Novostavby.sk

Zotavovňa v Tatrách sa recykluje na štýlové apartmány Lebenski

  • 10. 01. 2023
  • Tlačiť

Tvorbu mnohých stavebných projektov ovplyvňuje dnes už očakávaný environmentálne zodpovedný prístup, ktorý sa s ešte väčšou naliehavosťou vyžaduje pri vstupe do prírodného prostredia. Zelenšie myšlienky sa napríklad presadili pri novom apartmánovom dome Lebenski vo Vysokých Tatrách. Elegantná stavba, výsledok spolupráce spoločnosti BL, s.r.o. a ateliéru Atrium Architekti, vznikne recykláciou miesta i stavebnej matérie staršieho objektu.

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

Horská lokalita

Východiskom pre koncept nového dovolenkového zariadenia sa stala budova Zotavovne Nový Život.

Nachádza sa v osade Horný Smokovec zaradenej do katastra Starý Smokovec, v časti nazývanej Pekná vyhliadka. O rekreačnom potenciáli lokality tak nemožno pochybovať, pozemok leží na severnej strane známej Cesty Slobody, kúsok od chodníka vedúceho naprieč Vysokými Tatrami a asi 100 metrov od stanice električky Pekná Vyhliadka. Vzhľadom na nízku zastavanosť si okolie drží svoj prírodný charakter, v dohľade je zopár ubytovacích a stravovacích objektov, bohatšiu vybavenosť nájdeme v neďalekom Hornom alebo Starom Smokovci.

Lebenski
Lebenski - Zotavovňa Nový Život; Zdroj: BL, s.r.o.

Lebenski
Lebenski - Zotavovňa Nový Život; Zdroj: BL, s.r.o.

 

Elegantná architektúra

Návrh autorov z úspešného ateliéru Atrium Architekti pod vedením Ing. arch. Michala Buráka zaujme jednoznačnosťou pri práci s hmotami a fasádami, vďaka ktorej získa Lebenski aj jemne luxusný nádych. Výsledná podoba bude dosiahnutá rekonštrukciou a dostavbou bývalej zotavovne. 

Vizualizácie zobrazujú súčasne ladenú architektúru. Z najširšej prízemnej podnože vyrastajú ďalšie tri podlažia, najvyššie opäť mierne ustupuje, pričom efekt gradácie podporuje ukončenie valbovou strechou a tiež zvolená materiálová paleta.

Na fasádnych plochách bude uplatnená kombinácia bielej omietky, kamenného, dreveného a titánzinkového obkladu, ktorý vytvorí akúsi korunu stavby, okrem šikmých strešných rovín bude potiahnutý aj na steny najvyššieho poschodia. K aktuálnosti výrazového riešenia prispievajú presklenia v drevených rámoch s vcelku veľkorysými rozmermi.

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

 

Štýlové interiéry

V rámci projektu bolo pripravených 40 apartmánov s rôznymi výmerami i dispozíciami. V mnohých boli navrhnuté príjemné denné zóny nadväzujúce na priestranné terasy a balkóny, k zaujímavostiam patria sauny situované vo vybraných jednotkách. Za zmienku stoja podkrovné mezonety s hygienickými miestnosťami na oboch úrovniach, doplnené voľne stojacimi vaňami z liateho mramoru.

Apartmány vyhotovuje developer do štandardu, štýlovosť priestorov by mali zaručiť spomínané drevené okná s izolačným trojsklom, interiérové bezfalcové dvere s výplňou MDF so skrytými pántami v obložkovej zárubni, polyuretánová liata podlaha (použitá v celom objekte), drevené stropné obklady v mezonetoch, dizajnová sanita značky Laufen, batérie Grohe a obklady typu terrazzo, zrealizované bude podlahové kúrenie

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

Výstavba začala

Cena zahŕňa tiež pivnicu na uskladnenie športového vybavenia, v ktorej bude nachystaná elektroinštalácia na nabíjanie napríklad elektrobicykla. Každá jednotka má navyše vyhradené parkovacie miesto, celkovo bude k dispozícií 45 kusov, z toho 2 pre imobilných a 2 pre elektromobily. Zázemie pre plnú podporu elektromobility pomohla vytvoriť modernizácia rozvodov nízkeho napätia. Prebehla v réžií spoločnosti Východoslovenská distribučná, a. s. a týkala sa trasy od najbližšej transformátorovej stanice až po nové rozvodné a istiace skrine apartmánového domu.

Už v minulom roku disponoval projekt všetkými právoplatnými stavebnými povoleniami. Keďže sa využíva existujúca budova, realizácia mohla byť zahájená napriek zimnému obdobiu a aktuálne sa vykonávajú potrebné búracie a prípravné práce. 

Lebenski
Lebenski; Zdroj: BL, s.r.o.

Lebenski môže slúžiť ako príklad súčasnej estetiky v architektúre horských rekreačných zariadení a zároveň výstavby, ktorá je ohľaduplnejšia, pracuje s existujúcimi kapacitami a nerozširuje zástavbu ďalej do prírodného prostredia.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 10. 01. 2023
  • Tlačiť