Novostavby.sk

V žiadanej petržalskej lokalite pri prírodnom kúpalisku vyrastú byty Topolčianska

  • 25. 10. 2022
  • Tlačiť

Bratislavská Petržalka zaberá pomerne rozsiahle územie, na ktorom prirodzene nájdeme oblasti s rozličnou atmosférou. K tým vychyteným sa zvykne zaraďovať okolie Chorvátskeho ramena či Veľkého Draždiaka. Rezidenti a záujemcovia o nové bývanie tu zvyknú oceňovať najmä prítomnosť vodného elementu, prispievajúcemu k výraznému zatraktívneniu panelovej štruktúry. Potenciálom osloviť tak disponuje novinka z dielne developerskej spoločnosti VI Group, jej bytový dom Topoľčianska bude ležať v oboch spomínaných lokalitách.

Topolčianska
Topolčianska; Zdroj: VI Group

 

Dobrá petržalská lokalita

Do mestskej časti Petržalka umiestnil developer už niekoľko rezidenčných projektov, novostavba by sa mala zaradiť k úspešne zrealizovanej Matadorke, Septimu I a II., Panónke, Muchovmu námestiu a Starému Háju

Tentokrát sa bude stavať v miestnej časti Lúky, na ploche medzi Topolčianskou ulicou a Jantárovou cestou. Veľkú časť zástavby v susedstve tvoria typické, veľkoryso rozmiestnené paneláky, po vlne zatepľovania ošetrené, podobne ako na veľkom počte ďalších sídlisk, nátermi v pozoruhodných farebných kombináciách.

V zabývanej oblasti objavíme vcelku pestrú vybavenosť v podobe rôznych školských zariadení, obchodov a služieb. K dobrej dostupnosti prispieva okrem pohodlného napojenia na ťažiskové miestne komunikácie zastávka MHD situovaná hneď vedľa staveniska pripravovaného projektu, okolo má viesť aj plánované predĺženie petržalskej vetvy električkovej trate.

Za nepochybnú prednosť tejto adresy sa však zvykne považovať vyhľadávané jazero Veľký Draždiak, využívané ako prírodné kúpalisko. V blízkosti vodnej plochy sa nachádza tiež Chorvátske rameno, kanál vyhĺbený v trase pôvodného ramena Dunaja, ktoré zohráva dôležitú úlohu pri získavaní pozitívnej identity Petržalky, jeho revitalizácia bola riešená v urbanistickej štúdií Riešenie centrálnej rozvojovej osi Petržalky. 

Topolčianska
Topolčianska; Zdroj: VI Group

Topolčianska
Topolčianska; Zdroj: VI Group

Topolčianska
Topolčianska; Zdroj: VI Group

 

Ombre na fasáde

Architektonický návrh by v existujúcom prostredí nemal spôsobiť žiadnu veľkú drámu. Ponúka vcelku jednoduchý hmotový koncept, spojenie dvoch kubusov a určitú súčasnú sviežosť výrazu. Tú zabezpečí využitie prístupu známeho z mnohých aktuálnych novostavieb, uvidíme pomerne čisté fasády s minimom výrazových prostriedkov, „zdynamizované“, zošikmené atiky a veľké presklené otvory.

Oživujúca i nie celkom obvyklá bude farebnosť klasickej fasádnej omietky, keďže autori vybrali zaujímavé „ombre“, parter zase odlíši betónový profilovaný obklad. Podľa slov developera by zvolené materiály mali byť akýmsi príhodným odkazom na „tradičné sídlisko“.

Nosné konštrukcie 8-podlažného bytového domu Topolčianska tvorí kombinácia železobetónového stĺpového a stenového systému spolu so železobetónovými stropnými doskami. Výplňové steny budú z keramického muriva a použité bude aj v rámci bytov. Osadia sa okná a balkónové dvere s plastovými rámami a izolačným trojsklom. Objekt ukončí plochá, extenzívna zelená strecha, ktorá sa v portfóliu developera objavila už viackrát. V súvislosti s potrebou zmierňovať dopady zmeny klímy pribudne na pozemku tiež plánovaný vodozádržný systém zachytávajúci dažďovú vodu.

Topolčianska
Topolčianska; Zdroj: VI Group

Topolčianska
Topolčianska; Zdroj: VI Group

 

Najmä dvojizbové byty v štandarde

Topoľčianska pozostáva zo 7 rezidenčných podlaží so 60 bytmi a prízemia vyhradeného pre 10 obchodných prevádzok. S výnimkou jedného jednoizbového sa v ponuke nachádzajú už len dvojizbové jednotky porovnateľných veľkostí a dispozičných riešení, z ktorých sú mnohé, vďaka hmotovému riešeniu bytovky, presvetlené z dvoch strán. Každá disponuje balkónom alebo lodžiou, cena zahŕňa vyhotovenie v štandarde so vstupnými a interiérovými dverami, laminátovými podlahami, dlažbou, obkladmi, sanitou a batériami, zrealizovaná bude tiež rekuperácia prispievajúca k energetickej efektívnosti stavby

Klienti si môžu dokúpiť garážové (80 kusov na 2 podzemných podlažiach) alebo vonkajšie parkovacie státia (17 kusov) a kobky. V parteri by malo vzniknúť 10 obchodných priestorov vo výmerách približne 40 až 57 m². priestranstvá v okolí bytového domu budú skultivované a doplnené zeleňou.

Navyše, VI Group na vlastné náklady zlepší kvalitu verejných priestorov aj pre ostatných Petržalčanov, keďže bytový dom nebude stáť v rámci uzatvoreného areálu. Rozšíri časť komunikácie na Topoľčianskej ulici, z terajšej jednosmernej bude obojsmerná a pozdĺž nej vysadí stromovú alej. V rozšírenom úseku vybuduje chýbajúce pešie prepojenia, zrekonštruuje existujúce parkovacie miesta a vytvorí i nové pre pôvodných obyvateľov.

Topolčianska
Topolčianska; Zdroj: VI Group

Topolčianska
Topolčianska; Zdroj: VI Group

Topolčianska
Topolčianska; Zdroj: VI Group

So začiatkom výstavby sa počíta v 1Q budúceho roku, predpokladaný termín ukončenia realizácie pripadá na 2Q 2025. Developer disponuje potrebnými povoleniami, pričom momentálne prebieha výber generálneho zhotoviteľa stavby Topolčianska.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Novinka v Banskej Bystrici, Rezidencia Severná prináša priestranné byty

V ďalšom zanedbanom areáli v Ružinove vyrastú nové byty i hotel

V tichej lokalite Vysokých Tatier vyrastie Gerlach Rezort

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 25. 10. 2022
  • Tlačiť