Novostavby.sk

Nový bratislavský projekt od architektov svetového mena

  • 15. 11. 2018
  • Tlačiť

„Naša filozofia znamená inováciu v plánovaní a budovaní projektov zameraných na človeka. Človek by mal stáť v centre diania, pretože práve on stanovuje, ako by mala architektúra mesta v konečnom dôsledku vyzerať. Zahrnúť človeka stále viac do plánovania a reagovať na jeho potreby, to je trend, ktorý momentálne nasledujeme.“

Autorom výroku je Herwig Spiegl z úspešného architektonického štúdia AllesWirdGut, ktoré navrhlo najnovší projekt z portfólia developera Corwin s názvom Guthaus.  Miesto realizácie komplexu sa nachádza na Račianskej ulici za predajňou Lidl, pričom jeden z cieľov projektu predstavuje práve urbanizáciu tejto zaniknutej priemyselnej zóny. Medzi podstatné črty Guthausu, okrem netradičnej architektúry patrí snaha o komplexné riešenie priestoru so zreteľom na vzťahy v území a v neposlednom rade podporovanie, či vytváranie nových väzieb.

Zdroj: Corwin

Vízia projektu je jasná, priniesť nový pohľad na kvalitu bývania. Ako kritéria dobrej architektúry uvádzajú rakúski architekti vysoké technické požiadavky, úsporu nákladov, časovú a energetickú spoľahlivosť v záujme umožniť ľuďom komfortné bývanie. Ideálny architektonický projekt opisujú ako flexibilný a neutrálny, zároveň by mal však prirodzene napĺňať všetky potreby bývania.

Štúdio AllesWirdGut má bohaté skúsenosti s realizáciou stavieb s rôznymi architektonickými typológiami. Podľa slov projektového manažéra spoločnosti Corwin Karola Machánka boli oslovení tí, ktorí majú relevantné skúsenosti z väčších miest. „Práve oni môžu byť dôležitým spojencom pre vytvorenie funkčného a moderného mesta, ktoré svojim obyvateľom ponúkne komfort svetového mena, a to bez násilného rozširovania metropoly.“

Zdroj: Corwin

Rezidenčný komplex Guthaus, s celkovým počtom 290 bytov a apartmánov pozostáva z 3 blokov, dvoch vežových a nižšieho 8 podlažného, ktorý medzi nimi vytvára spojovací prvok. O dostatok svetla vo vnútorných priestoroch sa postarajú okná po celej výške miestností, balkóny sú prístupné z každej izby. Príjemné bývanie naviac zabezpečia slušné podlahové výmery, inteligentná regulácia tepla, stropné kúrenie i chladenie. Predaj bytov v originálnom komplexe bol spustený.

Dôraz sa kladie na vybavenie spoločných priestorov, interiérových aj exteriérových, zahŕňajúce záhradný gril, letnú kuchyňu, priestranné lobby, práčovňu a priestor pre umývanie domácich zvierat, či údržbu bicyklov s miestom na ich skladovanie. Okolo projektu sa plánuje výsadba veľkého množstva zelene.

Zdroj: Corwin

Jednou z podstatných oblastí, ktorú developer identifikoval v rámci návrhu vonkajších priestorov projektu je aj problematika zachytávania dažďovej vody priamo v území. Na jej riešenie sa upriamil spolu s berlínskymi krajinnými architektmi MAN MADE LAND. Už štandard v realizácií stavieb spoločnosti Corwin predstavujú zelené strechy. Ako výhody sa uvádza znižovanie teplotných výkyvov strešnej konštrukcie, pričom navyše chránia vrstvy strešného plášťa pred UV žiarením.

Prečítajte si tiež:

Industriálne ladená architektúra

Zelené Vlčince v Žiline spustili predpredaj bytov

Urban Residence – príspevok k mestskosti

 

Zdroj: Novostavby.sk, Corwin


  • 15. 11. 2018
  • Tlačiť