Novostavby.sk

Industriálne ladená architektúra

  • 13. 11. 2018
  • Tlačiť

Okrem novostavieb zapĺňajúcich prázdne miesta pozdĺž Račianskej ulice sa objavujú aj investície do adaptácií už starších objektov. Využiť existujúcu stavbu sa rozhodol aj investor WERKS s.r.o. Zrekonštruoval objekt vedľa bývalej tlačiarne Svornosť stojacej na rohu Račianskej a Kominárskej, pričom na dvoch dostavaných, najvyšších podlažiach momentálne ešte prebiehajú stavebné práce.

Zdroj: WERKS s.r.o.

Projekt s názvom Bytový dom Račianska pochádza z dielne známeho architektonického ateliéru GutGut, ktorý má vo svojom portfóliu viacero úspešných rekonštrukcií a prestavieb.

Zdroj: Novostavby.sk

Do 6. nadzemných podlaží sa obyvatelia nasťahovali na jar tohto roku. Byty ozvláštňujú francúzske okná a vysoká svetlá výška miestností, čo navyše prispieva k dobrému presvetleniu priestorov. Zaujímavým prvkom niektorých bytov orientovaných do ulice sú, v obývacej izbe umiestnené, sklenené lodžie vytvorené na rovnakom mieste ako na pôvodných pôdorysoch. Byty otočené smerom do dvora majú k dispozícií novovybudované balkóny, ktorých konštrukcia výrazne dotvára podobu fasády. Vzhľadom na frekvenciu dopravy bola akustika voči rušnej komunikácií riešená dôkladne. Zvukovú pohodu zabezpečujú kvalitné okná. Dôraz bol kladený aj na poctivú izoláciu spojov okien a parapetov s ostatnými konštrukciami.

Zdroj: Novostavby.sk

Na 7 a 8 podlaží boli v polovici októbra osadené okenné výplne a zahájené práce na fasáde. Všetky profesie spolu s vnútornými omietkami majú byť hotové v novembri. V decembri sú na pláne podlahové potery a zavŕšenie prác na holobytoch. Predpokladané pokladanie vrchných vrstiev podláh podľa želaní klientov má prebehnúť v mesiacoch február až marec, pričom do konca marca nadobudnú priestory finálnu podobu. V záujme umožniť výber materiálov podľa vlastných predstáv, exkluzívne 4-izbové byty s terasami na najvrchnejšom podlaží pôjdu do predaja ako holobyty. V štandarde je v nich vyriešený chladený strop a rekuperácia vzduchu, na 7 podlaží sa osadia klimatizačné jednotky. Podlahové kúrenie patrí do štandardu v celom bytovom dome.

Zdroj: Novostavby.sk

Prerábanie existujúcich stavieb sa spája so zvýšenou náročnosťou stavebných i projektových prác. Odmenou za vynaložené úsilie však častokrát býva pridaná hodnota v podobe špecifického šarmu, ktoré si miesta so sebou nesú. Investor WERKS s.r.o. pripravuje aj prestavbu rožného objektu, v minulosti tlačiarne, pod názvom Lofty Kominárska. Autorom projektu je opäť osvedčený ateliér GutGut. Ako už sám názov napovedá, v priestore sa má nachádzať menej tradičná forma bývania, lofty. Klienti si budú môcť vybrať z troch variantov stavebnotechnického vyhotovenia zodpovedajúcich industriálnemu charakteru budovy. Zahájenie výstavby investor plánuje začiatkom roku 2019.

Zdroj: Novostavby.sk

Poloha Bytového domu Račianska a Loftov Kominárska v rámci bloku okolo stojacich budov umožňuje obyvateľom využívať výhody vnútorných zelených dvorov, typických pre túto oblasť. Charakter zástavby vytvára chránené územie, hojnosť zelene spríjemní chvíle na ihrisku, či posedenie na lavičke. Očakáva sa, že projekty pritiahnu pozornosť tých, ktorí majú zmysel pre industriálne ladenú architektúru a hľadajú bývanie s kúskom histórie.

Zdroj: Novostavby.sk
Interiér bytu v Bytovom dome Račianska; Zdroj: Novostavby.sk

Prečítajte si tiež:

Zelené Vlčince v Žiline spustili predpredaj bytov

Urban Residence – príspevok k mestskosti

Rezidencie pri Mýte – atraktívnejšie využitie prostredia v blízkosti mesta

 

Zdroj: Novostavby.sk

Foto: Novostavby.sk, WERKS s.r.o.

 


  • 13. 11. 2018
  • Tlačiť