Novostavby.sk

Ako si vytvoriť príjemné sviatky vďaka vianočnej výzdobe

  • 30. 11. 2022
  • Tlačiť

Odborníčka radí, ako to so zdobením neprehnať. Pomaly ale isto prichádzajú najkrajšie sviatky v roku. K tomu, aby sme si vytvorili tú správnu vianočnú atmosféru, určite prispieva aj vianočná výzdoba. Ako to neprehnať, čo sa k sebe hodí, čoho už je priveľa a aké vianočné vychytávky sú aktuálne trendy si povieme v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk so zástupkyňou maloobchodnej siete Kondela Ivanou Gieciovou.

 

Na začiatku je predstava vianočnej atmosféry

Keď si ideme robiť vianočnú výzdobu, najprv by sme si mali podľa Ivany Gieciovej predstaviť akú atmosféru chceme počas vianočných sviatkov vytvoriť. „Buď to môže pôsobiť blyšťavo, ligotavo a luxusne alebo potom je druhý typ zákazníkov, ktorí chcú mať prírodnú výzdobu. Chcú mať veľa dreva, ihličia, kožušiny. Obľúbené sú aj parôžky a sviečky. Aj bez ligotania a zlatej farby sa dá vytvoriť príjemná vianočná atmosféra.“ Ešte pred Vianocami zdobia naše stoly adventné vence alebo svietniky. „Adventných vencov a svietnikov je na výber veľa. Ja odporúčam úplnú jednoduchosť – sklo či kov alebo potom radšej do toho adventu zainvestovať a kúpiť kvalitný floristický výrobok s kvalitnými sviečkami, ktoré nestekajú a sú upevnené na kvalitnom rovnom podstavci. Bezpečnosť v našich domovoch je z môjho pohľadu prvoradá.“ Lacné sviečky radšej treba používať ako okrasu a nie funkčný nástroj, aby nám nespôsobili po roztečení na adventný veniec požiar.

Hitom sú svetielka

Svetielka nemôžu podľa Ivany Gieciovej počas Vianoc chýbať. „Svetielka musia byť všade – vo váze, v adventnom venci, vo venci na dverách, na stromčeku, v strede stola.“ Teplo domova vedia pekne dotvoriť aj štrikované veci – vankúše či deky. „Sú aj posteľné obliečky so zimnou vianočnou tematikou. Takisto sú rôzne šálky, tanieriky a misky so zimným motívom, poháre s vločkami.“ Na Vianoce nemôže chýbať v našej domácnosti stromček. „Niekedy bolo pár tipov umelých stromčekov. V dnešnej dobe je veľký výber s rôznym typom ihličia vo viacerých farebných prevedeniach. Vybrať si môžete stromčeky aj podľa šírky, keď si ho rozložíte a tak zistíte, že koľko miesta vám u vás doma zaberie. Sú stromčeky, ktoré majú dole široký priemer, ale sú stromčeky, ktoré sú úzke.“ Do menšieho interiéru je možné si dať aj vysoký stromček, ale úzky.

Netradične a pekne si vieme ozdobiť aj exteriér

Osvetlenie exteriéru by malo byť podľa Gieciovej vkusné a nevtieravé. „Nepotrebujeme vypáliť oči susedom. Trendové sú teraz rôzne brezové stromčeky. V podstate ide o holé halúzky, ktoré svietia. Sú v rôznych veľkostiach, výškach a farbách. Vyzerá to jemne a decentne. Hitom sú aj domčeky – či už v interiéri alebo v exteriéri. Môžete si dať do nich sviečku alebo svetielka na drôtiku. Zaujímavé sú aj lucerny. Jedna je málo, odporúčam aspoň tri.“ Aj takýmto spôsobom si vieme ozdobiť vchod do domu a vytvoriť príjemnú vianočnú atmosféru pre okoloidúcich či našich hostí.

Viac o tom:

  • aký je rozdiel medzi adventným vencom z obchodu a od floristu
  • ako dobre uchytiť ozdobný veniec na dvere
  • ako sa treba starať o živý stromček
  • aké vianočné ozdoby sú trendy
  • ako si ozvláštniť servírovanie počas Štedrej večere

si vypočujte v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk v rozhovore redaktorky Zuzany Majerčíkovej so zástupkyňou maloobchodnej siete Kondela Ivanou Gieciovou.

 


  • 30. 11. 2022
  • Tlačiť