Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Novostavby.sk

Vzhľad „nových“ Nív je plný kontrastov

  • 29. 11. 2018
  • Tlačiť

Bratislavu začal od prvej polovice 19. storočia podstatným spôsobom ovplyvňovať rozvoj priemyslu. Na vtedajších predmestiach hlavného mesta postupne vyrastali fabriky s množstvom nových pracovných príležitostí. Naplnenie potreby bývania pre zvyšujúci sa počet ľudí zahŕňalo viacero foriem. Časť pracovníkov využívala domy v okolitých dedinách. Ďalší našli miesto priamo v meste, či už v starších, cenovo prístupnejších, chátrajúcich bytoch alebo v provizórne skonštruovaných obydliach.

Medzi riešenia ako zabezpečiť ubytovanie patrili robotnícke kolónie, často budované pre zamestnancov konkrétnej fabriky. Odpadlo tak na čas a energiu náročné dochádzanie za prácou, ktoré podstupovali tí zo vzdialenejších lokalít. Oblasťou s pôvodne výrazným industriálnym zastúpením boli tiež Nivy, dnes miestna časť Ružinova. V tomto území i jeho okolí sa nachádzali mnohé známe továrne. Na podnet ich majiteľov vznikali aj ubytovacie kapacity ako Hubertove domy alebo Klingerova kolónia. Okrem práce bol tak ľuďom poskytovaný aj domov.

Zdroj: Novostavby.sk

Určitá kontinuita s minulosťou existuje, býva a pracuje sa tu stále, mení sa však sektor, v ktorom zamestnávatelia pôsobia. Pôvodne rozľahlé plochy priemyselných závodov za posledné roky zreteľne ustupujú, nahrádzané sú najmä administratívnymi a rezidenčnými stavbami. Lukratívne pozemky blízko centra lákajú investorov, masívny prerod podstupujú viaceré oblasti. Do veľkej miery odlišný charakter nadobúda architektúra a organizácia nových bytových priestorov. Nízku zástavbu aj v lokalitách kedysi robotníckych kolónií majú na viacerých miestach vystriedať výškové domy, ktoré už začínajú dominovať susednej mestskej časti Staré mesto.

Eurovea 2; Zdroj: Novostavby.sk

Tam, kde v minulosti stáli Hubertove domy a neskôr Autobusová stanica Mlynské Nivy, prebieha rozsiahla výstavba novej Autobusovej stanice Nivy spolu s vežiakom Nivy Tower developera HB Reavis. Nachádza sa v tesnej blízkosti stavebne rovnako veľmi aktívneho výseku Starého mesta, ohraničeného ulicami Mlynské Nivy, Košická a Pribinova. Úplne iný výraz dostane plocha, kde sa rozkladala Klingerova kolónia s pôvodne komornou zástavbou.

Križovatka Košická a Mlynské Nivy; Zdroj: Novostavby.sk

V skupine na bývanie orientovaných projektov, ktoré priniesla súčasná vlna rozvoja, môžeme  v miestnej časti a katastrálnom území Nivy sledovať rozostavané Jarabinky a Jarabinky Grande od Sibareal, s.r.o., Soforu developera DEVAK, s.r.o., CityPark od Metrostavu Slovakia, a.s. alebo NUPPU od YIT Slovakia. Posledne menovaný developer pripravuje aj projekt Zwirn, premenu areálu Cvernovej továrne. V rámci súboru bola zahájená konverzia budovy bývalej Pradiarne a silocentrály pod názvom Pradiareň 1900. Z portfólia J&T Real Estate pribudne Klingerka, pričom pri Eurovei bude pokračovať druhá etapa označená ako Eurovea II.

Košická ulica s pohľadom na projekt Zwirn; Zdroj: Novostavby.sk

Koncentrácia bytov neďaleko rozrastajúcich sa pracovných príležitosti znamená kratšie dochádzkové vzdialenosti, umožňuje využiť čas strávený pôvodne na ceste príjemnejšími aktivitami. Ideálne sa znížia nároky na použitie dopravných prostriedkov. Otázna bude ale identifikácia s prostredím. So zvyšovaním počtu nadzemných podlaží prirodzene súvisí aj strata ľudského merítka, zmeny objemov i organizácie rozmiestnenia budov naznačujú vplyv na spôsob života a možnosti vzájomných interakcií obyvateľov.

Projekt NUPPU; Zdroj: Novostavby.sk

Miestna časť Nív s názvom 500 bytov, spočiatku definovaná ulicami Velehradská, Pavlovova, Revúcka, Súťažná, Azovská a Svätoplukova s časťou Budovateľskej, si do dnešnej doby zachovala svojskú atmosféru. Koncepcia rozloženia objektov spolu s architektúrou 3-podlažných obytných domov obklopených zeleňou vytvára kompaktný priestor a je podkladom pre dobré sociálne väzby. Tesne vedľa 500 bytov vyrastá spomínaná Autobusová stanica Nivy s Nivy Tower a rozbieha sa projekt Zwirn, ktorý narába s národnou kultúrnou pamiatkou, Pradiarňou.

Projekt Jarabinky; Zdroj: Novostavby.sk

Opäť teda vidíme plno kontrastov a rôznych prístupov k riešeniu rozvoja bývania, hmotových i výrazových. V oblasti sa už teraz koncentruje veľké množstvo developerských projektov nadobúdajúcich podobu výškových budov. Časť novostavieb sa charakterovo hlási k rozrastajúcej výškovej zástavbe, ďalšie sa skôr snažia reflektovať existujúce rezidenčné domy.

Projekt Sofora; Zdroj: Novostavby.sk

Odhadnúť výsledný dojem a dopad výstavby pri premenách tohto rozsahu je zložitejšie, viaceré plánované projekty svoje kontúry len nadobúdajú, menia sa aj názory na život, trávenie voľného času a potreby, ktoré má okolie napĺňať. Každopádne prichádza k celkovému rozširovaniu plôch s mestotvornou polyfukciou, čo vo výsledku snáď prinesie prostredie vhodné pre rôznorodé aktivity. Pravidelne sa otvárajú aj témy ohľadom zefektívnenia dopravnej situácie. Primerané riešenie parterov spolu so súvisiacimi vonkajšími priestormi by zase mohlo napomôcť k skľudneniu pohybu v území a posilneniu súnaležitosti s vlastným okolím. Komfort bývania v jednotlivých objektoch overia samotní užívatelia.

Tu vyrastie Klingerka; Zdroj: Novostavby.sk

Prečítajte si tiež:

Malé Krasňany – na skok od prírody

Ahoj Park – nadčasové rezidenčné bývanie

Nový bratislavský projekt od architektov svetového mena

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 29. 11. 2018
  • Tlačiť

Diskusia