Novostavby.sk

Na dunajskom nábreží bude stáť Octahedral Body od Viktora Freša

  • 07. 07. 2022
  • Tlačiť

Na námestí pred prvým slovenským mrakodrapom uvidíme umelecké dielo s názvom Octahedral Body. Autorom je Viktor Frešo, víťaz verejnej súťaže vyhlásenej spoločnosťou JTRE, ktorá chcela aj touto formou zatraktívniť verejné priestory svojej rastúcej štvrte Eurovea City.

dielo_sutaz_JTRE
Víťazný návrh; Zdroj: JTRE

 

O víťazstve Viktora Freša, jedného z našich najvýraznejších súčasných umelcov, rozhodla odborná päťčlenná porota v zložení: Zuzana Pacáková (odborný konzultant súťaže), PhDr. Vladimír Beskid (kurátor a kritik súčasného umenia), Prof. Jiří David (akademický maliar), Ľuboš Kaštan (projektový manažér Eurovea 2, s.r.o.) a Daniel Suchý (hovorca J&T Real Estate, a.s.). Hodnotených bolo celkom 25 diel slovenských a českých umelcov, pričom udelené ocenenia za prvé tri miesta si autori prevzali koncom júna na vernisáži v Sklade č. 7.

Od tvorcov bol očakávaný súčasný prístup využívajúci interaktivitu, vo výsledku však u prevažnej časti návrhov prekvapilo pomerne konzervatívne uchopenie zadania. Predložené boli poväčšinou klasické sochárske riešenia, dostatočne neboli zapojené ani vítané digitálne technológie a využité intermediálne prístupy.

 

Víťazný návrh

Na dunajské nábrežie, do priestoru budúceho námestia pred výraznú vertikálu Eurovea Tower s plánovanými 168 metrami, sa nakoniec umiestni žiaduci akcent. Pôjde o 13 metrov vysokú postavu inšpirovanú Vitruviánskym mužom Leonarda da Vinciho. Pozostávať má z hliníkovej konštrukcie a z farebných gulí s priemerom 200 a 350 cm.

Pri diele Octahedral Body porota vyzdvihla skutočnosť, že ide o vyvážený a elementárny tvar, ktorý vytvorí potrebný urbanisticko-priestorový akcent. Príznačná je výrazná silueta, čitateľná štruktúra, elementárne farebné formy a čo je podstatné, s prvkami sa bude môcť ďalej efektívne pracovať aj pri modelovaní nadväzujúcich priestorov a parku. Dôležitým faktorom bola tiež realizovateľnosť tohto návrhu v cenovej hladine vypísanej zadávateľom.

Člen poroty, riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave, kurátor a kritik súčasného umenia Vladimír Beskid zhrnul: „Komisia vyjadrila presvedčenie, že realizáciou vybraného návrhu vznikne ďalší silný mestotvorný prvok, ktorý so sebou prinesie vizuálny jazyk 21. storočia a prispeje k rozvoju verejného priestoru v Bratislave.“ 

dielo_sutaz_JTRE
Víťazný návrh; Zdroj: JTRE

dielo_sutaz_JTRE
Víťazný návrh; Zdroj: JTRE

 

Vysvetlenie autora

Sám autor svoj výtvor charakterizoval nasledovne: „Octahedral je geometrická sústava atómov voľne levitujúcich okolo centrálneho atómu. Je to molekulárny vzorec, ktorý implementáciou do fyzického tela prináša perspektívu fyzického prenosu ľudského tela do chemického vzorca.“ 

Na zhotovenie diela bola určená lehota do 28.2.2022, pričom na zhotovenie víťazného návrhu so všetkými súvisiacimi licenciami dostáva úspešný autor sumu 280 000 eur.

Na druhej priečke sa umiestnilo dielo Flux od architekta Petra Buša, ktorý sa zaoberá digitálnymi experimentálnymi intervenciami vo verejnom priestore alebo v krajine. Tretia pozícia bola prisúdená dielu Pupa od slovenského multimediálneho umelca Mareka Kvetána, ide o multimediálne, svetelné dielo inšpirované kuklou novovznikajúceho organizmu. 

dielo_sutaz_JTRE
2. 2. miesto - návrh; Zdroj: JTRE

dielo_sutaz_JTRE
2. 2. miesto - návrh; Zdroj: JTRE

dielo_sutaz_JTRE
3. 3. miesto - návrh; Zdroj: JTRE

dielo_sutaz_JTRE
3. 3. miesto - návrh; Zdroj: JTRE

Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE uviedol: „Teší nás veľký záujem umelcov o stvárnenie vizuálneho diela pre verejný priestor na nábreží moderného centra Bratislavy. Musím priznať, že medzi súťažnými návrhmi som nemal jednoznačného favorita, preto som bol zvedavý na rozhodnutie poroty. Teraz musíme celý proces dotiahnuť do úspešnej realizácie diela tak, aby sme pri otvorení rozšírenia EUROVEA mohli odhaliť aj atraktívny moderný symbol novej štvrte.“

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Areál textilnej továrne sa premení na štvrť Rezidencie Slovenka

Slovenské prvenstvo na bratislavskom nábreží

V bytovom dome Panský dvor bude sídliť aj Obecný úrad Sekule

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

  • 07. 07. 2022
  • Tlačiť