihriská, športoviská, fitness zóna, či miesta pre piknik prispejú k pestrosti ponúkaných aktivít. Tá predstavuje kľúčový prvok podnecujúci komunikáciu medzi ľuďmi a vedie k vytváraniu vzťahov k miestu, opäť dôležitých najmä pre značne anonymné mestské prostredie v dynamickej polohe s výškovo koncipovanou zástavbou.

Zdroj: Novostavby.sk

Zaujímavým počinom s pozitívnym dopadom tiež pre Klingerku je plán developera vybudovať centrálny električkový okruh prepájajúci petržalskú a ružinovskú radiálu. V prípade úspešnej realizácie by nový funkčný úsek električkovej trate mohol motivovať k častejšiemu používaniu tohto prostriedku a zefektívniť dopravu. Nažívanie novostavby so susedstvom závisí samozrejme aj od ďalších zámerov v lokalite. Dôležitým pre výsledný dojem a mieru vplyvu na vzťahy v oblasti bude aj budúcnosť pozemku po chemickej továrni Gumon na západ od dnešného staveniska Klingerky.

Zdroj: J&T REAL ESTATE

Zdroj: J&T REAL ESTATE

Prečítajte si tiež:

Vzhľad „nových“ Nív je plný kontrastov

Malé Krasňany – na skok od prírody

Ahoj Park – nadčasové rezidenčné bývanie

Zdroj: Novostavby.sk


  • 03. 12. 2018
  • Tlačiť