Novostavby.sk

Areál Východoslovenských tlačiarní v Košiciach čaká premena na živú mestskú štvrť

  • 23. 08. 2022
  • Tlačiť

Bývalé priemyselné areály predstavujú zaujímavé územné rezervy, v ktorých môže prebiehať rozvoj v rámci hraníc sídla. V Košiciach sa na revitalizáciu ďalšieho „brownfieldu“ uloženého vo výhodnej polohe pripravuje medzinárodná investičná skupina CTR. Autorom premeny územia po bývalých Východoslovenských tlačiarňach na súčasnú mestskú štvrť sa stane víťaz architektonickej súťaže, český ateliér Kuba & Pilař architekti a návrh dopracuje v spolupráci s domácimi architektmi z KOPA-DESIGN. 

Nová_mestská_štvrť_Košice
Nová štvrť v areáli Východoslovenských tlačiarní; Zdroj: CTR

 

Developer realizuje opäť blízko centra

V dohľade košického historického centra pôjde už o piaty projekt budovaný developerom, spomedzi ktorých sme si na našom blogu predstavili takmer ukončenú Rezidenciu Albelli s 327 bytmi, supermarketom a ďalšími komerčnými priestormi oživujúcu plochu po Odevných závodoch kapitána Nálepku. Do rezidenčnej časti portfólia patrí rovnako úspešná Rezidencia pri Radnici, skolaudovaná a vypredaná v roku 2018 obsahujúca 359 bytov a tiež vybavenosť.

 

Štvrť navrhnú českí a slovenskí architekti

Podoba novej polyfunkčnej štvrte na mieste Východoslovenských tlačiarní bude výsledkom spolupráce českých a slovenských architektov. 

V päťčlennej odbornej porote vedenej predsedom Ing. arch. Ľubomírom Závodným hodnotiacej vyzvanú architektonickú súťaž zasadli dvaja zástupcovia investora a dvaja zástupcovia Úradu hlavného architekta mesta Košice, hlavný architekt mesta Košice Dipl.-Ing. Petr Kropp a Ing. arch. Michal Sakal-Šega. Spomedzi účastníkov, renomovaných ateliérov KOPA-DESIGN, zerozero a LABAK zo Slovenska a Chybik+Kristof Architects & Urban Designers a Kuba & Pilař architekti z Česka, určili ako víťaza posledné menované zoskupenie. Na prehĺbení svojho návrhu pre potreby územného konania bude pracovať so štúdiom KOPA-DESIGN z Košíc.

„Víťazný návrh predstavil podľa názoru poroty najucelenejší koncept polyfunkčnej štvrti nadväzujúci na okolitú zástavbu s veľkým dôrazom na živý parter a funkčnosť jednotlivých celkov areálu. Skupina CTR vníma formu architektonickej súťaže ako prostriedok k zodpovednému developmentu v unikátnom území, ktoré je zásadné pre urbanistický rozvoj danej lokality s presahom do celomestského významu. V tomto kontexte sa jedná o príkladnú formu spolupráce mesta a súkromného investora pri rozvoji územia,“ uviedol Ján Horváth, člen poroty a riaditeľ divízie Real Estate skupiny CTR.

Nová_mestská_štvrť_Košice
Nová štvrť v areáli Východoslovenských tlačiarní; Zdroj: CTR

 

Súčasná mestská štvrť s odkazmi na minulosť

Predmetné územie sa rozkladá priamo pod Košickou kalváriou a v susedstve amfiteátra, ohraničujú ho ulice Watsonova, Letná, Stará spišská cesta a zo severnej strany ho vymedzuje Obchodná akadémia. Po transformácií má disponovať v súčasnosti absentujúcimi mestotvornými funkciami a byť spriechodnené zo severu na juh a tiež zo západu na východ. Pozornosť bude venovaná kvalite verejných priestorov, ktoré budú doplnené dostatkom zelene. 

Výsledná podoba štvrte by mala určitým spôsobom reflektovať históriu prostredia. Urbanistické riešenie nadviaže na zástavbu neďalekej lokality „Malej Prahy“ a aj v architektonickom výraze fasád by sa mali objaviť pripomienky na minulosť daného miesta. Ďalšie konkrétne odkazy sa podľa developera dajú predpokladať u prevádzkovateľov komerčných jednotiek, napríklad  v reštauráciách a kaviarňach.

Bližšie informácie o presnejšom funkčnom rozdelení plôch budú známe po vyhotovení dokumentácie pre územné konanie. Ponuka bývania by vzhľadom na rozsah územia mala byť pomerne pestrá. Skladba bytov by mala zahŕňať jedno- až päťizbové, t. j.  tzv. štartovacie, komfortnejšie rodinné i luxusné bytové jednotky vybavené atraktívnymi terasami. 

Nová_mestská_štvrť_Košice
Nová štvrť v areáli Východoslovenských tlačiarní; Zdroj: CTR

Prvé aktivity súvisiace s realizáciou projektu, búranie, by v areáli po Východoslovenských tlačiarňach mohli začať v 1Q 2024. Samotná výstavba bude pozostávať z viacerých etáp.

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Projekt Popradská v najľudnatejšej košickej časti by mal sláviť glajchu do konca leta

Penta Real Estate stavia poslednú etapu moderného mestského bývania Pri Mýte III

Cisárky, rezidenčný projekt v novej obytnej zóne v Seredi

 

Zdroj: Novostavby.sk, CTR

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 23. 08. 2022
  • Tlačiť