Ocenené bolo záhradné centrum v malej obci i ubytovanie v schátranom kaštieli, CE ZA AR 2022
Slovenská komora architektov ako vyhlasovateľ Ceny za architektúru CE ZA AR 2022 vybrala pre tento ročník veľmi aktuálne motto #regenerácia. Vyzdvihnuté boli diela, pri ktorých sa tvorivosť autorov prejavila aj v udržateľnejšej podobe, vedená snahou o pochopenie a ohľaduplnosť. Laureáti ocenenia boli vyhlásený 6. októbra 2022.
Ako po minulé roky sa súťažilo v 6. kategóriách, udelená bola tiež cena „Patrón architektúry“ a za svojho favorita hlasovala i verejnosť.
Víťazi
KATEGÓRIA RODINNÉ DOMY
Vila Bôrik, Žilina
Ateliér: PLURAL, LABAK
Architekti: Martin Jančok, Michal Janák, Zuzana Kovaľová, Ruslan Dimov
Krajinný architekt: Michal Marcinov
Iné: Katarína Kyselová - statika, Samuel Šimonovič - oceľové konštrukcie

Dotiahnutý projekt do veľkej miery zohľadňuje pomery v okolí. Prihliada na podiel zastavanej plochy a objem stavieb v susedstve, keďže zaberá len miesto po predchádzajúcom dome a približne tretina lokalitného programu bola uprataná pod zem.
Autori ponúkli vyvážený balík s ladiacim hmotovým, výrazovým a interiérovým riešením, prítomná je určitá súčasná veľkoleposť, vďaka ktorej môže objekt oprávnene niesť označenie vila.
Vzhľadom na rozličnú organizáciu priestorov na jednotlivých poschodiach disponuje každé svojou originálnou atmosférou. Prirodzene, otvorený spoločenský priestor prepojený so záhradou nájdeme na prízemí, viac súkromia dopraje 2. nadzemné podlažie symetricky rozčlenené na 4 spálne a 2 kúpeľne, pričom iný pocit navodí suterén s dvorom pod úrovňou terénu, ktorý privádza denné svetlo.
KATEGÓRIA BYTOVÉ DOMY
Nová Dunajská, Bratislava
Ateliér: JRKVC
Architekti: Peter Jurkovič, Marcel Dzurilla

Kultivované dielo charakterizuje rešpekt a nadčasovosť. Autori pracujú so známymi princípmi, ktoré sú navyše prítomné aj v okolí.
Do prieluky na aktívnej mestskej ulici umiestnili na prvý pohľad bežný bytový dom dodržiavajúci uličnú čiaru a zachovávajúci priestor pre dvor. Parter odlišujú, najvrchnejšie podlažie ustupuje, na priečelie osádzajú bodové okná a zdobia ho rímsami, fasády pokrývajú minerálnou škrabanou omietkou naladenou na odtiene okolia. Pohľad do dvora uvoľňujú, zvolené boli veľkorysejšie presklenia a balkóny prebiehajúce do celej dĺžke objektu. K zaujímavým momentom patrí hmota ustúpeného poschodia obložená reliéfnymi panelmi s bledoružovým náterom.
Parter oživujú obchodné prevádzky, na zvyšných 5 podlažiach vznikli jedno- až štvorizbové byty. Dve trojizbové jednotky situované na najvyššom podlaží poskytujú luxus v podobe priestranných terás.
KATEGÓRIA FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY
Bunky Jelšava, Kaštieľ Coburgovcov
Ateliér: 2021
Architekti: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká
Iné: Matúš Šestina - spoluautor dizajnu buniek, Miro Šestina - spoluautor dizajnu buniek, Čierne Diery - osvietený investor, Laura Murguía Sánchez - svetelný dizajn, Lenka Balážová - svetelný dizajn, František Hladký - statik

Intervencia zanechala silný dojem. Ide o vcelku pôsobivý prístup k priblíženiu pamiatkovo chráneného objektu, ktorý ako súčasť zážitku využíva premenu, samotný proces postupnej obnovy.
Voľbu u nás nekonvenčného riešenia podmienil nedostatok financií na riadnu rekonštrukciu značne zanedbaného kaštieľa. Záujemcom dovoľuje spoznať priestor už teraz. Do interiéru vložili architekti samostatné ubytovacie bunky sprístupnené pomocou lávok vedúcich ponad prepadnuté časti stropu.
Pozitívom je minimalizácia zásahov do pôvodných konštrukcií a zvrátiteľnosť intervencie. Bunky môžu byť nakoniec demontované. Za ďalší prínos projektu treba považovať pritiahnutie pozornosti na „zabudnutý“ kraj Slovenska.
Bunky Jelšava, Kaštieľ Coburgovcov; Zdroj: Vladimír Eliáš
KATEGÓRIA INTERIÉR
Ema, Bratislava
Ateliér: TOITO
Architekti: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke

Rekonštrukcia trojizbového bytu z 50. rokov v centre hlavného mesta nabúrava tradičnú dispozičnú schému a pripravuje plno milých prekvapení.
Bežné členenie pôdorysu na izbu - chodbu - izbu považujú autori za nateraz prekonané. Vytvorili tzv. preplávajucu dennú zónu plynúcu z obývacieho priestoru, cez chodbu s pracovňou až do kuchyne s jedálňou, čím sa presvetlila celá hĺbka dispozície.
V koncepte sú dôležité stolárske prvky vyrobené na mieru. Vynikajú akési vnútorné okná, ktoré zabezpečujú kontakt medzi jednotlivými časťami bytu a dovoľujú nastaviť žiadanú mieru intimity. Okrem toho, že umožňujú prelínanie funkcionalít vnášajú do interiéru aktivitu a hravosť.

KATEGÓRIA EXTERIÉR
Obnova turistického areálu Malý Slavín v mestských lesoch Bratislavy, Bratislava
Ateliér: BAKYTA architekti
Architekti: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková
Iné: Pavol Drha - statik, Július Vass - spolupráca
Ocenené dielo patrí opäť k príkladom intervencie, ktorá do existujúceho prostredia zasahuje len minimálne a zároveň ho pomáha zatraktívňovať.
Do vyhľadávanej turistickej destinácie na rozmedzí lesa a lúky bol vložený prístrešok. Príjemná, odľahčená forma novej architektúry nevytvára bariéru a umožňuje krajine aj naďalej plynúť.
V miestach prieniku striešky a stĺpa ponechali autori otvor, ktorým prúdi svetlo, čo predstavuje povšimnutiahodnú snahu o demonštráciu tradičnej stĺpovej hlavice. Archetypálne má byť tiež samotné stĺporadie rozmiestnené v pozdĺžnej osi prístrešku, pričom vymedzený portikus sa tak otáča rovnocenne na obe strany.


KATEGÓRIA OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY
Záhradné centrum Plantex, Veselé pri Piešťanoch
Architekt: Adam Lukačovič

Rozhodne osviežujúci projekt záhradného centra sa v prvom rade podstatne vzďaľuje štandardom, s ktorými sa pri tomto druhu objektov bežne stretávame.
Na návrh malo výrazný dopad miesto realizácie situované vo vidieckom prostredí a požiadavka na umožnenie postupného rozrastania komplexu. Pri tvorbe sa architekt inšpiroval tradičnou strešnou rovinou v okolí, jednotlivé halové objekty prekryl sedlovými strechami, čím ich jednoznačne vymedzil a vyšiel v ústrety plánovanej etapizácií výstavby. Aktuálne stoja 2 zo 4 etáp.
Architektúru s charakteristickým výrazovým prvkom, prestrešením, dotvárajú rastliny, ktoré do celku prostredníctvom neustálej zmeny opäť vnášajú život. Pre milovníkov záhradníčenia bolo vytvorené naozaj príjemné miesto.


CENA VEREJNOSTI
Verejnosť oslovila istotne nasledovaniahodná Obnova mestskej plavárne v Trebišove, pri ktorej ako investor figuruje mesto Trebišov. Pri procese rekonštrukcie bola zachovaná pôvodná proporcia celku a samozrejme jeho funkcia.
PATRÓN ARCHITEKTÚRY
Toto ocenenie býva prisúdené jednotlivcom alebo organizáciám prispievajúcim k rozvoju a propagácií slovenskej architektúry. Odniesol si ju Metropolitný inštitút Bratislavy, a to za prínosný prístup pri tvorbe stratégií mestského rozvoja a príprave verejných investícií.
Okrem vyššie uvedených laureátov však stoja rozhodne za preskúmanie i ostatní nominanti na tohtoročné ocenenie CE ZA AR 2022. Dokazujú, že kvalitné diela môžu mať skutočne rozdielne merítko a, že aj s malým rozpočtom môže byť dosiahnutý pôsobivý výsledok.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
V centre Bratislavy môže ožiť tradičná pekáreň
Novinka v Banskej Bystrici, Rezidencia Severná prináša priestranné byty
V ďalšom zanedbanom areáli v Ružinove vyrastú nové byty i hotel
Zdroj: Novostavby.sk